Boli priamo na mieste: Stretnutie s kňazmi a rehoľníkmi v Katedrále sv. Martina

Boli priamo na mieste: Stretnutie s kňazmi a rehoľníkmi v Katedrále sv. Martina
Okrem veľkých podujatí sa pápež František stretol počas návštevy Slovenska aj s rôznymi skupinami veriacich. Spýtali sme sa viacerých z nich, ako vnímali pápeža Františka a aký dojem na nich zanechal zástupca Krista, jeho slová a gestá.

Titulná snímka: TASR / TK KBS Michal Svítok

Autori: Zuzana Verešová / Martin Ližičiar

Boli priamo na mieste: Stretnutie s kňazmi a rehoľníkmi v Katedrále sv. Martina

Na toto stretnutie pápeža Františka som sa obzvlášť tešila – hoci aj spoza televíznej obrazovky. Napäto som očakávala, čo Petrov nástupca povie Slovákom a Slovenkám, ktorí zasvätili celý svoj život nasledovaniu Krista v rôznych formách zasväteného či kňazského života. A nesklamal.

Veľmi ma oslovilo, aký bol vo svojom príhovore praktický. A neskrýval ani svoj zmysel pre humor. Keď napríklad rozprával o tom, že kňazi majú krátko kázať, v katedrále začali tlieskať. František na to zareagoval: „Dovolím si zlomyseľnosť: potlesk začali rehoľné sestry, ktoré sú obeťami našich homílií!“

Prišiel ako brat, ktorý na tejto ceste kráča spolu s nami. Ktorý chce s nami túto cestu zdieľať. Upozornil na pokušenie cibule (putovanie Izraelitov na púšti), kvôli ktorému sa neraz zriekame námahy a slobody. Pozval nás, aby sme neboli uniformovaní, ale dospelí kresťania. Aby sme formovali ľudí tak, aby mali zrelý a slobodný vzťah k Bohu. A boli tvoriví aj tvárou v tvár ťažkostiam. Vďaka, spolupútnik František!

Zuzana Vandáková, zasvätená laička, novinárka

Viera+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00