Boli sme v kuchyni foodblogerky Terezky: Sušienky, limonáda a svedectvo o uzdravení

Boli sme v kuchyni foodblogerky Terezky: Sušienky, limonáda a svedectvo o uzdravení
K Veľkej noci neodmysliteľne patria aj sladké dobroty. Veď čo by to bolo za oslavu bez trochy cukru? Podarilo sa nám nakuknúť do kuchyne foodblogerky Terezky Lajčiakovej, ktorá sa na Veľkú noc tiež dôsledne pripravuje. Spoločne sme upiekli jej obľúbené veľkonočné sušienky, ovečky z bezlepkového lineckého cesta. Prezradila, ako prežíva najväčšie kresťanské sviatky a vyrozprávala, aký zázrak uzdravenia sa jej s nimi spája.

Po kľukatej cestičke podhorskej obce prichádzam k domčeku Lajčiakovcov. Len čo prekročím prah, dobehnú zvedavé deti privítať návštevu a Klárka mi hneď ukazuje svoju detskú kuchynku. Teší sa na spoločné pečenie. Dom i záhrada už dýchajú jarou a my sa vo veselej atmosfére všadeprítomného detského džavotu púšťame do práce.

„S cestom nám pomôže kuchynský robot,“ vysvetľuje Terezka. Preoseje múku a cukor, pridá kypriaci prášok do pečiva a roztopené maslo. Prezradím, že na prášok do pečiva takmer zabudla, a to vďaka takmer neustálemu Klárkinmu monológu o jej obľúbenej obrázkovej knižke.

Keď je cesto hotové, rozdelíme ho na dve polovičky. Do jednej z nich pridáme kakao a opäť vymiesime. Hotové bochníky cesta zabalené vo fólii vložíme do chladničky na pol hodinu, aby stuhli a lepšie sa s nimi pracovalo.

 

Boli sme v kuchyni foodblogerky Terezky: Sušienky, limonáda a svedectvo o uzdravení

 

BOH MÁ MOC UZDRAVOVAŤ. AJ Z RAKOVINY

Klárku na chvíľu zaujalo rozprávkové video o pretekoch zvieratiek od známeho slovenského hereckého páru, a tak máme čas na pohár vynikajúcej Terezkinej domácej malinovej limonády a kúsok z veľkonočného barančeka.

„Pôvodne som nechcela, aby moje deti pozerali rozprávky, ale po čase som zistila, že v určitých momentoch to vie byť dosť veľká pomoc,“ priznáva Terezka. „Samozrejme, dohliadam na správnu mieru a obsah.“

Dozvedám sa, že aktuálne má rozbehnutých hneď niekoľko veľkonočných projektov. Zaujímam sa, ako vníma Veľkú noc po duchovnej stránke. „Sú to pre mňa sviatky veľkej radosti z toho, že Ježiš položil svoj život za mňa a moje hriechy. No a zvíťazil nad smrťou, aby som ja mohla večne žiť s ním.“ S Veľkou nocou sa jej však spája aj jeden z najnáročnejších momentov, ktoré doteraz prežila.

„Ako prváčka na vysokej škole som sa na Veľký piatok dozvedela, že môjmu ocinovi diagnostikovali rakovinu. Poriadne ma to šokovalo a vystrašilo, mala som pocit, že sa mi rúca svet. Nedokázala som vydržať v kostole do konca obradov. Bolo pre mňa príliš emočne náročné v takejto situácii počúvať o utrpení a smrti.“

Spomína, že napriek náročnosti situácie celý čas cítila, že Boh je stále s ňou a nenechal ju v tom samu. „Cez viaceré malé zázraky mi pripomínal, že je pri mne a rôznymi spôsobmi ma uisťoval, že to dopadne dobre a môj ocino sa uzdraví.“

Terezkin otec sa nakoniec po polročnej liečbe zotavil a vrátil sa späť do práce. Dnes je to odvtedy už dvanásť rokov, čo sa teší zo života a dobrého zdravia. „Preto je pre mňa Veľká noc vždy zároveň pripomienkou toho, že Boh sa o nás stará, záleží mu na nás a má moc uzdravovať.“

 

Boli sme v kuchyni foodblogerky Terezky: Sušienky, limonáda a svedectvo o uzdravení Boli sme v kuchyni foodblogerky Terezky: Sušienky, limonáda a svedectvo o uzdravení

 

DVOJFAREBNÉ LINECKÉ OVEČKY

Pol hodinka ubehla, cesto vyberáme z chladničky a púšťame sa do vaľkania. „Kvôli bezlepkovej múke je krehkejšie, preto s ním musíme pracovať trochu opatrnejšie,“ upozorňuje Terezka.

Zo svetlého aj tmavého cesta postupne vykrajujeme veľké krúžky (telo ovečky) a malé krúžky (hlava ovečky). O cesto však majú záujem aj Klárka a Tobi. Terezka každému kúsok venuje. Klárka vaľká cesto až do priesvitna, zatiaľ čo Tobi tvaruje hadíka a pýta sa, ako presne vyzerá anakonda.

To nám celkom hrá do karát, pretože súčasťou receptu je vyvaľkanie tenkého valčeka z cesta. Z neho potom odkrajujeme a tvarujeme uši a nohy ovečiek. Aby tmavé cesto dobre držalo na svetlom, zospodu ho potierame vodou.

Takto pripravené ovečky z lineckého cesta dáme piecť do rúry vyhriatej na 180°C. Po približne 15 minútach koláčiky vyberieme a necháme vychladnúť. Pripravujeme horúcu čokoládu, bielu aj čiernu, ktorou ovečkám dokreslíme oči.

Deti sa tešia zo svojich aj našich výtvorov a spokojne si chrumkajú. Hrdá na to, že som sa mohla podieľať na takomto krásnom a chutnom dielku, sa spolu s deťmi prejedám výborných sušienok. Lúčim sa s Terezkou a celou rodinkou a teplo láskyplnej atmosféry, ktorá u nich doma vládne, ma ešte dlho hreje pri srdci.

 

Suroviny: 500 g bezlepkovej múky

150 g masla

3 vajcia

1/2 kypriaceho prášku do pečiva

200g práškového cukru

3 PL kakaa

 

Postup: Múku a cukor preosejeme, zmiešame. Pridáme prášok do pečiva, roztopené maslo, vajcia a vymiesime. Cesto rozdelíme na dve polovice, pričom do jednej vmiesime kakao. Oba bochníky zabalíme do fólie a pol hodinku necháme odstáť v chladničke. Cesto vďaka tomu stuhne a bude sa s ním lepšie pracovať.

Po pol hodine bochníky jeden po druhom vyvaľkáme na pomúčenej pracovnej doske. Ak sa cesto lepí, primiesime doň ešte trochu múky. Z oboch ciest postupne vykrajujeme veľké a malé krúžky a z každého si tiež vymodelujeme po jednom tenkom valčeku z cesta. Malé krúžky (hlavičky ovečiek) poukladáme na veľké krúžky (telá ovečiek) a z valčekov odkrajujeme a tvarujeme uši a nohy ovečiek. Aby tmavé cesto dobre držalo na svetlom a naopak, potrieme ho zospodu vodou.

Ovečky pečieme v rúre vyhriatej na 180°C približne 15 minút. Keď vychladnú, roztopenou bielou a čiernou čokoládou im dokreslíme oči.

 

Slovensko+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00