Charita otvára 11. ročník Pôstnej krabičky. Novinkou je film s príbehmi pomoci

Charita otvára 11. ročník Pôstnej krabičky. Novinkou je film s príbehmi pomoci
Slovenská katolícka charita (SKCH) pozýva deti, rodiny, seniorov či spoločenstvá k zapojeniu sa do kampane Pôstna krabička. Jej symbolom je papierová krabička, ktorá slúži na vyjadrenie solidarity s chudobnými na africkom kontinente. Dokumentárny film Príbehy z krabičky túto solidaritu zachytáva.

Počas pôstneho obdobia má Božia milosrdná láska v každom z nás priestor na premenu srdca i okolia cez modlitbu, pôst a almužnu. SKCH preto ponúka dať zriekaniu sa v pôste konkrétny zmysel a vložiť ho vo forme štedrosti do Pôstnej krabičky. Ako vravievala Matka Tereza: „Človek nežije iba z lásky, ktorú prijíma, ale hlavne z tej, ktorú daruje.“

Anna Alum – tvár kampane aj filmu

Tvárou kampane je stredoškoláčka Anny Alum, ktorá našla nový, hoci, dočasný domov v centre Nepoškvrneného Srdca Panny Márie v Ugande. SKCH postavila toto centrum pre deti s ochorením HIV len vďaka solidarite darcov zo Slovenska. „Anna je inšpiráciou pre mladšie deti. Keď sem prišla, nevedela ani lokálny jazyk a v škole sa jej vôbec nedarilo. Dnes je najlepšou žiačkou v triede,“ ozrejmuje Petra Janíková, dobrovoľníčka SKCH, ktorá jej pomáhala s doučovaním. Annin príbeh je jeden z mnohých, ktorí si môžu diváci pozrieť 8. apríla o 17:25 na obrazovkách TV Lux vo filme Príbehy z krabičky. Pozrieť si ho bude možné tiež v repríze a archíve televízie. Po premiére ho SKCH pošle darcom, ktorí odoberajú newsletter Pôstnej krabičky.

Charita otvára 11. ročník Pôstnej krabičky. Novinkou je film s príbehmi pomoci

 

Cieľom SKCH v Afrike je vytvárať príležitosti na dôstojný život

Počas roku 2022 chce SKCH pokračovať v starostlivosti o všestranný rozvoj chudobných deti v centrách v Ugande a Rwande so zreteľom na siroty a polosiroty. Zrekonštruuje škôlku v ugandskej dedinke Arra a do škôlky v Unne prijme nové deti. Plánuje tiež pokračovať v remeselných kurzoch pre mladých mužov a ženy. Po dobrých skúsenostiach z minulého roka vyškolí ďalšie rodiny v okolí Adjumani na severe Ugandy v zlepšených spôsoboch pestovania kukurice, ryže či fazule. Rodiny vytvoria skupiny, kde budú spoločne pracovať a sporiť si na svoje základné potreby. V spolupráci s rwandskou diecéznou charitou Cyangugu podporí deti so zdravotným znevýhodnením. Ich rodiny získajú prístup k lekárskym vyšetreniam, liekom a dostanú hospodárske zvieratá.

 

Pôstnu krabičku si môžete objednať

Obálky, v ktorých nájdete papierovú krabičku, brožúru s informáciami o podporovaných projektoch i svedectvami o význame práce SKCH na africkom kontinente, si môžu veriaci vyzdvihnúť v predsieňach kostolov od 14. marca alebo požiadať o zaslanie cez formulár na www.postnakrabicka.sk, tel: 0910 852 474.

Informovala: Monika Molnárová

 

Slovensko+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00

Obchod+