Chce byť hlasom tých, o ktorých nik nevie

Chce byť hlasom tých, o ktorých nik nevie
Jeho zamestnaním je niečo úplne odlišné od toho, čo robí vo voľnom čase: prekladá texty o životoch, osudoch a situácii prenasledovaných kresťanov vo svete. Z nenápadného inžiniera Františka Bašu z Púchova sa tak stal prostredníctvom prekladov tichý, no vytrvalý ambasádor prenasledovaných bratov a sestier v Kristovi.

Slúžim jazykmi na pomoc iným

Je zaujímavé, akými rôznymi cestami si nás vedie Pán. Každý z nás dostal nejaké dary, nie každý ich však rozvíja. Ja som mal možnosť spoznať aj cudzie kraje, nielen ten náš slovenský, a tak som získal istotu aj v iných jazykoch. Zaujímam sa o životy ľudí, tým som sa nebadane sám dostal k téme prenasledovaných kresťanov.

Od roku 2013 som si začal všímať ich osudy a bol som prekvapený, aký nezáujem o nich vládne u nás. Ja ich vnímam ako našich bratov a sestry vo viere, ktorí nám môžu byť veľkým príkladom. Nie sú to len katolíci, vo svete je množstvo protestantských cirkví, ktorých členovia či duchovní sú ťažko skúšaní pre svoju vieru.

 

Najpravdivejšie správy z Open Doors

Na slovenskom webe v tých rokoch, keď som začal s touto témou pracovať, som nevedel nájsť nič. Preto som prehliadal weby anglického a nemeckého jazykového prostredia a našiel som množstvo informácií. Teraz je už materiálov omnoho viac. Dokonca aj v slovenčine či češtine nachádzam hodnotné informácie. Vo svete sa touto problematikou zaoberá hlavne International Christian Concern (ICC), ACN a Open Doors. Podľa mojich informácií títo najviac zabezpečujú konkrétnu pomoc trápeným kresťanom. Existuje asi viacero takýchto kresťanských organizácií, ja som sa však stretol s týmito. Prekladám aj z World watch list, Asia news, God reports a ďalších.

Ťažké je overovať si pravdivosť správ jednotlivých organizácií. Keďže na správy Open Doors sa odvolávajú stovky iných kresťanských zahraničných portálov, pokladám ich za hodnovernú organizáciu. Je možno prostredníctvom nich písať priame odkazy prenasledovaným a po ich doručení títo kresťania ďakujú za konkrétnu duchovnú i finančnú podporu. Pri opisovaní viacerých životných osudov prenasledované osoby ďakovali za podporu pre znovurozbehnutie malého podnikania, lieky, potraviny, náboženské knihy v ich jazyku či školenia v krízových situáciách. Samé konkrétne záležitosti, nie len všeobecné konštatovania o pomoci.

Ja sám som bol kontaktovaný jedným pastorom z Pakistanu, ktorý natrafil na moje prekladané správy (uvádzam ich aj v druhom jazyku). Snažil som sa mu pomôcť aj cez Open Doors a ICC. Potom sa mi už viac neozval, dúfam, že nadviazali takú spoluprácu, akú potreboval.

 

Plačem aj žasnem nad príbehmi

Je mnoho životných príbehov, ktoré ma „zachytili“. Často si pri ich písaní poplačem, veľa ráz žasnem nad úžasnou vierou a dobrotou srdca. Väčšina kresťanov, ktorých opisujem, sú tí úplne najjednoduchší, najchudobnejší a najmenej nápadní ľudia zo zapadnutých dedín či štvrtí mesta, kde bohatí ani nechcú vkročiť. Ale Pán Boh nehľadí na bohatstvo, čo získame, ale na bohatstvo duše.

A v tom nás zaiste mnohí africkí či ázijskí kresťania vysoko prerastajú. Aj mnohí slovenskí katolíci by ustúpili, keby mali znášať také fyzické a morálne utrpenie, akým oni prechádzajú. Pre nich je však viera v Ježiša často viac ako vlastný život. Preto ich tak obdivujem. Mnohí z nich sú podľa mňa novodobí svätí, aj keď možno k ich svätorečeniu ani nedôjde. Ale Pán Boh má iný „meter“.

 

Ak mám pomenovať konkrétne trápenia kresťanov vo svete, sú to hlavne obmedzovania v pracovných možnostiach. Naši bratia a sestry robia často len zametačov, inštalatérov, slúžky… Tie najpodradnejšie práce. Pri modlitbových zhromaždeniach sa neraz stretajú s prepadávaním a bitkou, nemôžu mať kresťanskú literatúru. Ešte konkrétnejšie to môžem ilustrovať na niektorých príkladoch:

 

V Indii im zamedzujú prístup k verejnému zdroju vody. Ak bolo v dedine len zopár kresťanov, museli sami vybudovať studňu, aby mali vodu pre svoje rodiny. V Pakistane sa často využíva zákon o bohorúhačstve na likvidovanie kresťanov. Keď má niekto záujem o pozemok kresťana alebo jeho peknú dcéru či ženu, obviní toho muža z toho, že vyriekol niečo proti Alahovi. Keď mu to iní falošne dosvedčia, kresťan ide do väzenia na niekoľko rokov či doživotie. Inde odmietla kresťanka ponuku na vydaj, tak ju poliali benzínom a zapálili.

Napríklad sa aj stalo, že obvinili negramotnú ženu, že spálila Korán, hoci ani nevedela čítať. Jednoducho stačilo dať ku ohňu, kde ona niečo spaľovala, zopár obhorených strán ich posvätnej knihy a už bol dôvod na trest. Ďalším kresťanským manželom v Pakistane stačilo len utrúsiť poznámku v rozhovore o Mohamedovi a ostatní ich upálili zaživa v tehliarskej peci.

 

Iný príklad prefíkanosti uvediem z Egypta. Moslimskí extrémisti si vyberú šikovného chlapca a „vyškolia“ ho v psychológii, ako si získať ženské srdce. Ten sa potom kontaktuje s kresťankou, ktorá ešte nie je dospelá  a „dobýja ju“, kým sa ona do neho nezaľúbi. Spolu si rozbehnú vzťah, tešia sa na spoločnú budúcnosť.

Potom sa dohodnú, že ujdú, lebo by moslimským rodičom chlapca určite prekážala kresťanská nevesta. V mieste, kam utečú, čaká dievčinu nechcené prekvapenie. Jej chlapec sa „stratí“ a ona sa dostane do rúk mužov, ktorí ju nútia prestúpiť na islam. V niektorých prípadoch ju aj znásilňujú. Nakoniec ju vydajú za starého muža a ona bude jeho tretia žena. Polícia potom rieši takéto prípady veľmi ťažkopádne.

 

Viete, že ramadán musia dodržiavať aj kresťania, aj keď sa ich to nemá prečo týkať? Cez deň nesmú ani oni jesť, dokonca jeden kresťan bol potrestaný, keď mal so sebou len fľašu s vodou. Nesmú vraj dávať zlý príklad iným, ktorí sa postia.

 

Pán Boh sa niekedy prejavuje aj zázračným spôsobom. Stáva sa, že po modlitbe kresťanského duchovného sa uzdraví niekto z choroby, ktorú nikto nevedel liečiť a začne o tom svedčiť okoliu. Títo ľudia sú vytrvalí vo svojom svedectve, i keď niekedy ich vyženú aj z vlastnej dediny a dom im podpália.

 

Nemožno konštatovať zjednodušene, že prenasledujú a znepríjemňujú život kresťanom len všetci hinduisti, budhisti, moslimovia či komunisti. Kresťanom ubližujú extrémisti zo spomenutých náboženstiev. Niekedy tí istí ľudia jednej viery znepríjemňujú život i pomáhajú kresťanom. Deje sa tak doteraz, žiaľ, prenasledovanie neustupuje.

 

Facebook aj Moja komunita

Na zverejňovanie prekladov a informácií o kresťanoch využívam predovšetkým kresťanský portál Moja komunita, kde začalo aktívne blogovať mnoho mladých kresťanov i spoločenstiev. Tiež som niekoľkokrát niečo vložil aj na Postoj. Moje preklady nájdete aj na Facebooku v skupine Prenasledovaní kresťania.

Chcem týmto spôsobom prejaviť úctu prenasledovaným kresťanom pre vieru a informovať o nich ostatných. Chcel by som byť hlasom tých, ktorých svet nechce počuť, aby sa aj ostatní dozvedeli pravdu o nich. Modlím sa za každého, kto musí svoju vieru obhajovať, ale aj za tých, ktorí sa nad týmto prenasledovaním zamýšľajú a druhých o tom informujú.

 

Svet+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00