Chceme vyspievať pieseň svojho vnútra

Chceme vyspievať pieseň svojho vnútra
Všetko stíchlo. Cez zatemnené okno dopadalo na oltár tlmené svetlo. Moment, do ktorého smerovala atmosféra očakávania, bol na dosah. Nikto z nás presne nevedel, čo bude nasledovať, ale sila okamihu na nás zapôsobila. Boli sme pozvaní byť súčasťou diela, ktoré presahuje naše sily, vnímanie a túžby.

Autor: Patrik Bendík

Zaznel prvý akord a niekoľkomesačná príprava sa plynule prehupla do reality. Radosť, stres a napätie sa mixovalo v mysliach všetkých. Je to tu! Práve sa začalo nahrávanie siedmeho albumu spoločenstva Rieka Života.

 

Chceme vyspievať pieseň svojho vnútra

 

V podolínskom kláštore redemptoristov stojí viac ako stovka netrpezlivých dobrovoľníkov, ktorí sa rozhodli prijať pozvanie na live nahrávanie albumu. Celá scéna pôsobí príjemne alternatívne. Na jednej strane z nej cítiť sviežosť a odvahu, na tej druhej žiadnym spôsobom nehaní veľkoleposť sakrálneho priestoru. Osvetlenie efektne dopĺňajú lúče zapadajúceho slnka.

 

Chceme vyspievať pieseň svojho vnútra

 

Hudbu má na starosti tradične worship tím spoločenstva Rieka Života, ktorému sekunduje sesterské spoločenstvo Calvary. Po technickej stránke nahrávanie zastrešuje prievidzský Piar. Je super, že na projekte pracujú ľudia spolu.

 

Chceme vyspievať pieseň svojho vnútra

 

Nedokážem odhadnúť, ako sa skúsenosť a tradícia spoločenstva spod Tatier a dravosť spojená s inovatívnosťou spoločenstva Piar pretaví do výsledku. Spoločenstvo Rieka Života vydalo svoj prvý album už v roku 1994 a v oblasti chválovej hudby patrí na Slovensku k dlhoročným stáliciam. Hudobný dom z Prievidze je dominantným tvorcom posledných rokov. Zatiaľ to vyzerá tak, že spolupráca prináša želaný synergický efekt.

 

Chceme vyspievať pieseň svojho vnútra

 

Nový album bude obsahovať dvanásť piesní, z toho tri sú autorské kúsky. Ostatné piesne sú preložené nielen z angličtiny, ale aj z poľského jazyka. Celkovo tak počet dosiaľ vydaných piesní presiahne úctyhodnú stovku, z ktorých sa väčšina natrvalo udomácnila nielen v kostoloch a spoločenstvách, ale aj v autorádiách a mnohých rodinách naprieč Slovenskom. Ani tentoraz nebude chýbať notový a akordový spevník v tlačenej aj elektronickej podobe. Spoločenstvo opäť túži rozliať Božiu rieku života po celej krajine.

 

Chceme vyspievať pieseň svojho vnútra

 

„Misijné spoločenstvo Rieka Života vám ponúka ďalšie, v poradí už siedme CD, ktorým chce vyspievať pieseň svojho vnútra. Ono to nie je tak, že v určitom čase vzniklo spoločenstvo Rieky a potom začalo tvoriť, komponovať a prekladať piesne chvál, ale skôr je to tak, že pieseň tvorí spoločenstvo a ono sa ju snaží už roky vyjadriť navonok,“ zhrnul hudobnú službu misijného spoločenstva jeden z lídrov – Michal Zamkovský, CSsR.

 

Chceme vyspievať pieseň svojho vnútra

 

Po rokoch, v ktorých Rieka Života upriamila svoju pozornosť na misijnú službu a verné šírenie evanjelia, je opätovné spustenie hudobnej produkcie príjemným oživením worship scény na Slovensku. Rieka aj kvôli svojej služobnej vyťaženosti neprodukuje albumy ako na bežiacom páse, preto je každý muzikantský počin o to vzácnejší.

 

Chceme vyspievať pieseň svojho vnútra

 

Ak hovoríme o Rieke Života, nemáme na mysli kapelu alebo úzky okruh ľudí. Je to oveľa viac o spoločenstve a každom jednotlivcovi, ktorý ho tvorí, čo bolo cítiť aj na nahrávaní albumu. Každá pieseň je vyjadrením viery celého spoločenstva, a to robí celú produkciu skutočne výnimočnou.

 

Jedna z nových piesní – Nad vrchmi a oceánmi –, ktorú nájdete na CD Všetko tvoríš nové:

 

CD Všetko tvoríš nové si môžete zakúpiť tu: www.kumran.sk/hudobne/23145-cd-vsetko-tvoris-nove-rieka-zivota.html.

Autorka fotiek: Anna Opinová

 

Slovensko+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00