Chcete zdravý vzťah? Vyhýbajte sa týmto 8 veciam

Chcete zdravý vzťah? Vyhýbajte sa týmto 8 veciam
Svojich partnerov berieme príliš často ako samozrejmosť a zabúdame, že dobré vzťahy sa len tak nestanú, ale treba na nich pracovať.

Autor: Ruthie Dean

Minulý týždeň som bola svedkom toho, ako manželka tresla dverami auta priamo do tváre svojho manžela a najedovaná vletela do obchodu s potravinami. Iný pár, ktorý sedel blízko mňa: manžel celý čas čumel na telefón, kým jeho manželka sa mu snažila zdôveriť s obavami o jedno z ich detí. A ešte jedna žena, ktorá zaplnila Facebook sťažnosťami na svoju polovičku a zakončila poznámkou: MUŽI!

Vzťahy sú zložité a my všetci sme už pravdepodobne spravili niečo podobné ako v predchádzajúcich príkladoch. Ale to neospravedlňuje zásadné chyby, ktorých sa niekedy dopúšťame v ľúbostnom živote. Randenie a obzvlášť manželstvo môže byť nástrojom, ktorým preukazujeme Kristovu lásku druhej osobe aj iným ľuďom, preto to nemôžeme brať na ľahkú váhu.

Dobré vzťahy sa dnes často nevidia, pretože nie sú o trieskaní dverami, o rozčúlenom dupaní ani o ventilovaní sa na sociálnych sieťach.

Týchto osem vecí by zdravý vzťah nemal poznať:

 

1. Negatívne tirády o tom druhom na sociálnych sieťach

S hnevom o svojich frajerkách/frajeroch na internete vypisujú iba dvanásťroční. Je to hlúpy spôsob, ako získať pozornosť a vyventilovať sa, pričom emocionálne primeraný spôsob je porozprávať sa v správnom čase o tom, čo nás hnevá, so svojou polovičkou. Nepadnite do pasce, kde by ste sa snažili získať niekoho na sociálnej sieti alebo hocikde inde na svoju stranu, pretože v zdravom manželstve je iba jedna strana.

 

2. Urobiť prioritou svoju kariéru namiesto vzájomného vzťahu

Áno, kariéra je dôležitá. Ale keď sa snažíte bojovať na viacerých frontoch, niektorá oblasť určite utrpí na pozornosti alebo množstve času, ktorý jej venujete. Niečo budete musieť obetovať. Vaším cieľom má byť, nech tým „niečím“ nie je váš vzťah. Vždy je možné nájsť si inú prácu, ale životnú lásku si nemôžete vyskúšať na viackrát.

 

3. Tráviť všetok svoj spoločný čas s technológiami

Jasné, že veľakrát bude vaše spoločné chvíle sprevádzať niečo technického rázu, ale zdravé páry vedia zložiť telefón a vypnúť počítač či telku, aby ich mohli spolu stráviť hodnotne. Zdravé páry nekontrolujú pri spoločnej večeri Twitter. S manželom sme spravili pravidlom odložiť večer po práci telefóny na poschodie, aby nás nikto nerušil pri večeri alebo vtedy, keď chceme byť len my dvaja.

 

4. Vyhýbať sa ťažkým témam

Vzťahy sú o intimite. Ak nedokážete hovoriť o ťažkých záležitostiach, váš faktor intimity je vypnutý. V manželstve sú obdobia, keď je ľahko, ale aj také, keď spolu musíte robiť ťažké rozhodnutia. Nič by pre vás dvoch nemalo byť v debate tabu a na rozhovor by ste sa mali vyzbrojiť poriadnou dávkou veľkodušnosti a láskavosti.

 

Chcete zdravý vzťah? Vyhýbajte sa týmto 8 veciam

 

5. Navzájom sa trestať

Vzájomné trestanie často prichádza vo forme tichej domácnosti alebo tak, že si vzájomne odopierate sex či prejavy lásky. Páry v zdravom vzťahu vedia, kedy je dobré dať si v hádke time-out, ale dokážu sa aj vrátiť k problému a spoločne nájsť riešenie.

 

6. Odopierať si odpustenie

Palivom vzťahov je odpustenie. Bez hojného odpúšťania nemôžete mať vzťah v poriadku. Najlepšie spolunažívajú tí, čo odpúšťajú rýchlo a často. Žiť s inou osobou vždy prináša konflikty a ranené city; tajomstvo tkvie v ich spracovaní. Odpúšťajte a tiež proste o odpustenie.

 

7. Hovoriť na všetko „áno“

Zrelý vzťah dokáže stanoviť hranice – rodine, priateľom aj jeden druhému. Ak som mala v práci ťažký týždeň a manžel ma požiada, aby som sa v piatok dala dokopy a vyšli sme si s priateľmi, čia je to chyba, ak na neho cestou domov vyletím, lebo som vlastne od začiatku nikam nechcela ísť? Moja. Zdravý pár vie, kde má limity, vie si popýtať pomoc a chápe aj to, že veta môže byť celá aj so slovíčkom „nie“.

 

8. Hádzať flintu do žita

Zrelí partneri sa nevzdávajú, keď je ťažko, ani ak je naozaj veľmi ťažko. Ak je váš partner pre vás dôležitý, dokážete tým prejsť. „Dať výpoveď vzťahu“ nie je pre zrelý pár alternatívou.

Viera+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00