Čistota v manželstve: Hľadáme odpovede. Kde ich nájsť?

Čistota v manželstve: Hľadáme odpovede. Kde ich nájsť?
Možno to poznáte – kým ste so svojím partnerom ešte iba chodili, všade okolo vás sa premieľala téma čistoty. Pravidlá, príkazy, zákazy, výčitky, pády, či tlak okolitého sveta – prečo spolu ešte nespávate? Nechcete si to vyskúšať pred svadbou? Nebudeme teraz riešiť, či ste ten tlak ustáli, alebo nie. No prišla svadba, svadobná noc, manželstvo a s ním pocit, že môžeme všetko.

Počujete správne – môžeme všetko. No nie všetko nám osoží. A to je veľmi podstatné dodať. Boh nám dáva slobodu, no i v tejto slobode nám dáva mantinely alebo akýsi kontakt – toto rob a bude sa ti vodiť dobre. Príkladom toho, ako prirodzene rozpoznať, že to, čo sa deje v manželskej spálni, nie je v súlade s Božím plánom, nám môže byť Tamara.

 

KAŽDÝ HRIECH MÁ SVOJE NÁSLEDKY

Príbeh Tamary nájdeme v knihe Genezis v 38. kapitole. Júda, jeden zo synov Izraela, vzal svojmu najstaršiemu synovi Herovi za manželku Tamar. Her sa však znepáčil Pánovi a zomrel. Tradícia hovorila, že Tamariným manželom sa mal stať jeho brat Onan a prvý syn, ktorého by splodil, by zachoval bratovo meno. No Onan nechcel na seba prevziať túto povinnosť a zakaždým, keď spal so svojou manželkou, vylial svoje semeno na zem. Pánovi sa však znepáčilo, čo robil a zomrel aj on.

Predstavte si, ako sa asi musela cítiť Tamara. Prvý muž jej zomrel preto, že nedodržiaval Pánove príkazy. Druhý preto, že jej odmietol dať syna. A tretieho jej svokor zo strachu dať odmietol. I to však Pán neskôr využil na to, aby ukázal silu poslušnosti a odvahy. Tamar sa totiž prezlečie za neviestku a zvedie Júdu, od ktorého počne dvoch synov. Hoci v Izraeli sa cudzoložstvo trestalo smrťou, keď sa Júda dozvedel, čo vlastne spravila Tamara a že on je otcom jej detí, prijal ju za svoju a z tohto rodu neskôr vzíde aj kráľ Dávid.

Skúste si teda odpovedať na týchto päť otázok:

  1. Teším sa na naše intímne prežívanie?
  2. Dokážem z neho mať potešenie?
  3. Cítim sa pri svojom partnerovi/svojej partnerke komfortne?
  4. Dokážem otvorene komunikovať svoje potreby aj v intímnej oblasti?
  5. Rešpektujem vyslovené či nevyslovené potreby svojho partnera?

Ak ste na niektorú z predchádzajúcich otázok odpovedali NIE, môže (no nemusí) váš problém spočívať práve v oblasti manželskej čistoty.

 

Čistota v manželstve: Hľadáme odpovede. Kde ich nájsť?

 

SEX JE KÚSOK RAJA NA ZEMI

Možno ste sa sami seba pýtali, čo je to vlastné tá manželská čistota a prečo by ste ju mali prežívať, ak chcete, aby sa z vášho intímneho života stal kúsok raja na zemi. Tušíte, že by ste nemali používať antikoncepciu, pretože Cirkev to zakazuje. A orálny sex asi tiež nie je celkom v poriadku. Ale ďalej čo?

V prvom rade je potrebné dobre si zadefinovať svoje otázky. Čo vás konkrétne trápi? Vyhraďte si vhodný čas a vhodné miesto na intímny manželský rozhovor (také miesto napríklad nie je po milovaní, ak cítite sklamanie alebo diskomfort). Povedzte svojmu partnerovi/svojej partnerke, že by ste sa chceli rozprávať o intímnych veciach. Nebude to jednoduché, ale pomôcť môže sviečka, príjemná hudba a pohár vína. Svoje otázky definujte tak, aby mal partner pocit, že sa ho snažíte pochopiť. Obviňovanie a „ty“ frázovanie nemá v takejto konverzácii miesto. Naopak, pokúste sa opísať svoje pocity, prípadne navrhnúť riešenia. Jedným z nich môže byť napríklad absolvovanie kurzu plánovaného rodičovstva (www.lpp.sk), ktorý sa okrem antikoncepcie venuje aj manželskej intimite ako takej. Alebo sa môžete obrátiť na Misijnú školu Karola Wojtylu (www.mskw.sk) a zúčastniť sa seminára Teológie tela, ktorý vám pomôže kúsok po kúsku pochopiť radostné a zároveň čisté prežívanie sexuality.

Môžu manželia spoločne sledovať pornografiu? Čo je zlé na orálnom a análnom sexe? Prečo masturbácia a prerušovaný styk ohrozujú manželstvo? Naozaj sa musím milovať s manželom vždy, keď má on chuť? Ak hľadáte odpovede na tieto otázky, vyskúšajte kvalitnú literatúru. Pozor, podotýkam kvalitnú – nie je kniha ako kniha. Výklad učenia Svätého písma rôznymi pastormi sa môže značne líšiť od katolíckej morálky. Je preto potrebné začať od Svätého písma. Čítajte prvé kapitoly knihy Genezis o stvorení sveta i Ježišove slová o manželskej láske. Potom pokračujte Katechizmom Katolíckej cirkvi – 7. článok. A nebojte sa kníh katolíckych autorov, ako sú Christopher West (Radostná zvesť o sexe a manželstve) a Xavery Knotz (Nebojte sa sexu). Prípadne, ak máte vo svojom okolí kňaza, ktorému naozaj dôverujete, dohodnite si súkromný rozhovor. Ak takého kňaza nepoznáte, nebojte sa použiť internet a obráťte sa na niektoré z centier pre rodinu (napr. Centrum pre rodiny Sigord, Inštitút rodiny v Košiciach alebo Rodinkovo – Dom prijatia pre rodiny).

Viera+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00

Obchod+