Čo by mali manželia spolu čítať?

Čo by mali manželia spolu čítať?
Povedz mi, čo čítaš, a ja ti poviem, kto si, hovorí staré príslovie. Ak máte pocit, že vo vašom uponáhľanom manželskom a rodinnom živote nemáte čas siahnuť po knihe, zastavte sa.

Možno nemáte vzťah k čítaniu. Možno ste nikdy neboli prototypom knihomoľa. Možno sa hanbíte, že vám čítanie príliš nejde. Nevadí. Manželstvo by malo byť bezpečným priestorom na skúšanie nových vecí a zlepšovanie sa. Napríklad aj čítaním. Ako na to? Začnite maličkosťami. Namiesto večerného seriálu si sadnite ku knihe. Položte si knihu na nočný stolík (a siahnite po nej). Inšpirujte sa navzájom, čítajte spoločne – pokojne aj nahlas. Diskutuje o prečítanom. Majte knihy „po ruke“, v blízkosti miest, kde trávite najviac času (na gauči, na kuchynskom stole, na záchode…). Vyberajte si knihy, prípadne pasáže z nich, ktoré sú zaujímavé pre vás oboch. A ak neviete, ako a kde začať, ponúkame vám sedem inšpiratívnych kníh, ktoré by určite nemali chýbať vo vašej rodinnej knižnici.

 

1. SVÄTÉ PÍSMO

Ak túto – pre kresťana nenahraditeľnú – knihu ešte nemáte vo svojej knižnici, rýchlo to napravte. Zaveďte si prax spoločného čítania Božieho slova a nechajte ho pôsobiť vo vašom manželstve. Ako na to? Začnite Knihou Genezis – o stvorení sveta. Sledujte príbeh Adama a Evy. Milovali sa, nehanbili sa pred sebou, pobabrali to a potom po zvyšok života museli znášať dôsledky. Napriek tomu skrze nich Boh ustanovil manželstvo ako zväzok jedného muža a jednej ženy – pretože takto to bolo na počiatku, takto to chcel a plánoval. Manželskú inšpiráciu nájdete aj v Knihe Tobiáš. Príbeh hodný hollywoodského scenára: slepý otec vysiela mladíka do sveta, aby u príbuzného vyzdvihol uložené peniaze. Ten sa cestou spriatelí s tajomným Azariášom, u príbuzného sa zamiluje do Sáry, ktorá má povesť „manželovrahyne“, pretože jej predchádzajúci šiesti manželia svadobnú noc neprežili. Ako sa to celé skončí? Nechajte sa prekvapiť a dočítajte túto fascinujúcu knihu do konca. Ak by ste chceli trochu rozdúchať vášeň, siahnite po najkrajšej milostnej básni na svete – Piesni piesní. Snúbenci si vášnivo vyznávajú lásku, opisujú, na čo všetko sa tešia, a to so silným erotickým podtónom. Aj skrze túto knihu Svätého písma nám Boh ukazuje, že manželská intimita je niečo úžasné, niečo, z čoho majú manželia mať radosť a užívať si to plnými dúškami.

Biblie v našom e-shope.

 

2. KATECHIZMUS KATOLÍCKEJ CIRKVI

Čo to vlastne kresťanské manželstvo je? Odpoveď nájdete v Katechizme Katolíckej cirkvi, konkrétne v 7. článku, paragrafy 1601 až 1666. Dozviete sa, čo je to manželský súhlas, prečo je to sviatosť, čo v praxi znamená byť otvorení pre plodnosť a prečo sú niektorí ľudia neschopní manželstva. Pre milovníkov čítačiek kníh alebo online čítania ponúkame web – www.katechizmus.sk.

 

Čo by mali manželia spolu čítať?

 

3. RADOSTNÁ ZVESŤ O SEXE A MANŽELSTVE (Christopher West)

Christopher West až prekvapivo otvorene, no s úctou a jasne píše o manželstve, manželskej sexualite, zdržanlivosti i o mnohých otázkách, ktoré trápia kresťanských snúbencov či manželov. Vrelo odporúčame túto knihu čítať spoločne ešte počas snúbeneckého obdobia. Ak ste však hoci aj dvadsať rokov manželia a o tejto knihe ste nepočuli, nastal čas, aby si vydobyla pevné miesto vo vašej rodinnej knižnici. Vo svetle cirkevných dokumentov, no i kresťanskej praxe odpovedá West na otázky o masturbácii, antikoncepcii, sexuálnej zdržanlivosti, príťažlivosti k rovnakému pohlaviu či pornografii.

 

4. GRATISSIMAM SANE (APOŠTOLSKÝ LIST RODINÁM PÁPEŽA JÁNA PAVLA II.)

Krátke, no príťažlivé a stále aktuálne čítanie pre manželov od populárneho pápeža, ktorý v Cirkvi predstavil pojem „teológia tela“. Ján Pavol II. píše úderne, jazykom, ktorému je ľahké porozumieť. V tomto liste sa pápež prihovára konkrétnym rodinám, konkrétnym manželom, ktorí musia riešiť konkrétne problémy (a tie sa nelíšia od dnešnej doby, hoci list bol napísaný v roku 1994). Tento list odporúčame čítať po častiach a zamýšľať sa nad jednotlivými konceptmi, ktoré Svätý Otec predostieral rodinám. Tip na manželské rande – prečítajte si navzájom úryvky, ktoré vás zaujali, a diskutujte o nich. List je voľne dostupný na webovej stránke www.kbs.sk .

 

5. 5 JAZYKOV LÁSKY (Gary Chapman)

Slová uistenia, pozornosť, skutky služby, prijímanie darčekov, fyzický dotyk. Zafixujte si tieto termíny, preskočte celú knihu a spravte si test, ktorý vám ponúka v úplnom závere. Navzájom si povedzte svoje výsledky. A teraz začnite čítať. Gary Chapman na konkrétnych príkladoch z praxe ilustruje situácie, v ktorých sa zaručene nájdete. Po prečítaní knihy sa vám otvoria oči a okrem svojho manželského partnera či partnerky začnete lepšie chápať aj svoje deti či dokonca vlastných rodičov.

Knihu 5 jazykov lásky si môžete kúpiť tu: https://www.nakupujemplus.sk/knihy/5-jazykov-lasky/

 

6. KNIHA O MANŽELSTVE (Nicky a Sila Leeovci)

Kto už len napíše lepšiu knihu o manželstve, ak nie dvaja manželia? Nicky a Sila sú (okrem iného) autormi konceptu Manželských večerov. Ide o sedem večerov spravidla rozložených do siedmich týždňov, keď si dáte také špeciálne manželské rande. Vyberiete sa von, zväčša do farskej sály, čajovne alebo na iné vhodné miesto, kde sa Manželské večery konajú, dáte si spolu večeru, pozriete si spolu video na danú tému a potom debatujete na základe ponúknutých otázok (iba vy dvaja, v súkromí). Sedem tém, sedem manželských oblastí, do ktorých potrebujete investovať. Kniha, po ktorej môžete siahnuť v čase radosti, v čase krízy alebo v čase, keď chcete iba oprášiť „zabudnuté“ vedomosti o tom, ako by malo manželstvo naozaj fungovať.

Knihu o manželstve si môžete kúpiť tu: https://www.nakupujemplus.sk/pre-manzelov/kniha-o-manzelstve/

 

7. NARODILI SME SA A UŽ NIKDY NEZOMRIEME (Cristiana Paccini, Simone Troisi)

Chiara Corbella Petrillo mala iba dvadsaťosem rokov, keď zomrela na rakovinu. Aktuálne prebieha v jej domovskej farnosti proces blahorečenia. Zostal po nej manžel Enrico a synček Francesco, do neba ju predišli dve detičky – Maria Grazia Letizia a Davide Giovanni. Prečo by ste si však knihu o Chiare mali prečítať ako manželia? Chiara a Enrico boli totiž normálni. Počas chodenia sa niekoľkokrát rozišli a opäť sa dali dokopy. Po svadbe boli síce šťastní, ale museli riešiť najprv bežné problémy (práca, bývanie), potom náročné tehotenstvá (dve z troch detí sa nedožili viac ako pol hodiny) a boj s nečakanou chorobou. Kniha nie je len o Chiare – je aj obrazom manželstva, aké s Enricom žili. Manželstva, ktoré nebolo dokonalé, ale v ktorom sa obaja manželia cielene rozhodli pripodobňovať vo všetkom Kristovi a tak sa vzájomne posväcovať. Začítajte sa do ich príbehu a určite neoľutujete.

 

Ďalšie tipy na kvalitnú literatúru pre manželov: https://www.nakupujemplus.sk/pre-manzelov/

 

Viera+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00