TOP

Čo robiť, aby sme nevyhoreli

Známy český gréckokatolícky kňaz, psychiater, spisovateľ Max Kašparů vo svojich prednáškach neraz hovorí o šiestich stenách, ktoré človeka chránia pred vyhorením. Aké sú to?

Nikto z nás nemá imunitu pred vyhorením. Tento „syndróm“ číha na každého ako nevybuchnutá mína, a preto sa potrebujeme v tomto vystresovanom a uponáhľanom svete zameranom na výkon o niekoho/niečo oprieť. Potrebujeme mať istotu, aby sme sa nezrútili a nevyhoreli.

Jaroslav Křivohlavý vo svojej knihe Horieť, ale nevyhorieť píše: „Koreň burnout (syndrómu vyhorenia) spočíva v našej existenciálnej potrebe veriť, že náš život je zmysluplný a veci, ktoré robíme, sú užitočné, dôležité, ba v určitom zmysle dokonca hrdinské.“ Ďalej pokračuje, že potrebujeme vnímať, že je náš život dôležitý v širšom i úzkom zmysle, a zároveň sa potrebujeme spájať s niečím, čo nás presahuje. „Burnout je často dôsledkom zlyhania pri hľadaní zmyslu života,“ dodáva.

Ak sa chceme chrániť pred syndrómom vyhorenia, môžeme sa inšpirovať šiestimi stenami. Keď si ich vo svojom živote vybudujeme, nevyhoríme. Tieto steny pomenúva už spomínaný autor, my ich len trošku viac rozvinieme.

Kašparů používa príklad miestnosti, v ktorej je sviečka. Bude horieť, ak je miestnosť obklopená zo všetkých šiestich strán. Ak sa však stane, že jedna alebo viac stien spadne a do miestnosti začne prúdiť vzduch, vznikne prievan a plameň sviečky zhasne. Čím viac stien padne, tým skôr sa tak stane. To sa stáva obrazom nášho vlastného života. O akých šiestich stenách to hovoríme?

 

 

  1. PREDNÁ STENA

To, čo je pred nami.

Pokračovanie článku je dostupné iba pre predplatiteľov

Existujeme takmer výhradne vďaka predplatiteľom. Objednajte si naše predplatné a o už niekoľko sekúnd môžete čítať všetky naše články. Ďakujeme, že nám pomáhate tvoriť hodnotný obsah.


Objednať predplatné Už mám účet, prihlásiť


Komentáre