Čo som sa naučil po smrti svojho trojročného synčeka

Čo som sa naučil po smrti svojho trojročného synčeka
V príspevku na istej sociálnej sieti nám otec troch detí hovorí o tom, čo je skutočne dôležité.

Autor: Cerith Gardinerová

Richard Pringle stratil minulé leto trojročného syna kvôli náhlej mozgovej príhode. Následne spísal desať najdôležitejších bodov, ktoré si uvedomil po synčekovej smrti. Sú to rady a zamyslenia, vďaka ktorým môžu rodičia lepšie porozumieť nielen tomu, čo od nich očakávajú deti, ale aj tomu, čo sami môžu očakávať od detí. Svoj zoznam napísal jednoducho a cítiť z neho neskutočnú lásku.

 

  1. S bozkami ani s láskou sa to nedá prehnať.
  2. Čas sa nájde vždy. Prestaňte robiť to, čo robíte, a zahrajte sa s deťmi, aj keď len na chvíľku. Všetko ostatné počká.
  3. Fotografujte a natáčajte, koľko sa len dá. Možno to bude to jediné, čo vám raz ostane.
  4. Nemíňajte peniaze, míňajte čas. Ak si myslíte, že peniaze, ktoré míňate, sú dôležité, nemáte pravdu. Záleží len na činoch. Skáčte po mlákach, prechádzajte sa. Choďte k moru, stanujte, zabávajte sa. To je to, po čom naše deti vo svojom vnútri túžia. Vôbec si nespomínam na to, čo sme s Hughiem kedy kúpili. Pamätám si to, čo sme spolu robili.
  5. Spievajte. Ba čo viac – spievajte spoločne. Moje najkrajšie spomienky sú tie, keď mi Hughie sedel na pleciach alebo bol pri mne a spievali sme si naše obľúbené pesničky. Vďaka hudbe mám spomienky.
  6. Vážte si maličkosti – kúpanie, uspávanie, čítanie. Rodinné večere. Nedele, keď ste len tak leňošili. Tieto jednoduché chvíle mi chýbajú najväčšmi. Nezanedbávajte ich.
  7. Skôr, než odídete, pobozkajte svojich drahých. Neodťahujte sa. Nikdy neviete, či sa ešte uvidíte.
  8. Čokoľvek, čo nás rozčuľuje, sa môže stať zábavou – nakupovanie potravín či oblečenia, cestovanie autom… Bláznite sa, rozprávajte si príbehy, smejte sa, usmievajte sa. Vyťažte z toho čo najviac. Aj na domáce práce môžeme nazerať z rôznych uhlov. Život je prikrátky na to, aby sme sa nezabávali.
  9. Píšte si denník. Zaznačte si všetko, čím vám deti rozžiarili deň. S manželkou to teraz robíme pre naše ďalšie dve deti Hettie a Hennie. Takto si spomienky uchováme navždy a neskôr sa k nim môžeme vrátiť.
  10. Ak máte deti vedľa seba, môžete im zaželať dobrú noc, urobiť raňajky, odprevadiť do školy či neskôr vyprevadiť na vysokú školu, v deň svadby priviesť k oltáru, ste požehnaní. Nikdy na to nezabudnite.

 

Synovi Richarda Pringla diagnostikovali problém s mozgom, pričom šanca, že dôjde k mozgovej príhode, bola len päť percent. „Žiaľ, náš synček patril k tým piatim percentám a neprežil,“ hovorí otec, no uisťuje nás, že „aj v takom mladom veku nám Hughie zanechal jedny z najkrajších spomienok“. Richard Pringle túži po tom, aby sme si uvedomili, aké privilégium je byť rodičom. Nikdy ho netreba brať ako samozrejmosť.

 

Jeho zoznam nás taktiež upozorňuje na to, ako rýchlo deti rastú. Aj keď sa nám môže zdať, že čas plynie pomaly – najmä keď prechádzame krízou alebo sme pohádaní –, opustia hniezdo skôr, než sa nazdáme. A preto si ceňme úlohu rodiča. Každú jednu chvíľu. Neváhajte a pripevnite si tento zoznam na chladničku. A keď sa vaše deti budú správať ako malé netvory, hoďte po ňom očkom a vzdávajte vďaku za to, že ich máte aj na huncútstva.

Svet+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00