TOP

Čo sú manželské potreby?

Nedávno som bola na svadbe. Svadby mám obzvlášť rada. Dva životy sa stávajú jedným, dve životné cesty jednou spoločnou a dve rodiny sa stávajú jednou rodinou. Či možno vodu dvoch zliatych riek od seba oddeliť? Vždy som sa pýtala, kde sa v dvoch mladých ľuďom berie istota, že práve ona či on je tá druhá polovica môjho srdca? Že s týmto človekom budem celistvá? Kde je počiatok slov: „…po všetky dni svojho života?“ Odpoveď je v slovách pred tým.

Ja, M., beriem si teba…

Nikoho iného. Počiatočné slová manželského súhlasu vyjadrujú exkluzivitu lásky. Snúbenec si berie osobu so všetkými vlastnosťami, psychikou i fyzickou stránkou. Vyberá si spomedzi miliónov žien jednu jedinú. Manželku. Dievčina si vyberá spomedzi miliónov mužov jedného jediného. Manžela. Prvou manželskou potrebou je teda exkluzivita lásky, jedinečnosť a nezameniteľnosť. Nikoho iného nemilujem tak ako teba, a preto si ťa beriem za manžela/manželku.

 

…a sľubujem pred všemohúcim Bohom…

Beriem si ťa a sľubujem ti… Aká by to bola láska, keby jeden druhého vlastnil bez toho, aby lásku opätoval a konkrétne vyjadril? Bez konkrétnych skutkov sú slová o láske márne. Manželia potrebujú vzájomnú:

 

VERNOSŤ

…že ti budem vernou manželkou/manželom a že ťa nikdy neopustím ani v šťastí ani v nešťastí, ani v zdraví ani v chorobe…

Nie som si istá, či si snúbenci naozaj uvedomujú, čo sľubujú pred všemohúcim Bohom. Sľubujú vernosť. Pred pár dňami sa mi pokazil mixér. Mal dva roky. Pri reklamácii mi povedali, že výrobcovia vyrábajú spotrebiče tak na dva roky, potom ho treba vymeniť. A tak mi odporučil kúpiť nový, pretože so starým sa nedalo nič robiť. Taká je dnešná doba: pokazené vyhodiť a zaobstarať si nové. Všetko. Manžela, manželku, dom, auto, mixér, priateľa, priateľku, rozheganú stoličku či zlomený vešiak. Niečo také ako lepidlo, opravovňa či rekonštrukcia dnes nie sú v móde.

Prečo? Pretože to stojí námahu. Stojí námahu ostať verný, keď sa v práci nedarí. Stojí námahu ostať verný, keď

Pokračovanie článku je dostupné iba pre predplatiteľov

Existujeme takmer výhradne vďaka predplatiteľom. Objednajte si naše predplatné a o už niekoľko sekúnd môžete čítať všetky naše články. Ďakujeme, že nám pomáhate tvoriť hodnotný obsah.


Objednať predplatné Už mám účet, prihlásiť


Komentáre