Dá sa hlásať evanjelium s humorom?

Dá sa hlásať evanjelium s humorom?
Koľkokrát sa v Písme spomína, že kresťan by mal byť radostný? A čo to znamená, keď niekto tvrdí, že Bibliu netreba brať tak vážne?

Titulná fotka: Saletini Rozkvet

Nebojte sa, nejdeme hlásať ani tvrdiť žiadne herézy o tom, že veci v Písme sú rozprávkou či že prikázania nemožno brať doslovne. Skúsme sa však pozrieť na život kresťanov tak uvoľnene – a, áno, s humorom.

 

Dá sa hlásať evanjelium s humorom?

 

Taliansky kňaz Giovanni Berti začal kresliť už na základnej škole. „Karikatúry boli spôsob, ako som prežil najnudnejšie hodiny,“ píše na svojej webovej stránke. „Rozbehlo sa to na strednej škole, keď som začal kresliť momenty zo života profesorov a spolužiakov.“ Do seminára vstúpil, keď mal devätnásť rokov, a s karikatúrami neprestal ani tam. S ľahkosťou vyjadroval v kresbách to, nad čím iní iba krútili hlavou alebo to vyjadrovali s neprimeranou vážnosťou. Kňazskú vysviacku prijal v roku 1993 a pôsobí vo veronskej diecéze. „Stránky evanjelia sú pre mňa zdrojom inšpirácie ku karikatúram. Nie preto, že by som chcel bagatelizovať správu, ktorú v sebe nesú, ale preto, že vďaka nim objavujeme radosť ukrytú v Ježišovom príbehu,“ vysvetľuje don Berti.

 

Dá sa hlásať evanjelium s humorom?

 

Karikatúry na náboženské témy zvyčajne publikuje aj s príslušným komentárom – napríklad pridáva znenie evanjelia a krátke zamyslenia. Uverejňuje ich na svojej webovej stránke a vo facebookovej skupine Gioba.it sorrisi e pensieri evangelici (Úsmevy a evanjeliové zamyslenia). Hoci sú všetky jeho príspevky v taliančine, niektoré z nich možno nájsť na facebookovej stránke Saletíni Rozkvet so slovenským prekladom.

 

Dá sa hlásať evanjelium s humorom?

 

Ani Slovensko – pokiaľ ide o humor – nezaháľa a pred pár mesiacmi uzrela svetlo sveta aj kresťansko-satiricky-humorne ladená stránka na Facebooku v správe saleziánov a ich odchovancov. Potešíme teda fanúšikov sociálnych sietí a do pozornosti dávame „prvý saleziánsky underground“ BonDosco. Okrem príspevkov v štýle miernej Cynickej obludy prinášajú vtipným spôsobom najmä zážitky z aktívneho animátorského života. Pravidelne však zdieľajú aj posolstvá pápeža Františka či iné hodnotné posty a videá.

 

Dá sa hlásať evanjelium s humorom?

 

Pozerať sa na život s humorom a dokázať sa s úsmevom pozrieť aj na duchovnú stránku je určite nedocenená vlastnosť mnohých veriacich. V každom prípade to svedčí najmä o tom, že sa vieme aj kriticky pozrieť a zamyslieť nad rôznymi aspektmi života a že k evanjeliu (radostnej zvesti) patrí rozhodne aj úsmev na tvári.

 

Dá sa hlásať evanjelium s humorom?

Dá sa hlásať evanjelium s humorom?

 

Viera+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00