Darujte tieto Vianoce čosi nezabalené

Darujte tieto Vianoce čosi nezabalené
Mám rád darčeky. Rád ich dávam a ešte radšej dostávam. Pred niekoľkými rokmi som sa však dozvedel, že darčeky od srdca k srdcu sa cenia väčšmi než tie pod vianočným stromčekom.

Autor: Brenton Cordeiro

Darovať teplé ponožky je skvelé – praktické a užitočné. A predsa existuje účinnejší dar, ktorý zahreje pri srdci. Vďaka nemu sa obdarovaný bude cítiť milovaný a jeho viera môže vzrásť. Tento dar ostane v pamäti ešte dlho po tom, čo sa ponožky rozbalia a upadnú do zabudnutia. Darovať spomienku sa cení.

 

1. Darujte lásku

Počas prvého roku v kňazskom seminári v Kanade bolo pre mňa pridrahé ísť domov na Vianoce. Odprevadil som všetkých bratov v seminári, ako postupne odchádzali na sviatky domov, a v komunitnom dome som ostal úplne sám. Očakával som, že toto budú tie najosamelejšie sviatky, aké som kedy zažil. Boží plán však bol iný. Rozšírilo sa, že na Vianoce ostávam v cudzine sám, a tak ma viacerí prišli navštíviť. Nakoniec som Štedrý večer strávil v jednej rodine, Prvý sviatok vianočný zas v druhej. Chceli, aby som sa cítil milovaný a vítaný v novom meste. Odporúčam vám tieto Vianoce spraviť čosi podobné.

Určite sa vo vašej farnosti či susedstve nájde niekto, kto cez sviatky nemá kam ísť a je osamelý. Možno je to váš blízky či kamarát. Alebo rodina, ktorá má ťažké obdobie – niekto zomrel alebo ju súžia iné problémy. Práve vy im môžete dodať kúsok svetla. Nemusíte ich hneď pozvať na večeru, niekedy stačí vypomôcť s nejakým jedlom či darčekmi pre deti. Poznáte niekoho, kto to má tieto Vianoce náročné? Darujte mu skutočnú lásku a súcit.

 

Darujte tieto Vianoce čosi nezabalené

 

2. Darujte súcit

Prázdniny sú pre väčšinu rodín perným časom. Nikdy nepôjde všetko úplne hladko. Najmä nie v kuchyni, pri príprave štedrovečernej večere, či v kúpeľni, ktorá bude obsadená práve vtedy, keď do nej súrne potrebujete ísť pred odchodom do kostola. U nás sú zmätky vždy okolo spoločnej fotografie. Je neuveriteľne ťažké zorganizovať všetky tety, ujov, bratrancov a sesternice… Našťastie, potom sa na tom všetci spoločne smejeme.

Nie všetky napäté chvíle sa však skončia v dobrom. Prázdniny môžu byť aj časom bolesti a zranení. Problém je, že aj malý náklad, ktorý si všetci so sebou nesieme, sa môže predrať na povrch, keď navonok neškodné podráždenie zasiahne staré rany. Blahoslavenstvá nás učia byť milosrdnými, pretože milosrdní dosiahnu milosrdenstvo (Mt 5, 7). Skúste tieto Vianoce hojne šíriť milosrdenstvo. Nemusíte robiť veľké veci, stačí byť pokojný a znášanlivý. Alebo môžete skúsiť aj čosi ťažšie. Zranil vás niekto z rodiny? Nosíte v sebe voči nemu nenávisť? Skúste sa chopiť príležitosti, ktorú vám ponúkajú Vianoce, a odpustite.

Ba väčšmi, ak ste niekoho zranili vy a viete, že sa s ním potrebujete pomeriť, nepremeškajte túto skvelú príležitosť na uzmierenie. Od toho, ako to urobíte, však závisí vývoj vášho vzťahu. Preto skôr než niečo urobíte, premodlite to a poraďte sa s niekým blízkym. Odpustenie je v každom prípade rozhodnutie, ktoré musíme aj žiť. To, či to danému človeku aj povieme, je už o inom.

 

Darujte tieto Vianoce čosi nezabalené

 

3. Darujte vieru

Nezabúdajme teda na to najpodstatnejšie, Vianoce sú Kristovo narodenie! Ak dokážete druhým pomôcť čo len trošku podrásť vo viere, dávate im dar na celý život. Ak ste niekedy zažili osobné stretnutie s Pánom, povedzte o tom druhým! Zhruba viete, koho cez Vianoce stretnete, a tak si to naplánujte, aby ste nepremrhali príležitosť povedať svedectvo o svojom novom živote v Kristovi. Podeľte sa o svoju duchovnú cestu kreatívne a tak, aby to malo čo najlepší účinok.

Niektoré farnosti pred Vianocami usporadúvajú vianočné večierky. Zistite si, kedy ho majú deti a kedy mladí, a pozvite naň niekoho blízkeho.

Skúste povzbudiť k spovedi rodinu či priateľov, ktorých viera je vlažná alebo sa od nej akosi odklonili. Ak to nepôjde, skúste ich požiadať, aby išli s vami na omšu na Narodenie Pána. Ak niekomu darujete peniaze, navrhnite mu, aby ich využil pre svoj duchovný život. Existujú projekty, ktoré sa zaoberajú prehlbovaním viery, životom a jeho zmyslom (napríklad OTCaSY, Cesta pravého muže či ženské konferencie; pozn. prekl.). Ak dobre poznáte toho, koho chcete obdarovať, môžete mu rovno zaplatiť registračný poplatok a podarovať mu rovno poukaz.

Spomeňte si na uplynulé Vianoce. Čo sa vám vynorilo v mysli? Pamätáte si každý jeden darček, čo ste dostali? Asi nie. Čo si pamätáte väčšmi – materiálne darčeky, či to, čo sa dotklo vášho srdca? Ak dáte lásku, milosrdenstvo a vieru, budete naplnení. A tak sa dar stáva darom aj pre vás samotných. Nemôžete si darovať lepší dar ako vedomie, že ste tieto Vianoce zmenili niečí život.

Aj keď si možno myslíte, že vaše dieťa neprežije bez vytúženého darčeka, verte tomu, že aj deti radšej dávajú, než prijímajú.

Zdroj: catholic-link.org

Viera+

Na čo si dať pozor pred svadbou?

Aktuálne tlačové vydanie

Na čo si dať pozor pred svadbou?

Číslo 7, 1. júla 2022

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00

Obchod+