Deti píšu Ježiškovi. Čo by im odpísal?

Deti píšu Ježiškovi. Čo by im odpísal?
Niekedy si deti zvyknú urobiť zoznam toho, čo by chceli na Vianoce pod stromček. Niekedy to vložia do listu, akoby si to Pán Ježiš mal rovno prečítať. A čo ak to naozaj urobil? Možno by aj odpísal niečo takéto…
Len jeden tablet

Ahoj Ježiško, vieš, ja by som chcel pod stromček tablet. Všetky deti v škole už asi majú doma tablet a ja nemám. Môžu sa hrať a pozerať si hocičo a potom sa o tom rozprávajú. A ja sa neviem k nim pridať. Som potom z toho veľmi smutný. Aj sa mi niekedy smejú a odbijú ma, nech idem preč. Mohol by si mi jeden priniesť? Budem Ti veľmi vďačný.

Jožko

 

Odpoveď:

Milý Jožko, ver tomu, že by som Ti dal aj tri tablety, keby si ich potreboval. Ale poznám veľmi dobre Tvoju situáciu aj to, koľko peňazí majú Tvoji rodičia. Mamka si na ten tablet šetrí už dlho, ale stále nemá dosť. Museli s ockom zaplatiť za opravu auta, Tvoja sestra bola dosť chorá a lieky boli drahé, tak nestihnú našetriť do Vianoc na taký darček pre Teba.

Ale nebuď smutný! Chystajú Ti niečo oveľa lepšie. Vieš o tom, že si veľmi šikovný a talentovaný? Naozaj najlepšie z celej triedy vieš napísať príbeh a veľakrát si kamarátom v niečom pomohol. Budeš naozaj veľmi rád, keď dostaneš novú spoločenskú hru. Spolužiakov skús potom zavolať k vám domov a môžu sa s Tebou zahrať.

A vieš o tom, že kedysi deti nemali také veci, ako je tablet? Hrali sa len vonku alebo si doma niečo vyrábali, skladali, kreslili… To je naozajstná radosť. Ak to objavíš aj Ty a pozveš svojich kamošov, neoľutuješ toto rozhodnutie. Ale na ten tablet myslím. Neboj sa, príde v pravý čas.

Ježiš

 

Ešte toto a toto a ďalej uvidím

Ježiško, ja chcem tento rok ako vianočný darček novú Barbie s domom a autom, potom Lego Friends, vieš ktoré. Poníky všetky, celú sériu a aby som nezabudla na tričká s flitrami, jedno so srdiečkom, čo sa mení na kvietok a druhé s mačkou, čo sa mení na psíka. Jasné? Dúfam, že to nepopletieš! A tú ružovú kabelku, čo sa mi minule v obchode tak páčila. Toľko zatiaľ. Keď si ešte na niečo spomeniem, tak Ti napíšem znova.

Emka

 

Odpoveď:

Milá Emka, je mi dosť smutno, keď si čítam takéto listy. Nezabudla si náhodou na niečo? Okrem darčekov. Vlastne aj Tvoja mamka s ockom zabudli… Skúsim Ti to trochu vysvetliť.

Máš veľmi pestrý zoznam toho, čo by Ťa potešilo. A skutočne sa vieš občas veľmi pekne pohrať s niektorými svojimi hračkami. Ale Tvoje predošlé štyri Barbiny si si už za celý rok ani nevšimla. Márne čakajú na Tvoju hru s nimi. Legá od výmyslu sveta sa Ti povaľujú v škatuliach. Viem, že teraz ide v reklame toto všetko, čo si dala do zoznamu a že sa budeš tešiť a chváliť sa aj kamarátkam, keď to všetko dostaneš. A zatiaľ to vyzerá tak, že to aj dostaneš, lebo Tvoji rodičia nemajú problém ti kúpiť hoci aj celé hračkárstvo.

Emka, bol by som rád, keby si si list ešte raz po sebe prečítala. Dá sa napísať inak? Krajšími slovami napríklad? Skús tiež porozmýšľať, či Ti to všetko naozaj treba. Keby si si mohla vybrať len jeden darček? Vieš, na Vianoce si majú ľudia dávať darčeky len ako symbol. Ako radosť z toho, že som sa narodil pre vás. Aj pre Teba. Iné deti, ktorých rodičia nemajú až tak veľa peňazí, dostávajú menej darčekov a tešia sa aj z toho. Lebo ide o tú radosť z maličkostí. Z lásky k sebe doma i z tajomstva sviatkov.

Verím, že sa časom naučíš byť skromnejšia a vďačnejšia. Mamke a ockovi môžeš pripomenúť, aby nezabudli ísť s tebou cez sviatky na svätú omšu a predtým na spoveď. A aby sa Ti mohli vo voľnom čase nejako venovať, strávili ho s Tebou. Rozprávajte sa, zahrajte sa spolu. Z toho sa budem tešiť najviac. Tak čo? Skúsiš to?

Ježiš

 

Vlastne mi nič nechýba

Milý Ježiško, ja viem, že to nie Ty nosíš darčeky. Ale aj tak Ti chcem napísať. Ďakujem Ti, že sa o mňa staráš aj o celú našu rodinu. Vlastne nám nič také nechýba. Máme všetko dôležité. Jasné, že by som mohla mať aj krajšiu izbu, novú posteľ a oblečenie. Ale ja som spokojná aj s tým.

Ak ma chceš nejako prekvapiť, tak to nechám na Teba. Nech rodičia vymyslia nejakú drobnosť, ktorá ma poteší. Fakt hocičo. A poraď, prosím, čo darovať na Vianoce im? Zaslúžia si niečo pekné. Možno sa im všetci na niečo poskladáme…

Natália

 

Odpoveď:

Milá Natálka, si skromné dievča. A navyše aj veľmi bystré. Mohla si mi pokojne napísať, že sa Ti páčila minule tá kniha o zvieratách. Podľa mňa si ju už zvládneš prečítať. Nehanbi sa. Niekedy treba vyjadriť svoj názor či túžbu. A doprial by som Ti novú zimnú bundu. Tamtá je už naozaj znosená, veď ju mala pred Tebou aj Tvoja sestra.

Neboj sa, postarám sa o Teba a o celú vašu rodinu. Napriek tomu, že s peniazmi idete často na doraz, doprajte si darčeky. Ja už to nejako vymyslím, aby ste mali aj na zaplatenie účtov aj na všetko. Ako si aj sama napísala, drobnosť poteší a nijako to vo vašom rozpočte nepocítite. To už nechaj na mňa.

A chválim Ťa, že myslíš tak veľmi na svojich rodičov. Áno, sú to čestní ľudia, najradšej by som ich odmenil obrovským pokladom. Ale ten majú predsa doma vo svojich deťoch. Možno by radi išli niekam spolu. Čo tak kúpiť lístky do divadla? Nie je to až také drahé a myslím si, že by ich to aj potešilo. To by ste aj so súrodencami mohli zvládnuť.

Ježiš

Viera+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00