Dievčatám, ktoré môjmu synovi na kúpalisku povedali, že je sexy

Dievčatám, ktoré môjmu synovi na kúpalisku povedali, že je sexy
Počujte, baby. Chápem to. Žijete vo svete, v ktorom sa dá všetko. A občas nám všetky tie správy, ktorými nás bombardujú médiá a tvrdia nám, že môžeme robiť všetko, čo sa nám zachce, poriadne zamotajú hlavu. Pravda sa mení častejšie než počasie a je čím ďalej, tým ťažšie držať sa niečoho absolútneho.

Viem, že na tvojom Instagrame sa dá nájsť oveľa viac fotiek s našpúlenými perami (duckface, v ang. doslova „kačacia tvár“; pozn. prekl.) než skutočných kačiek v rybníku. A tvoj Twitter je preplnený hashtagmi a na Facebooku máš toľko selfiek, že poslednou vecou, o ktorú sa naozaj zaujímaš, sú tí druhí.

Ty si si možno nevšimla, že môj syn bol vtedy na kúpalisku so svojou rodinou a s otcom sa hral naháňačku. Možno si nerozumela tomu, že s tebou nechcel začať chodiť, keď si doňho stále dorážala a sledovala ho. Možno si si nevšimla, že vždy, keď si v bikinách prechádzala okolo, on odvracal pohľad.

 

Možno práve preto si podišla k nemu a povedala si mu: „Si sexy. Aj moje kamošky si to myslia,“ dosť hlasno na to, aby to počula aj jeho sestra, ktorá sa neďaleko čľapkala vo vode. Možno si nevidela červeň, ktorá mu vystúpila na líca, či to, keď u otca pohľadom hľadal pomoc, alebo ako zašomral: „Akoby ma to aj zaujímalo,“ alebo ako poodišiel od bazéna, len aby sa ti vyhol. Možno nie.

 

Asi ti tieto veci ešte nikto nepovedal, tak ti ich poviem ja:

Zlatko, takéto správanie nie je v pohode. Nie je slušné. Nie je vhodné. Nerobí z teba dospelú a môjho syna si ním nezískaš. Nie. Iba ho od seba odplašíš.

 

Dievčatám, ktoré môjmu synovi na kúpalisku povedali, že je sexy

 

Vieš, dokážem prehliadnuť tvoje rozvíjajúce sa telo a zvodný pohľad, keď vykrikuješ meno môjho syna. Vidím vtedy niekoho, kto túži po tom, aby ho akceptovali. Dokážem ignorovať aj tie príliš osobné otázky, ktoré si sa ho pýtala. Vtedy vidím niekoho, kto túži po mužskej pozornosti. Viem, si ešte len dievča, ktoré sa snaží prísť na to, kam v tomto dospeláckom svete patrí. Ale nie je v pohode byť voči chlapcom násilnícka. Vôbec sa tak nebudeš cítiť lepšie. Prinesie ti to akurát ten druh pozornosti, ktorý nechceš.

Chápem, že si si všimla môjho syna. Je iný. Vyzerá dobre. No plachosť a nedostupnosť nepredstiera. Je ťažké dostať ho. Pretože rozumie tomu, že je príliš mladý na to, aby sa zahrával s ohňom. Pretože sa snaží viesť život, ktorý by bol milý Bohu. A ty mu to teda neuľahčuješ.

 

Vynakladáme všetko úsilie na to, aby sme nášho syna naučili žiť čisto. Povzbudzujeme ho, aby odvracal pohľad od dievčat v bikinách. Chceme, aby bol charakterný. Modlíme sa, aby jeho osobnosť bola celistvá. Radíme mu, aby sa dievčatám pozeral do očí a nie na ich prednosti. A varujeme ho pred písaním si o šteklivých témach. A tým, že sa s ním o takýchto smelých dievčatách rozprávame, ho povzbudzujeme. Vystríhame ho pred dievčatami z kúpaliska, ktoré mu vravia, že je sexy. Neučíme ho, aby ťa ignoroval. To nie. Učíme ho, aby ťa rešpektovalA ty by si mala robiť to isté.

Rešpektuj samu seba. Si krásna a cenná aj bez toho, aby si sa o to snažila. Nepotrebuješ pozornosť chlapca na to, aby si si niečo dokázala. Modlím sa za to, aby si aj ty mala doma taký pozitívny príklad, aký potrebuje každé dievča. Aj pre teba chcem len to najlepšie. Tak do toho, ľúb sa dosť na to, aby si sa stala len ďalším dieťaťom na kúpalisku.

S láskou, mama „sexy“ chlapca.

Svet+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00