Dôveruj, že všetko dobre dopadne

Dôveruj, že všetko dobre dopadne
„Mám taký nápad,“ povedala som našej dvanásťročnej, keď som si vypočula jej obavy. „Prečo neveriť, že všetko dobre dopadne… a ak nie, tak potom zvážiť ďalšie kroky?“

Autor: Rachel M. Stafford

Keď máte bolesť, ktorú ostatní nevidia, alebo fyzické obmedzenia, ktorým iní nerozumejú, objaví sa úzkosť. Práve tým prechádza naša dcéra a ja sa jej pokúšam pomôcť. Zajtra by sa mala zúčastniť aktivity, ktorá by za iných okolností bola úplne jednoduchá. Dcérka však momentálne rieši vážne zdravotné problémy a cíti neistotu a strach.

Hoci sme komunikovali s kompetentnými ľuďmi, urobili potrebné opatrenia a získali podporu na správnych miestach, moja dcéra stále cíti obavy. Ako som ju počúvala, všimla som si, že sa stále slovami vracia k skutočnostiam, ktoré nedokáže ovplyvniť. Preto som povedala: „Mám taký nápad. Prečo neveriť, že všetko dobre dopadne… a ak nie, tak potom zvážiť ďalšie kroky?“

 

Dôveruj, že všetko dobre dopadne

 

Nebola som si istá, ako prijme môj návrh, a na chvíľu som zadržala dych.

A potom povedala: „To znie dobre.“ No omnoho presvedčivejší než slová bol výraz jej tváre. Bola to úľava? Pokoj? Istota? Nie som si istá, ale dačo sa v tej chvíli zmenilo. A potom odišla, na pohľad omnoho radostnejšia.

Nie som odborník na dôveru v ťažkých chvíľach, ale ako roky plynú, zisťujem, že veľa – ak nie väčšina – vecí, ktorých som sa obávala, sa nakoniec nikdy nestalo. Zisťujem, že obavy nič nezmenia, dokonca ma oberajú o vzácne prítomné momenty. Neponúkajú nám nič viac než potrebu pripraviť si plán či vykonať preventívne opatrenia.

Moja dcéra sa pripravuje zvládnuť zajtrajšok. Hoci vyzerá na pohľad pokojne, možno sa obavy opäť o chvíľu objavia. Ak sa tak stane, podelím sa s ňou o svoje objavy:

Ver, že veci pôjdu ľahko,

že ťa držia milujúce ruky,

že budeš mať dosť síl zvládnuť čokoľvek, čo príde,

že „iná než predtým“ neznamená „s menšou hodnotou než predtým“,

že snaha má väčšiu hodnotu než výsledok,

že tvoja obozretnosť ti pomôže uvidieť skrytú bolesť niekoho iného.

Pretože na dôvere je krásne to, že máš nekonečne veľa možností a dobré vyhliadky.

Ver, že všetko dobre dopadne.

Zdroj

Viera+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00