Exorcista Elias Vella: Strach nám bráni robiť veci, ktoré od nás Boh žiada

Exorcista Elias Vella: Strach nám bráni robiť veci, ktoré od nás Boh žiada
Ako začínajúci kňaz som mal obrovský strach kázať v angličtine. Na Malte – odkiaľ pochádzam – je zvyk, že je jedna svätá omša v angličtine pre anglicky hovoriacich.
Vždy som si pripravoval celú kázeň písomne a počas omše som ju iba prečítal. Až raz po svätej omši prišla za mnou jedna pani: „Páter, uvedomujete si, že ľuďom nedostatočne odovzdávate Božie slovo a to len preto, že ste pyšný a bojíte sa, aby ste neurobili žiadnu chybu?“

Jej slová ma šokovali. Odpovedal som jej: „Máte pravdu, pokúsim sa s tým niečo urobiť!“

Keď na mňa prišiel rad, aby som slúžil svätú omšu po anglicky, zariskoval som. Povedal som si: Dnes si vôbec nepripravím kázeň, iba prídem k ambone. Nebudem sa pripravovať, lebo ma to zablokuje, chcem začať s prázdnou hlavou. Rovnako ako keď sa niekto učí plávať, skočí priamo do vody.

Bol to obrovský risk, celý som sa triasol od strachu, ale zvládol som to. Úplne ma to odblokovalo. A tým, že som bol odvážny, som sa pripravil aj na cestu misionára, keď rozprávam po anglicky často a dlho. Neraz v sebe nosíme mnohé bloky, ktoré nám bránia robiť veci, ktoré od nás Boh žiada.

Kedysi som si myslel, že sú národy, ktoré trpia strachom viac ako iné. Napríklad som predpokladal, že väčší strach majú Nemci ako Taliani. Rýchlo som si však uvedomil, že sme všetci rovnakí. Či sme z Číny, Thajska alebo Nemecka, všetci máme rovnaké vnútro, iba tá vonkajšia maska je rozdielna.

Každý v sebe ukrývame rôzne strachy. Keď sa mi človek otvorí, spoločne si uvedomíme, že väčšina problémov pochádza zo strachu. Nie vždy, ale považujem to za najčastejší koreň všetkých vecí.

Aj Ježiš bol na konci života plný strachu. Povedal: „Bojím sa tejto hodiny. Moja duša je smutná až na smrť. Cítim sa opustený Otcom.“ Bol tiež emocionálne skúšaný, a pritom bol zrelým mužom, ktorý zvládal ťažkosti. Pretože nie ste zrelý vtedy, keď sa zbavíte problémov, ale keď s nimi viete bojovať.

Úryvok je z našej knihy Exorcista Elias Vella.

 

 

Rozhovory+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00

Obchod+