eRko vyzýva pani prezidentku a pána ministra zahraničných vecí na zasadenie sa za mier v severoetiópskom Tigraji 

eRko vyzýva pani prezidentku a pána ministra zahraničných vecí na zasadenie sa za mier v severoetiópskom Tigraji 
eRko – Hnutie kresťanských spoločenstiev detí vyzýva pani prezidentku Zuzanu Čaputovú a pána ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka na zasadenie sa za mier v severoetiópskom regióne Tigraj.

eRko spustilo v marci detskú kampaň s názvom Mier pre Tigraj, ktorej cieľom je podporiť myšlienky pokoja a mieru a vyjadriť nesúhlas s prebiehajúcou vojnou v regióne Tigraj na severe Etiópie. Symbolom kampane je anjel pokoja, ktorému deti pomáhajú v jeho misii tým, že zhotovujú pierka s napísanou alebo nakreslenou prosbou za mier v Tigraji či povzbudenie pre deti a rodiny, ktoré trpia vo vojne najviac. Touto kampaňou chce eRko docieliť, aby aj Slovensko prispelo k medzinárodnému úsiliu na ukončenie bojov v Tigraji, umožnenie humanitárnej pomoci v celom zasiahnutnom regióne a vyšetrenie možných vojnových zločinov. Slovenská diplomacia dlhodobo významne prispieva k budovaniu mieru a dialógu v rozličných konfliktných oblastiach sveta, preto sa eRko rozhodlo vyzvať pani prezidentku Zuzanu Čaputovú a pána ministra Ivana Korčoka, aby sa na medzinárodnej úrovni zasadili za nastolenie mieru v etiópskom regióne Tigraj. Kampaň potrvá do 16.4.2021.

“Spoločne s deťmi skladáme silné krídla, ktorých posolstvo sme tlmočili aj prostredníctvom listu predstaviteľom našej krajiny, pani prezidentke a pánovi ministrovi zahraničných vecí. Chceme, aby aj na Slovensku zazneli hlasy solidarity s ľuďmi v Tigraji, ktorí neuveriteľne trpia už šiesty mesiac. Dúfame, že pani prezidentka a pán minister naše hlasy zosilnia a zasadia sa na medzinárodnej úrovni za ukončenie vojnového konfliktu a za sprístupnenie rýchlej humanitárnej pomoci všetkým ľuďom postihnutým vojnou,” približuje koordinátorka kampane Zuzana Hallová.

 

eRko vyzýva pani prezidentku a pána ministra zahraničných vecí na zasadenie sa za mier v severoetiópskom Tigraji 

 

Etiópia zažila v minulom roku viacero devastujúcich kríz – pandémiu koronavírusu, veľké suchá, nálety kobyliek i záplavy. Najničivejší je však vojnový konflikt na severe krajiny v regióne Tigraj, ktorý trvá od 4. novembra minulého roka. Do politického konfliktu, ktorý prerástol do vojenského stretu medzi regionálnou armádou TPLF (Tigray People Liberation Front) a armádou federálnej vlády Etiópie sa zapojila aj eritrejská armáda, čo už potvrdil aj etiópsky premiér. Oblasť Tigraj, ktorá je veľká približne ako Slovensko, bola celé mesiace odrezaná od okolitého sveta a len pomaly prenikajú do sveta šokujúce správy o utrpení a zločinoch páchaných na civilistoch.

“Vojaci ničia úrodu miestnych obyvateľov, čo prináša do krajiny hlad. Domovy mnohých ľudí boli zničené a zo strachu o vlastný život musia utekať do bezpečia. V náročnej situácii sa ocitli aj naši priatelia, s ktorými spolupracujeme cez program Dobrá novina. Do Tigraja len ťažko prichádzajú lekári a humanitárni pracovníci. Boli zdevastované mnohé zdravotnícke zariadenia, v ťažkej situácii chýbajú dodávky jedla, vody a liekov. Humanitárnu pomoc urgentne potrebujú milióny ľudí,” vysvetľuje situáciu v Tigraji Andrej Gejdoš, zastupujúci predseda eRka.

Kampaň Mier pre Tigraj je iniciatívou organizácie eRko-HKSD, ktoré vďaka programu Dobrá novina podporuje projekty aj v etiópskom regióne Tigraj. Potrvá minimálne do 16. 4. 2021. Dátum ukončenia bude aktualizovaný v závislosti od vývoja situácie. eRko je zároveň súčasťou výzvy Spolu pre Etiópiu, ktorá je rovnako reakciou na spomínanú humanitárnu krízu v Tigraji. Iniciatíva piatich organizácií eRko-HKSD, Mary’s Meals Slovensko, Nadácia Integra, SAVIO, Slovenská katolícka charita s podporou Platformy rozvojových organizácii – Ambrela má za cieľ vyzbierať finančné prostriedky a podporiť humanitárne aktivity, ktoré budú predstavovať priamu pomoc obyvateľom zasiahnutých vojnovým konfliktom.

Informoval: Mgr. Boris Kollár

Slovensko+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00