Eva Lacková: Radosť je životný štýl – štýl zmýšľania a konania

Eva Lacková: Radosť je životný štýl – štýl zmýšľania a konania
O radosti, kreativite a materstve sme sa rozprávali s mladučkou mamkou pracujúcou v oblasti IT, instagramu a blogu, Evou Lackovou (22), ktorá miluje les, čaj, tulipány a radosti, pre ktoré sa denne rozhoduje.

Titulná snímka: Eva Lacková so synom Eliášom po krste / Silvia Sabovíková

Máš iba 22 rokov, si vcelku mladá mamka. Bolo to vaše rozhodnutie, mať dieťatko tak skoro?

Áno. Po roku manželstva sme sa rozhodli pre bábätko obaja, spoločne s manželom, ktorý je tiež mladý, má 25 rokov.

Neotehotnela som na prvýkrát, ale kúsok nám to trvalo. Chcelo to len viac trpezlivosti a naučili sme sa byť vďaka tomu aj pokojnejší.

 

Vyznieva to predsa len trochu odvážne. Ako vaše rozhodnutie vzalo okolie, vaši blízki, priatelia a známi?

Spočiatku neboli veľmi nadšení, no teraz sme všetci šťastní.

 

Aké výhody vidíš v tom, že ste sa takí mladí stali rodičmi?

Máme viac energie, viac zvládne naše telo, hlavne tú únavu. Mladé ženské telo sa lepšie hojí po tehotenstve aj po pôrode. A neskôr budeme jednoduchšie držať krok s našimi deťmi aj vnúčatami. Dúfame, že budeme mladí starí rodičia, aby sme si užili naše vnúčence čo najdlhšie.

 

Vidíte v tom aj nejaké nevýhody?

Zatiaľ nie. Jedine, že takmer žiadni naši priatelia ešte deti nemajú.

 

Eva Lacková: Radosť je životný štýl – štýl zmýšľania a konania
Eva Lacková na prechádzke v nádhernom lese Slanských vrchov / Štefan Lacko

 

VIEME SI UŽÍVAŤ SPOLOČNÝ ČAS

Ako vnímaš svojho manžela ako otecka? Aký je ocko?

Najúžasnejší! Spoznávam jeho úplne inú, novú tvár. Naše rozhovory majú iný charakter. Kúpe, uspáva, kŕmi, nosí v nosiči, hrajú sa spoločne… Vidno na ňom tú lásku, tú inú, novú lásku ku vlastnému dieťatku, srší ňou, aj radosťou. Ale bojuje s prebaľovaním. (smiech)

 

Ako dlho ste manželmi?

Sme manželia dva a pol roka. Mali sme nádhernú zimnú svadbu plnú snehu 21. januára.

 

Neľutujete niekedy, že ste si neužili viac času sami ako manželia, kým ste sa rozhodli pre deti?

Neľutujeme. Ako manželia si vieme užívať spoločný čas, aj keď sme už traja.

 

Skús dať nejaké argumenty, alebo fakty zo života, ktoré ťa presviedčajú o tom, že takto je to správne.

Ak by táto cesta naším životom nebola správna, Boh by nás iste nasmeroval na tú jeho cestu za ním. Dôverujeme jemu a žiadne potvrdenia nepotrebujeme.

 

Eva Lacková: Radosť je životný štýl – štýl zmýšľania a konania
Eva Lacková a jej prvý deň matiek so synom Eliášom / Štefan Lacko

 

TERAZ SI VIAC CENÍM MALIČKOSTI

Cítiš niekedy neistotu v materstve? Nejaké chvíle, ktoré ťa možno zaskočili, prekvapili – niečo, pri čom si nevedela, ako reagovať?

Eliáš je októbrové bábätko a takmer celú jeseň a zimu sme boli doma zatvorení v byte. Vtedy mi bolo ťažko, že som celý deň sama doma len ja a on. Kým prišiel manžel domov, bola tma. Tento čas ešte aj spolu s obdobím šestonedelia bol dosť náročný. Našťastie mám skvelú rodinu a manžela, ktorý mi domov nosil kvety a brával ma na rande, v trojici.

 

V čom naopak, si rada, že si mamkou? V čom ťa materstvo napĺňa?

Milujem bábätká a deti. Osem rokov učím detskú besiedku, chodím na tábory ako animátorka. Keď som bola mladšia, strážila som susedove deti. Rada sa s nimi hrám, vymýšľam rozličné aktivity, výlety, tvorivé dielne… V tomto bábätkovskom veku si užívam každý jeden malý míľnik. Baví ma Eliášovi variť a čítať, ukazovať mu nové veci a ľudí, ktorých má on veľmi rád.

 

Zmenilo ťa v niečom materstvo? V čom?

Naučila som sa ako-tak fungovať s malým množstvom spánku. Viac si cením maličkosti, čas pre seba, aj ak mi niekto čo i len na päť minút postráži Eliáša. Mám viac trpezlivosti, lásky a radosti.

 

Pochádzaš z veľkej rodiny? Koľko máš súrodencov?

Ani nie. Mám len dve sestry. Ale veľmi často a radi sa stretávame s našou vzdialenou rodinou. Tak sa cítim akoby som bola z veľkej rodiny.

 

Chceli by ste mať s manželom veľa detí?

Ešte nevieme. Uvidíme podľa situácie, ako to budeme zvládať fyzicky, psychicky a čo má pre nás Pán Boh pripravené. Zatiaľ máme v pláne dve, ale neskôr by som chcela štyri.

 

Eva Lacková: Radosť je životný štýl – štýl zmýšľania a konania
Prvá spoločná rodinná fotografia so 4-týždňovým Eliášom / Silvia Sabovíková

 

RADOSŤ JE VOĽBA

Okrem manželky a mamky si aj blogerka. Ako dlho už bloguješ?

Môj prvý blog som si založila spolu s kamarátkou pred siedmimi rokmi. Zdieľali sme tam rozličné DIY postupy a návody na všeličo. Pred štyrmi rokmi vznikol blog pod mojím starým priezviskom, ktorý som po roku premenovala na Radosť je voľba.

 

Radosť je voľba – myslíš si, že to tak je, že pre radosť sa treba rozhodnúť?

Áno. Boh nám dal slobodnú vôľu, máme možnosť sa rozhodnúť pre neho a aj pre všetko ostatné, aj pre radosť. Radosť bude cieľom a kto chce, hľadá spôsoby, ako sa ku nej dostať. Kto nie – dôvody, prečo to nedosiahol, neurobil.

Od malička je náš život plný rozhodnutí, či už je to výber zmrzliny, oblečenia na ráno, alebo čo budeme cez deň robiť… A koniec koncov sa musíme pre niečo rozhodnúť aj v našom živote na celý život. Tak prečo sa nerozhodnúť pre radosť?

 

Ako sa pre ňu rozhoduješ ty?

Už som sa pre ňu rozhodla pred deviatimi rokmi, keď som uverila v Pána Boha ako môjho Spasiteľa. Odvtedy sú v mojom živote samé radosti, je ich viac ako smútku. Už len manželstvo a bábätko sú pre mňa najväčšia radosť.

 

Máš nejaký recept na radosť? Ako pomôcť človeku, ktorý nevidí všetky tie radosti, ktoré ty opisuješ?

Treba mať silnú vôľu a kde je vôľa, je aj cesta. Ak nie som spokojná so svojím životom, nenachádzam sa v situácii, v ktorej by som chcela byť, tak pre to niečo urobím. A aj keď by ma to malo stáť čo i len malinké mravčie krôčiky každý deň, tak idem do tej novej neistoty čo bude, ale viem, že bude dobre, lebo Boh sa stará. Každý vidí radosť v niečom inom, každý si musí nájsť svoje radosti, malé aj veľké, každodenné aj stále. Na svete je tak veľa vecí, ktoré dokážu urobiť radosť!

 

Čo presne pre teba znamená radosť?

Pre mňa radosť je pozitívnosť, dobrá energia, ktorú si ľudia odovzdávajú dobrými skutkami, malými úsmevmi a peknými slovami. Je to životný štýl, štýl zmýšľania a konania. Žijem svoj život pre radosť, pre radosť v Pánu Bohu, že ho raz stretnem, pre radosť z maličkostí ako je čokoláda, prespatá noc, suché topánky, energia, jedlo, slnko, dážď.

 

Čo chceš odovzdať ľuďom prostredníctvom svojho blogu?

Radosť. Nechcem od mojich sledovateľov, aby uverili. Na to sú tu iní ľudia, mňa Pán Boh neobdaroval týmto remeslom. Chcem, aby si našili v živote radosť, aby sa pre ňu rozhodli a išli si za ňou. Chcem, aby cítili zo mňa moju radosť, aby videli, že ako sa žije v radosti. Mojím zdrojom radosti nie je len Pán Boh, ale aj kopec iných vecí, ktoré môžu dať radosť aj ostatným. Aj keď sa veľmi nevenujem tejto téme v príspevkoch a moje popisy sú viac-menej krátke, bez hlbokého významu. Názov môjho blogu hovorí za všetko. Radosť je voľba a je len na vás, čo si vyberiete.

 

Eva Lacková: Radosť je životný štýl – štýl zmýšľania a konania
DIY – kolotoč nad postieľku pre Eliáša / Štefan Lacko

 

BOH JE SO MNOU TU A TERAZ

Hovoríš veľa o radosti, máš za sebou aj obdobie alebo chvíle, ktoré až tak radostné neboli?

Ani veľmi nie. Samozrejme, niekedy mám zlý deň, Eliáš nespolupracuje a mne sa nedarí… Ale to je len jeden deň a ten nasledujúci je zas už lepší. Zatiaľ som nezažila ťažké obdobie. Všetci v rodine sú pomerne zdraví, máme všetkého dostatok a celkovo si žijeme radostný život. Aj v minulosti to tak bolo, nikdy som nemala dlhé neradostné obdobie.

 

Čo alebo kto ti pomáha v dňoch, keď sa ti práve nedarí?

Ak už teda prišiel nejaký ťažký deň, tak mňa osobne veľmi upokojuje Oreo (smiech) a mám rada motivačné citáty, ale aj tie biblické. Určite poznáte pasáž z listu Korinťanom, 13. kapitola, ktorá je známa ako Hymnus lásky. Tak na miesta, kde je slovo láska, doplním svoje meno a čítam ďalej a dookola. Týmto si pomáham pri krízach. A samozrejme manžel a najlepšie kamarátky sú tu pre mňa stále.

 

Keď spomínaš Boha, ako ho spolu hľadáte v každodennosti?

Ráno začíname krátkym zamyslením, ktoré nám príde na mail. Niekedy si ho vypočujeme a inokedy prečítame, spoločne alebo osamote. Eliáš je dobrý poslucháč. V obývačke máme vyvesený veršík (Izaiáš 40, 31: „Tí však, čo dúfajú v Pána, dostávajú novú silu, získavajú krídla ako orly, utekať budú a neustanú, budú putovať a neomdlejú.“), a tak často počas dňa, keď mi chýba motivácia, sila, trpezlivosť alebo pokoj, tak si to prečítam. Získam tak pocit, že Boh je so mnou tu a teraz. Získam silu a idem ďalej. Deň ukončíme modlitbou plnou vďaky za to všetko, čo nám Pán dal počas dňa.

 

Tvoj blog je plný tvorivých nápadov. Čo tvoríš najradšej?

Najradšej tvorím jednoduché DIY, ktoré sú ľahké na prípravu, nestoja veľa, nie je po nich veľa neporiadku a vyzerajú minimalisticky aj nadčasovo. Nerada míňam peniaze na zbytočnosti, tak na blogu je stále to, čo aktuálne potrebujem alebo chcem. Nenakupujem materiál len preto, lebo potrebujem vydať post na blogu, ale snažím sa využiť to, čo mám doma. Rada zdieľam aj rozličné inšpirácie z Pinterestu, ktoré majú zakaždým obrovský úspech.

 

Eva Lacková: Radosť je životný štýl – štýl zmýšľania a konania
DIY – vyšívaná šiltovka / Štefan Lacko

 

Stíhaš tvoriť a blogovať aj popri Eliášovi?

Ak by som chcela, stíham viac. Ale popri Eliášovi pracujem, tak blog je odsunutý na vedľajšiu koľaj. Snažím sa vydať za mesiac aspoň dva posty, no nie stále to ide podľa plánov.

 

Tvoríš niečo aj pre neho? Čo?

Áno a rada. Vyrobila som mu kolotoč nad postieľku, hrkálku na kočík, girlandy a ďalšie dekorácie do izby. Iste som ešte neskončila, v pláne mám nejaké drobné hračky, hromadu hier a aktivít. Už sa neviem dočkať, až budeme spolu kresliť a maľovať, tvoriť neporiadok a vlastnú galériu obrázkov. (úsmev)

 

Myslíš si, že každá žena má v sebe aspoň kúsok tvorivého ducha? Vieš poradiť, ako ho prebudiť?

Tvorivý duch sa prejavuje u každého inak. Niekomu idú ručné práce, iná zas vyniká v stylovaní outfitov alebo bytových dekorácií. Ďalšej žienke zas ide viac tvorba videí, vektorových ilustrácií, programovanie a tak ďalej. Všetky majú spoločné jedno – kreativitu. Budem sa opakovať: Kto chce, hľadá spôsoby. Kto nie – dôvody.

 

Svoj blog máš rozdelený na tri kategórie: Radosť žiť, tvoriť a jesť. Prezraď nám ku každej kategórii, prečo alebo v čom je to pre teba radosť.

Radosť žiť, lebo z malých aj veľkých vecí mám radosť. Manželstvo, tehotenstvo, bábätko, ale aj zariaďovanie bytu či cestovanie, jednoduché momenty plné lásky.

Radosť tvoriť, lebo pri tvorení prežívam radosť z tvorenia a výsledku. Bytové doplnky, čosi, čo môžem nosiť alebo darovať, malý darček pre veľkú radosť – šumivé bomby do kúpeľa.

Radosť jesť, lebo milujem jedlo. Najviac sladké – lievance, cookies a cupcakes sú moje! Ale aj zemiaky na tristo spôsobov a zaujímavé cestoviny, káva, čaj, čokoláda.

A práve skrz tieto tri kategórie chcem ľuďom ukázať, z čoho mám ja radosť.

 

Link na stránku Radosť je voľba:

https://radostjevolba.wordpress.com/

Viera+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00

Obchod+