Evanjelizácia kriedou – obraz Panny Márie zdobí chodník

Evanjelizácia kriedou – obraz Panny Márie zdobí chodník
Mladá katolíčka namaľovala obraz Panny Márie na príjazdovú cestu svojich rodičov, aby tak priniesla počas karantény kúsok náboženského umenia svojej komunite.

Autor: ChurchPOP Editor, Angelo Stagnaro 

Diecéza Fargo uverejnila začiatkom mája na svojom Facebooku obraz Panny Márie Lurdskej, ktorú namaľovalo sedemnásťročné dievča menom Maria Lohová, ktoré vo Fargo vyrástlo.

„Mať možnosť interakcie s okoloidúcimi ľuďmi bolo veľmi dojímavé, pretože mnoho z nich ešte nikdy nevidelo tento druh umenia vo svojej štvrti. Podeliť sa takýmto spôsobom bolo veľmi milé,“ povedala autorka maľby agentúre CNA.

Maria rada maľuje kriedou a pastelkami, pretože ponúkajú jasné a krásne farby. Už niekoľkokrát skúsila maľovať obrazy na chodníky, vrátane dvoch podobizní Panny Márie.

Jej najnovšou maľbou je Panna Mária Lurdská od Hectora Garrida – obraz, ktorý vídala v podobe magnetky na chladničke u svojich starých rodičov. Obraz bol pre ňu vždy veľkou inšpiráciou a rozhodla sa ho namaľovať, keď sa svätyňa Panny Márie Lurdskej vo Francúzsku načas zatvorila pre koronavírusovú pandémiu.

„Počula som, že svätyňu načas zatvorili pre verejnosť, a prišlo mi to veľmi smutné, pretože práve teraz hľadáme uzdravenie mnohými spôsobmi, nielen telesné, ale tiež psychické a duchovné,“ vraví Maria. „Mala som pocit, že ľudia ho nebudú môcť zažiť. Napadlo mi, že namaľovať obraz našej Panej z Lúrd by mohol byť dobrý spôsob, ako ľuďom pripomenúť, že naša Pani je tu stále s nami, hoci nemôžeme navštíviť jej svätyňu.“

 

Evanjelizácia kriedou – obraz Panny Márie zdobí chodník

 

Maria je najstaršou z piatich detí a maľovaniu sa venuje celý svoj život. Vraví, že keďže vyrastala v katolíckej rodine, jej hlavnou inšpiráciou je práve jej viera a náboženské umenie v kostoloch.

„Vnímam našu vieru ako veľkú vzácnosť, najmä vo forme Eucharistie – pravom tele a krvi Krista. Sme veľmi požehnaní tým, že Eucharistia patrí k našej viere. Ovplyvňovalo ma to počas celého dospievania,“ hovorí Maria.

Kým maľovala svoje dielo na chodníku, mnohí okoloidúci nepoznali paniu na obraze. Mária verí, že obraz pripomenie ľuďom Pannu Máriu a krásu našej Cirkvi, ktorá mocne priťahuje k viere.

„Jednou z vecí, v ktoré dúfam, je to, že toto umenie a tento obraz vzbudí v ľuďoch túžbu dozvedieť sa, kto je Mária a aká bohatá je naša viera… Všetko to prekrásne umenie, ktoré vidíme v katolíckych kostoloch, najmä v Ríme, táto takmer transcendentná krása, ktorá dokáže priviesť ľudí k veciam, o ktorých sa im predtým ani nesnívalo.“

Maria zvažuje štúdium výtvarného odboru na vysokej škole, ale hoci si ešte nie je istá svojou budúcnosťou, tvrdí, že umeniu sa určite neprestane venovať.

„Výtvarný odbor je určite jednou z možností. Musím stráviť viac času predovšetkým s Bohom, aby som zistila, čo odo mňa chce. Ale nemyslím si, že umenie odíde z môjho života,“ tvrdí Maria.

zdroj

foto: FB Diocese of Fargo

Svet+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00