Exorcista Elias Vella: Nerozumel som, prečo sa chce starý kňaz stretnúť s Ježišom

Exorcista Elias Vella: Nerozumel som, prečo sa chce starý kňaz stretnúť s Ježišom
Predtým, ako som sa stretol s charizmatickou obnovou, bol som kňazom, ktorý oveľa viac pracoval pre Boha ako s Bohom. Bol som veľmi činorodým kňazom, mal som množstvo aktivít. Myslel som často na to, aby som obrátil iných, no na svoje obrátenie som zabudol. Bol som presvedčený, že som vo svojom duchovnom živote v cieli a nemám sa kam ďalej posunúť. Bol to však veľký omyl.

Zažil som obrovský šok už v spomínanom Dubline v roku 1988. Skupinka mladých mi hovorila o charizmatickej konferencii v Írsku a ja som ich hneď odbil, že tam v žiadnom prípade nepôjdem, lebo nemám rád takéto emocionálne veci. Začali na mňa naliehať, že tam musia ísť s kňazom, pretože bez neho sa tam nedostanú. Nakoniec som súhlasil, lebo sa mi páčilo, že ma čaká osem dní voľna.

Bola to obrovská konferencia, stretlo sa tam okolo dvadsaťpäťtisíc ľudí. Počas jednotlivých dní bolo pripravených množstvo workshopov, špeciálne pre kňazov, laikov či mladých. Nás kňazov zadelili do skupinky asi pätnástich spolubratov, v ktorej sme sa mali spoločne deliť o svoju vieru. Lídrom, ktorý mal za úlohu viesť našu skupinku, bol kňaz z Írska.

Spýtal sa nás – pre mňa v tom čase dosť hlúpu otázku: „Prečo ste sem prišli?“ To, čo tí kňazi odpovedali, mi prišlo ešte hlúpejšie.

Jeden z nich povedal: „Prišiel som, aby som sa vo svojom živote stretol s Ježišom.“ Pomyslel som si: Prepánakráľa, tento je kňazom dlhšie ako ja – mal asi šesťdesiat rokov –, ako to, že ešte doteraz nikdy nestretol Ježiša?

Druhý odpovedal: „Prišiel som, aby som sa obrátil.“ Opäť mi napadlo: Ty ešte nie si obrátený? Veď obraciaš ľudí a ty sa snažíš o obrátenie? Ničomu som tam nerozumel.

Keď prišiel rad na mňa, predstavil som sa ako teológ a zdôraznil som, že charizmatická obnova je pre mňa novou skúsenosťou. Vtedy som zostal ohromený, lebo vedúci skupinky mi po mojich slovách povedal: „Otče, kľaknite si, potrebujem sa za

vás modliť!“

 

Exorcista Elias Vella: Nerozumel som, prečo sa chce starý kňaz stretnúť s Ježišom

 

Vôbec som to nečakal, takže som sa ani nestihol brániť a kľakol som si. Všetci sa nado mnou začali modliť, aby som sa obrátil. Prosili, aby sa na mňa vylial Duch Svätý.

Neviem, čo sa udialo, ale keď som vstal, bol som iný. Z toho všetkého sa mi krútila hlava. Keď som onedlho stretol mladých, s ktorými som prišiel, dobiedzali do mňa: „Čo sa vám stalo? Ste nejaký iný!“

Nevedel som, čo im povedať. Bol som príliš pyšný, no napokon som to musel zo seba dostať von. Doteraz si pamätám, ako mi jeden z tých mladých povedal: „Otče, už veľmi dlho sme sa modlili za vaše obrátenie…“ To bol pre mňa ďalší šok.

Exorcista Elias Vella: Nerozumel som, prečo sa chce starý kňaz stretnúť s Ježišom

Nikdy mi totiž nenapadlo, že by som sa mal v niečom zmeniť, že by som to potreboval. Bol to môj nový začiatok. Začal som robiť veci nanovo, žiť nanovo, všetko som videl akoby novými očami. Uvedomil som si, že nestačí pracovať pre Boha, ale treba spolupracovať s Bohom. Bol to riadny moment obratu v mojom živote.

Nešlo o to, že by som robil iné veci ako predtým. Skôr som začal to, čo som dovtedy žil, vykonávať inak. Viac som začal rozlišovať, či je niečo Boží plán, alebo nie.

 

Úryvok je z našej knihy Exorcista Elias Vella, ktorú dopredávame za výnimočnú cenu (3,75 EUR). Objednajte si ju v našom eshope tu.

 

 

Rozhovory+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00