Exorcista Elias Vella: Neveril som, že diabol existuje

Exorcista Elias Vella: Neveril som, že diabol existuje
Keď som sa stal súčasťou charizmatickej obnovy, začali za mnou chodiť ľudia, ktorí mali problémy s pôsobením Zlého. Ako teológ som však bol skeptický, či diabol vôbec existuje. Bol som ovplyvnený teológmi šesťdesiatych až sedemdesiatych rokov minulého storočia, ktorí tvrdili, že diabol neexistuje ako reálna osoba, ale iba ako abstraktné zlo.
Na jednej strane som teda tvrdil, že diabol neexistuje, na druhej za mnou prichádzali konkrétni ľudia, ktorí boli atakovaní diablom.

Nevedel som, ako im pomôcť. Bol som voči tejto téme dosť skeptický a v seminári sme na teológii nikdy o diablovi nehovorili.

Mal som však súcit s týmito ľuďmi, tak som ich neodbil slovami: „To nič neznamená!“ Navštívil som preto svojho biskupa a zdôveril som sa mu s tým, akí ľudia za mnou chodia. Spýtal som sa ho: „Mám ich posielať za vami? Lebo ja im pomôcť neviem…“

On ma iba žiadal: „Prosím, neposielaj ich za mnou, lebo ja tomu rozumiem ešte menej ako ty. Snaž sa to nejako vyriešiť. Skús si túto oblasť naštudovať.“

Musel som ísť teda do hĺbky tohto problému. Dotlačili ma do toho ľudia, ktorí mali problémy s pôsobením diabla. To je začiatok služby exorcistu, o ktorej som nikdy nepredpokladal, že by som ju mohol niekedy v živote vykonávať. Ani mi to nenapadlo.

 

Exorcista Elias Vella: Neveril som, že diabol existuje

 

Som však v tejto službe šťastný, lebo je to príbeh a dôkaz toho, že ide o Boží plán, nie moje plánovanie. Občas Bohu poviem: „Dal si mi túto službu ako trest, lebo ja som v diabla neveril a ty si mi povedal: »V poriadku, ja ťa v neho naučím veriť, budeš sa s ním stretávať!«“ (úsmev)

Vždy som spolupracoval so psychológmi a s psychiatrami. Často sa mi stalo, že prišiel človek, ktorý navštevoval psychiatra. A tento lekár urobil všetko, čo sa v liečbe dalo dosiahnuť. Ako posledná možnosť ostávala duchovná pomoc. Uvedomil som si, že keď už lekári nevedia pomôcť, je čas pozrieť sa, čo je za tým.

Exorcista Elias Vella: Neveril som, že diabol existujeZačali sa totiž diať veci, ktoré sa nedali prirodzene vysvetliť. Vždy som opatrný, snažím sa nebrať všetko ako činnosť diabla a veľmi rozlišujem, čo je za vecami. Ale občas sa udiali také okolnosti, keď sa začnete pýtať: Ako sa môže toto stať? A práve vtedy premýšľate, že za tým musí byť útok diabla.

Tieto útoky ma však nikdy nezastavili, aby som pokračoval ďalej. Držím sa princípu: Ak nebudeš proti diablovi bojovať, on bude utekať za tebou a naháňať ťa. A to znamená, že si prehral. Je preto oveľa lepšie s ním bojovať, ako pred ním utekať. (úsmev)

 

 

Úryvok je z našej knihy Exorcista Elias Vella, ktorú dopredávame za výnimočnú cenu (3,75 EUR). Objednajte si ju v našom eshope tu.

 

Rozhovory+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00