Farár Marián Kuffa: Boh mimoriadne miluje „prúserákov“

Farár Marián Kuffa: Boh mimoriadne miluje „prúserákov“
Mal som v našom oddiele – keď som chodil na karate – majsterku Európy a mal som sa s ňou biť. Zasmial som sa a stiahol som rukavice. Mám jej zdvihnúť nezdravé sebavedomie? „Maroš, čo robíš?“ pýtal sa ma tréner. „So ženou sa nebudem biť, nechcem jej ublížiť.“ „Tak budeš robiť kľuky!“ Radšej som teda kľukoval.

Muž je trikrát silnejší ako žena. A keď žena cvičí? A keď muž cvičí? Znova bude trikrát silnejší. Môžem sa ja o zem hodiť, nikdy nebudem rodiť ani dojčiť. Mám sa začať pretekať so ženou, že ja budem dojčiť a rodiť lepšie? Čo som blázon? Máme sa dopĺňať, nie pretekať. Žena môže byť matkou, muž nie. Veď byť matkou je najväčšia hodnota ženy!

Láska dáva zmysel všetkému, nenávisť ho berie. V nebi sú samé esá, veľkí hriešnici – ktorí sa nechali naplniť Božou láskou. Sú tam aj prostitútky? Mária Magdaléna. Cudzoložníci? Kráľ Dávid. Vrahovia? Mojžiš zabil človeka. Tunelári a zlodeji? Matúš a Zachej. Oľutovali však a tak sa dopracovali k láske. Pokora im vytvorila v srdci priestor pre lásku. Boh je láska a Boh zaplnil ich srdce. Boh totiž mimoriadne miluje „prúserákov“. Pokora týmto ľuďom vytvorila priestor v srdci a Boh len čakal. Tvoje srdce sa zväčšuje.

Farár Marián Kuffa: Boh mimoriadne miluje „prúserákov“U mňa nie je nič nezvyčajné, keď ma prerušujú počas kázne. Povedal som im totiž, že keď nebudú niečo vedieť, nech sa pýtajú. Jedna narkomanka, ktorá sedávala pri oltári, zakričala: „Farár? A načo mi je veľké srdce?“ „Martuľa, predstav si, že riaditeľ hypermarketu zavolá: »Poďte, každému dám zadarmo podľa toho, akú veľkú tašku si prinesie!« Ak si vezmeš malú tašku, čo ti tam riaditeľ dá? Zrnká maku a môžeš ísť domov. Ak by zavolal mňa, ťahal by som so sebou lodný kufor. Veď mám veľa detí. Svätá omša je taký hypermarket. Riaditeľom je tu Pán Ježiš a taška je tvoje srdce.“

Do malej tašky si naberieš menej ako do cisterny. Ako sa stáva z tašky cisterna? Tým, že začneš ďakovať. Takto svoje srdce zväčšuješ a zisťuješ, že tvoj život má zrazu inú kvalitu, iný rozmer.

Keď sobášim mladých, vždy si vystrelím: „Chceš byť šťastný?“ „Jasné!“ „Nežeň sa!“ Hneď svokry zbystria pozornosť. Obrátim sa na nevestu: „A ty, chceš byť šťastná?“ Ženy to prežívajú silnejšie: „Áno, chcem byť šťastná!“ „Tak potom sa nevydávaj!“ Zaraz ma obe svokry prepichnú pohľadom.

Nevesta premýšľa: „Chcem, aby bol šťastný môj chlapec, ktorého si beriem!“ Poviem im: „To je ono! Vydaj sa!“ Ženích povie: „Chcem, aby bolo šťastné dievča, ktoré tak veľmi milujem!“ „Správne! Ožeň sa!“

 

Úryvok je z našej knihy Farár Marián Kuffa, ktorú dopredávame za výnimočnú cenu (3,75 EUR). Objednajte si ju v našom eshope tu.

 

 

Rozhovory+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00