Farár z Krupiny, Marián Bublinec: Dobrý humor je dar od Pána

Farár z Krupiny, Marián Bublinec: Dobrý humor je dar od Pána
Marián Bublinec (55) je farár v Krupine. Aj on sa v čase pandémie snaží k ľuďom priblížiť a nájsť si s nimi nejakú formu komunikácie. Využíva pri tom najmä sociálnu sieť (Facebook). Na tom by možno nebolo nič zvláštne, keby to robil len informačne. Lenže on k tomu navyše pridáva aj štipku humoru. Tvrdí, že sa teší zo života aj v tejto ťažšej dobe, na ktorú snáď budeme o pár rokov spomínať ako na staré dobré časy.

Dávate rôzne príspevky na sociálnu sieť farnosti Krupina. Je vám táto forma komunikácie blízka?

Príspevky na sociálnej sieti sú, myslím si, vždy iba alternatíva a nič nenahradí priamu komunikáciu medzi ľuďmi, ktorá je však v tejto dobe akoby zakázaná, alebo obmedzená. Potom človek siahne aj po alternatíve, ktorá je však veľmi užitočná aj v „normálnej“ dobe.

 

Ako vám napadlo dávať tam aj humorne ladené príspevky?

Cítim na sebe a veľa som čítal o tom, že smútok a depresia znižujú imunitu a naopak radosť a smiech ju posilňujú. Sme zavalení negatívnymi správami a žijeme v ustavičnom strachu a depresiách, čo je pochopiteľné. Odborníci hovoria, že na vyváženie jednej negatívnej správy potrebujeme počuť päť pozitívnych. Keď nám napríklad televízne správy prinesú desať, dvadsať negatívnych vecí, potrebujeme počuť aspoň päťdesiat alebo sto pozitívnych. Kde sa k tomu ľudia dostanú? Tak sme sa rozhodli s troškou do mlyna.

 

Farár z Krupiny, Marián Bublinec: Dobrý humor je dar od Pána

 

Je dnes potrebné rozveseliť ľudí, ak sú vážni, smutní…? Je to váš cieľ?

Chceme aj rozveseliť ľudí, aj povedať nejakú pravdu, ktorá by nás mohla kdesi posunúť. Nie som zástancom humoru pre humor, alebo humoru za každú cenu. Páči sa mi, ak má humor myšlienku, ak nám chce niečo odovzdať.

 

Kde beriete inšpiráciu?

Vtipy počúvam alebo si ich prečítam. Nájsť dobrý vtip je dosť ťažké. Vo svete humoru je neskutočne veľa trápnosti. No po dlhšom hľadaní sa niečo nájde. Niekedy mi aj ľudia pošlú, čo čítali, a potom sa v tom snažím nájsť zrnko múdrosti.

 

Farár z Krupiny, Marián Bublinec: Dobrý humor je dar od Pána

 

Čo na to hovoria ľudia? Aké píšu reakcie?

Myslím si, že ľudí to poteší, keď sa môžu zasmiať, aj si niečo možno uvedomiť. Na druhej strane viem, že keď je niekto v smútku, nie vždy mu pomôže rozprávať vtipy. To je taká dvojznačnosť. Aj určité riziko. Niekto prežíva vážnu situáciu – chorobu, nedajbože smrť blížneho, a prísť k nemu s veľmi dobrou náladou a humorom môže byť trápne. Treba si prosiť milosť, aby sme vedeli plakať s plačúcimi a radovať sa s radujúcimi…

 

Farár z Krupiny, Marián Bublinec: Dobrý humor je dar od Pána

 

Ste vtipný človek aj v súkromí?

Neviem, či som vtipný, asi až tak nie, ale myslím si, že som radostný. Mám v srdci radosť, že som človek, kresťan, kňaz. Ďakujem za to Pánovi a prosím si denne o dar radosti.

 

Aký je váš obľúbený vtip?

Neviem, či mám jeden obľúbený, ale mám veľa takých, ktoré ma vedia rozosmiať aj zastaviť v živote, aby som sa zamyslel. Páčia sa mi krátke vtipy, ak majú pointu: Holohlavý starký stojí pred zrkadlom a hovorí si: „Osemdesiat rokov a na hlave ani jeden šedivý vlas.“ Je nádherné, ako uhol pohľadu môže zmeniť veci.

 

Patrí humor aj do kostola?

Myslím si, že áno, ale nie v tom zmysle, že za každú cenu povedať niečo humorné. Ak to rozvíja myšlienku, vysvetľuje, upozorňuje na nejaký nešvár, tak fajn, ale samoúčelný humor, humor pre humor, to až tak nie.

 

Farár z Krupiny, Marián Bublinec: Dobrý humor je dar od Pána

 

Hovoríte vtipy aj na kázňach?

Presne ako som povedal už v predošlej otázke. Ak to zapasuje, ak to uvedie do problému, tak áno. Známy jezuita, kardinál Špidlík, bol v tomto majstrom. Vedel využiť humornú vec, aby potom povedal vec veľmi vážnu a hlbokú. Keď robil duchovné cvičenia pre rímsku Kúriu, ešte za svätého Jána Pavla, ten mu na úvod vraj povedal: A nezabudnite pri prednáškach na vtipy…

 

Čo si myslíte, vedel aj Pán Ježiš hovoriť vtipy, kým bol na zemi? Alebo, má podľa vás vôbec Boh zmysel pre humor?

To sú ťažké otázky a nikto na ne nevie odpoveď, ale keďže dobrý humor je dar od Pána, tak ho musí mať, aby nám ho mohol darovať. V každom prípade, kresťanstvo je o radosti a radosť nemusí prejsť vždy do humoru, ale je dobre, ak sa to občas podarí. Iným slovami, človek môže byť radostný a nemusí vedieť robiť humor. Najtrápnejšie však je, ak niekto robí humor a nemá v srdci radosť. Preto prajem a vyprosujem všetkým radostné srdce.

 

Rozhovory+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00