Festival Lumen: Chceme mladým sprostredkovať aspoň kúsok neba na zemi

Festival Lumen: Chceme mladým sprostredkovať aspoň kúsok neba na zemi
O prípravách, programe i tohtoročnej téme Festivalu Lumen, ktorý sa uskutoční 7. – 8. júna v Trnave, sme sa rozprávali s Jánom Holubčíkom SDB, riaditeľom festivalu, a Danielou Slávovou, členkou organizačného tímu.

V akom štádiu sú aktuálne prípravy na tohtoročný Festival Lumen?

Daniela: Máme necelý mesiac do začiatku festivalu, čo so sebou prináša zintenzívňovanie príprav. Program máme zabezpečený. Práve pracujeme na zvyšovaní propagácie festivalu aj vďaka našim mediálnym partnerom, ako napríklad práve Slovo+, za čo sme im nesmierne vďační. Taktiež dolaďujeme detaily ohľadom merchu, ktorý pôjde čoskoro do výroby.

Mesiac do festivalu však znamená aj čas, keď sa na prípravách nepodieľa len hlavný organizačný tím, ale pripájajú sa aj vedúci jednotlivých sekcií, ktorí počas festivalových dní poskytujú informácie účastníkom, zabezpečujú chod festivalového predajného stánku, stravu, elektriku, stavajú stage, poskytujú prvú pomoc v prípade potreby, a ďalší.

 

Festival Lumen: Chceme mladým sprostredkovať aspoň kúsok neba na zemi

 

Čo je najťažšie na príprave tohto festivalu? A čo vám robí najväčšiu radosť?

Ján: Najťažšie je nájsť zdroje. Myslím najmä na ochotných a zapálených ľudí, ktorí sú ochotní pomôcť ako dobrovoľníci pri organizovaní a realizovaní festivalu. Dobrovoľníci sú bohatstvo, ktoré sa nedá ohodnotiť, a bez nich by neexistoval žiaden Festival Lumen. Som veľmi vďačný najmä členom organizačného tímu, s ktorými sa pravidelne stretávame počas celého roka na organizačných poradách. Taktiež si vážim ochotu takmer dvesto dobrovoľníkov, ktorí nám pomáhajú pri realizácii festivalu počas samotného víkendu.

Na druhom mieste sú to peniaze. Bez nich sa festival nedá uskutočniť. Každý rok sa púšťame do príprav s veľkým otáznikom, či aj tento rok nám dobrý Boh pošle nejaké peniaze. Je to neuveriteľná škola pokory a dôvery voči Bohu, že sa postará. Naozaj, ak je to jeho projekt, on sa postará. Každý rok nám poslal dobrodincov, ktorí nám pomohli. Píšeme veľa projektov s prosbou o sponzorstvo, no všetko je v jeho rukách. Osobne považujem za zázrak, že sa nám darí každý rok zohnať peniaze.

Najväčšiu radosť mi robí, keď vidím, ako mladí dobrovoľníci vďaka festivalu rastú a získavajú bohaté skúsenosti a organizačné schopnosti. Festival nepovažujem za cieľ, ale za prostriedok pre rast mladého človeka. Za dvadsaťsedem rokov existencie už festival vyformoval veľa šikovných mladých, ktorí získali veľké organizačné schopnosti. Pevne verím, že im to pomáha aj pri budovaní osobného vzťahu s Bohom.

 

Festival Lumen: Chceme mladým sprostredkovať aspoň kúsok neba na zemi

 

VERÍME, ŽE KRÁČAME SPRÁVNYM SMEROM

Čím je špecifický tento ročník?

Ján: Počas tohto ročníka máme v organizačnom tíme nových ľudí, do ktorých vkladáme veľké nádeje. Sú veľmi mladí, no zorientovali sa veľmi rýchlo a hneď sa začali zapájať do množstva činností. Väčšinou si to vyžaduje jeden rok, kým sa nový člen rozhliadne a začne aktívne zapájať do organizačnej práce. Títo noví členovia tímu sú veľmi šikovní.

Taktiež máme medzi sebou jedného staronového, bez ktorého by sme sa veľmi natrápili. Jeho „comeback“ je pre nás Božím požehnaním. Inak pokračujeme v tom istom formáte ako počas predchádzajúcich rokov. Tento festivalový koncept sa nám zdá stále aktuálny pre mladého človeka. Zatiaľ ho nechceme meniť. Mladí majú radi festivaly. Stále viac rastie záujem o rôzne druhy festivalov. Veríme, že kráčame správnym smerom a aj správnym štýlom. Formu nášho festivalu každoročne prehodnocujeme, aby sme odpovedali na požiadavky súčasnej doby a mladých ľudí.

 

Prinášate nejaké novinky?

Ján: Áno. Konečne sa nám podarilo získať headlinera, s ktorým komunikujeme už pár rokov. Hillsong Young & Free patria medzi gospelovú špičku na svete. Sme veľmi radi, že sa nám to konečne podarilo. Veľa mladých sa teší na ich vystúpenie. Už sa nám ozývajú mnohí zo Slovinska a z Čiech. Úplnou novinkou budú modlitby chvál. Pozvali sme viaceré kapely, ktoré budú sprevádzať tieto modlitby. Chvály budú počas celého programu v evanjelickom kostole.

 

Festival Lumen: Chceme mladým sprostredkovať aspoň kúsok neba na zemi

 

Predstavíte nám viac hlavnú myšlienku „Follow“?

Ján: Keď sme v našom organizačnom festivalovom tíme uvažovali, k čomu by sme mladých radi tento rok pozvali, tak sme sa zhodli na slove „Follow“. Chceme ich pozvať k aktivite. Chceme, aby zanechali pohodlné kreslá, komfortné chill zóny, zóny vlastnej istoty. Chceme, aby vykročili von zo seba do neistoty, rizika a námahy. Chceme, aby sa poobzerali okolo seba, aby hľadali a objavili životnú pravdu a krásu, ktorú sa oplatí nasledovať.

Dnes chce byť každý sám sebou. To je vynikajúca túžba. Pri tejto snahe budovať vlastnú identitu sa môže každý inšpirovať od iných. Dobré príklady priťahujú a neuveriteľne obohacujú náš život. Posúvajú nás neskutočne dopredu a vysoko. Pýtame sa teda mladých: „Kto v tvojom okolí by mohol byť pre teba pravdivou, hodnotnou a krásnou inšpiráciou?“ Určite niekoho poznáš. Follow him! My poznáme Jedného, ktorý je toho hodný. A ešte jedna otázka: „Nie si aj ty sám hodný nasledovania? Koľko máš followerov?“

 

Festival Lumen: Chceme mladým sprostredkovať aspoň kúsok neba na zemi

 

NAJVIAC SA TEŠÍM NA USMIEVAVÉ TVÁRE POČAS FESTIVALU

Nájdu si v programe svoje nielen mladí, ale aj rodiny s deťmi a aj tí skúsenejší životom?

Daniela: Festival Lumen je primárne zameraný na mladého človeka, ale snažíme sa pripravovať program tak, aby si každá veková skupina našla „to svoje“. Branislav Jobus príde na festival, aby deťom prečítal zopár rozprávok zo svojich kníh. Pre starších máme tiež pripravené workshopy zamerané na líderstvo v oblasti podnikania, čo znamená „follow“ v marketingu či diskusiu predstaviteľov troch rôznych náboženstiev a podobne.

 

Aké tri „naj“ by ste z programu vybrali?

Daniela: Každý rok sa snažíme pripraviť zaujímavý a plnohodnotný program a predčiť predošlý ročník. Myslím, že tento rok sa nám, našťastie, podarilo pripraviť taký program, že nie je ľahké vybrať tri „naj“. (úsmev) Z čoho sa však veľmi tešíme, je tohtoročný headliner – Hillsong Young & Free z Austrálie. Komunikovali sme s nimi niekoľko rokov a teraz sa nám ich konečne podarilo získať. Účastníci sa tiež môžu tešiť na worship night, o ktorú sa postarajú Lámačské chvály aj s prekvapením. Na festivale sa tiež predstaví Riley Clemmons zo Spojených štátov či Social Beingz z UK.

 

A na čo sa obzvlášť tešíte vy?

Ján: Ja sa najviac teším na usmievavé tváre počas festivalu. Teším sa, keď vidím, ako mladí skáču pred pódiom, ako sa objímajú pri všetkých stretnutiach, ako sa modlia spevom alebo v tichu kostola. Teší ma, keď ich vidím v rehoľnej kaviarni, keď pristupujú k sviatosti zmierenia. Teší ma, keď ich vidím šťastných, že sme spolu. Takto nejako si predstavujem nebo. Som presvedčený, že mladým takto sprostredkujeme aspoň kúsok neba na zemi, stretnutie s Kristom a s kamarátmi.

Rozhovory+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00