Filmy, ktoré sa oplatí vidieť

Filmy, ktoré sa oplatí vidieť
Vianočné obdobie býva dnes veľmi hektické. Rodiny majú málo času na svojich blízkych a ešte menej na to, aby sa zamysleli nad významom Ježišovho narodenia. Pokiaľ vo vás aspoň jeden z odporúčaných filmov zanechá hlboký duchovný zážitok, potom tento výber splnil svoj cieľ.
  1. Šťastné a veselé (2005)

Pred príchodom Vianoc si vždy spomeniem na vojnovú snímku Šťastné a veselé. Je inšpirovaná skutočnými udalosťami, ktoré sa odohrali počas prvej svetovej vojny. Na jednom fronte sa 24. decembra 1914 na Štedrý deň stretli francúzski, škótski a nemeckí otcovia, manželia a synovia. Celý deň si prezerali balíčky od svojich rodín a keď nadišiel sviatočný večer, prežili ho spievaním kolied v zákopoch a slúžením svätej omše. Medzi nimi sa nachádzal aj berlínsky operný tenorista, ktorý svojim kamarátom zaspieval Tichú noc. Keď ho počuli nepriatelia, vystúpili z priekop. Velitelia jednotiek sa rozhodli uzavrieť krátke prímerie, aby mohli sláviť Vianoce. Na Štedrý večer si vojaci podali ruky so svojimi nepriateľmi. Od tejto chvíle už pred sebou nevideli nepriateľa, ale človeka a zabiť ho už bolo oveľa ťažšie. Viera v Boha v jedinú noc dokázala zjednotiť nepriateľov a zmeniť im život.

 

 

 

  1. Príbeh narodenia (2006)

Tento filmový príbeh je prvý, ktorý sa dostal na plátna kín. Zachytáva dlhú a namáhavú púť Márie a Jozefa vrcholiacu jedným z najväčších momentov v histórii ľudstva – narodením Ježiša Krista. Príbeh Ježiša pozná takmer každý a o to ťažšie bolo podať ho tak, aby diváka zaujal. Oproti iným spracovaniam Ježišovho života sa režisér rozhodol väčšmi sa sústrediť na udalosti, ktoré predchádzali narodeniu dieťaťa v Betleheme – Máriino počatie z Ducha Svätého či cestu z Nazareta do Betlehema. Tvorcovia filmu sa snažili príbeh podať čo najvierohodnejšie, preto hercov hľadali až na Novom Zélande. Pannu Máriu stvárnila vtedy šestnásťročná Austrálčanka Keisha Castle-Hughesová. Scenár napísal skúsený a hlboko veriaci Mike Rich a prešiel rukami veľkého množstva teológov a historikov. Každý prispel k tomu, že pri sledovaní filmu má divák pocit, akoby sa ocitol priamo v deji. Máme tak jedinečnú možnosť prežiť spolu so Svätou rodinou radosť z narodenia Spasiteľa.

 

 

  1. Vianočné črievičky (2002)

Dráma o špeciálnom vianočnom darčeku, ktorý diváka privedie k tomu, čo je v živote dôležité. Rodina Maggie Andrewsovej je ako každá iná. Spoločne s manželom vychovávajú malého syna Nathana. Bežný uponáhľaný život sa zastaví v momente, keď sa Maggie dozvie, že nemá obyčajnú chrípku, ale je vážne chorá a do konca života jej ostáva len niekoľko dní. Skrývané tajomstvo sa nechtiac dozvie ich syn spolu s maminým najväčším snom. Celý život túžila po tanečných topánkach. Chlapec sa rozhodne, že jej ich kúpi. Keďže je malý a nemôže ešte zarábať, začne usilovne zbierať pohodené plechovky po meste, za ktoré získava peniaze. Napriek všetkému úsiliu však má Nathan stále málo peňazí a ešte menej času, aby stihol mame splniť jej tajný sen. Otec rodiny Robert je postavený pred vážnu situáciu a musí si vybrať, čo je pre neho v živote dôležité. Dá prednosť kariére alebo vlastnej rodine?

 

 

  1. Cesta za Vianočnou hviezdou (2012)

Čo by ste robili, keby zmizla Vianočná hviezda a vaša dcéra by sa rozhodla ísť ju hľadať? Tak sa začína rozprávkový príbeh zasadený do prekrásnej zasneženej nórskej prírody. Po niekoľkých rokoch prichádza do zakliateho kráľovstva odvážna Sonja, dievča, ktoré držia lupiči v zajatí a ono sa snaží im ujsť. Kedysi dávno stratil kráľ svoju jedinú dcéru Gulltopp kvôli Vianočnej hviezde. Kráľovná zomrela žiaľom a nešťastný kráľ hviezdu preklial. Raz večer prišiel do kráľovstva smútku mudrc a predpovedal, že dcéra sa mu vráti domov, ak sa mu podarí do desiatich rokov opäť rozžiariť Vianočnú hviezdu. Podarilo sa nájsť hviezdu včas a našla cestu domov kráľovská dcéra? Mimoriadne pútavý film, pri ktorom si oddýchnete, je vhodný pre celú rodinu.

 

 

  1. Chatrč (2017)

I keď snímka Chatrč nie je práve typický vianočný film, predsa len v sebe nesie hlbokú myšlienku: „Niekedy musíme prejsť veľkou bolesťou, aby si nás Boh obrúsil ako drahokam, pretože v jeho očiach máme veľkú cenu.“ Film bol nakrútený podľa knihy s rovnomenným názvom a stal sa, rovnako ako kniha, rozporuplný pre mnoho divákov. Hlavná postava Mackenzie dostáva pozvánku od Boha na strávenie spoločného víkendu na chate, kde tomuto otcovi zavraždili dcéru. Je to realita, alebo si z neho len niekto strieľa? Ako ho môže Boh pozývať po tom, čo dopustil? Svätá Trojica ho chce naučiť odpúšťať a začať znovu milovať. Vianoce sú sviatkami, keď sa skláňame k novonarodenému Ježišovi a našou úlohou je jeho lásku pretavovať do rodín a do vzťahov s najbližšími… lebo, kto miluje Boha a svojich blížnych, nie je ďaleko od Božieho kráľovstva (porov. Mk 12, 28 – 34).

 

 

  1. Čo sme komu urobili (2014)

Posledný tip na vianočný film je bláznivá komédia o rodičoch, ktorí vychovali štyri dcéry v tradičnom kresťanskom duchu. Ich snom bolo žiť obyčajný spokojný život po boku dcér, ktoré sa raz vydajú za tradičných kresťanov. Stal sa presný opak – najstaršia dcéra sa vydala za moslima, druhá za žida, tretia za Číňana, preto najviac nádejí vkladali do najmladšej dcéry. Ona si síce našla kresťana, ale… Vtipne poprepletané udalosti života tu poukazujú na nedostatok typický pre kresťanov – predsudky a škatuľkovanie ľudí podľa viery. Aj keď je každý z nás iný, nezáleží na tom, kto sme, ale ako dokážeme žiť láskyplný život s našimi blízkymi.

 

Názory+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00