Haľkova nepohoda

Haľkova nepohoda

Festival Pohoda si zakladá na tom, že je pohodový. Množstvo koncertov, diskusií a pohľadov či názorov. A v areáli tiež plocha, na ktorej viete stretnúť ľudí z naozaj extrémnych, až protichodných pólov… ale nažívajú si tam v pohode, každý so svojím stánkom, pohľadmi na svet či letáčikmi. Často tí, ktorí by sa v diskusiách oproti sebe pohádali, nepochopili a obviňovali. Skrátka, pohodový festival s tou najväčšou pohodou, akú si viete predstaviť.

Do tejto pohody prišiel (nie prvý raz) so svojím konceptom pomocný bratislavský biskup Jozef Haľko s improvizovanou spovednicou, kde ponúkal možnosť sviatosti zmierenia, ale aj obyčajného rozhovoru (nielen) o duchovných témach. Pre katolíkov „ten náš“, pre ostatných „možno trochu odvážny čudák“, pre ľudí z opačnej strany spektra „niekto s pomýlenými názormi“.

Ale napriek tomuto konceptu a úplne pohodovej pestrosti… vyrušil.

Nie je miesto ani potreba zaoberať sa celým príbehom, seriálom z RTVS, výrokmi otca biskupa či analyzovaním vystúpenia pred jeho spovednicou. Chcem však napísať dve poďakovania:

Prvé: Vďaka, otec biskup, že ste tam išli. Tí, čo vás sledujú, vedia, že to nie je ojedinelý krok. Možnosť sviatosti zmierenia vo vlakoch či na staniciach, vaše minútové videozamyslenia a ďalšie aktivity. Chce to odvahu ísť na takéto miesto s takýmto konceptom. Mohli ste ostať sedieť v improvizovanej spovednici celé dni sám, nikto nikoho nenútil vojsť dnu… a tí, čo vošli, vošli dobrovoľne. Malo teda zmysel tam byť. Obchodnícky: bol dopyt. Má zmysel ísť na periférie.

Druhé: Vďaka aj za „protestujúcich“ a všetkých tých, ktorí zniesli kritiku, ale aj špinavé a nepravdivé výlevy voči biskupskému spovedníkovi. Lebo… ich niečo vyrušilo, a teda majú ešte svedomie natoľko citlivé, že nimi toto gesto a táto aktivita pohla. A to je dobré. Mohli by iba pasívne kývnuť hlavou nad bigotným biskupom a nechať ho žiť si jeho výmysly.

Evanjelium vyrušuje. Aj láskavo pohladí, ale tiež burcuje k zmene a nastavuje zrkadlo. Prináša pohodu aj nepohodu. A aj to je jedným znakom jeho ovocia.

Názory+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00