Horela Notre-Dame! Horí francúzska cirkev!

Horela Notre-Dame! Horí francúzska cirkev!
V posledných dňoch celý svet obletela správa o horiacej parížskej katedrále. Za necelých deväť hodín bola zničená značná časť 850-ročného chrámu.

Titulná fotka: livejournal.com

Požiar podľa hasičov zachvátil vrchnú časť chrámu 15. apríla, okolo 18.50 hod. Už o 20.10 hod. sa zrútila časť strechy a veža v zadnej časti katedrály. Na mieste zasahovalo viac ako štyristo hasičov a osemnásť vodných diel, ktoré celú noc pracovali na záchrane tejto perly Francúzska i celej Európy. Niečo po desiatej hodine večer bola situácia taká kritická, až sa požiarnici obávali, že katedrálu vôbec nezachránia. O niekoľko minút nato sa požiar rozšíril aj na jednu z hlavných veží priečelia. Našťastie sa im napokon v priebehu noci podarilo dostať požiar pod kontrolu a v utorok ráno už likvidovali iba reziduálne ložiská ohňa.

Blízkosť Francúzsku a katolíkom vyjadrili okrem francúzskeho prezidenta Macrona aj iní politickí lídri. Medzi nimi Donald Trump či Zuzana Čaputová. Vyše osemhodinový požiar sledoval celý svet a tisícky Francúzov stáli na uliciach a so zatajeným dychom pozorovali, čo zostane z katedrály, symbolu ich vlasti i národa.

 

Horela Notre-Dame! Horí francúzska cirkev!

 

Zákaz modliť sa na verejnosti?

Pozoruhodné sú však aj iné aspekty tejto tragédie. Keď svet obleteli fotografie modliacich sa obyvateľov Paríža na uliciach, medzi spoluobyvateľmi sa zdvihla vlna protestov. Pýtali sa, kto dovolil Parížanom modliť sa na verejnosti a či by niečo také dovolili aj moslimom, keby horela mešita. Nám Slovákom možno takéto poznámky prídu absurdné, ale Francúzsko sa s nimi naozaj musí vysporadúvať čoraz častejšie. Kde sa stratila katolicita jednej z najkresťanskejších dcér Cirkvi?

Istý slovenský internetový článok predostrel zaujímavú myšlienku: Francúzi zabudli na Boha, tak sa im Boh pripomenul… A je to naozaj na zamyslenie. Či horiaca katedrála nebola viditeľným symbolom neviditeľného požiaru cirkvi v tejto krajine. Či aj francúzska cirkev neprechádza požiarom, ktorý vyzerá neuhasiteľný a ktorý, zdá sa, zničí nesmierne dedičstvo duchovného života Francúzska.

Pamätajú dnes vôbec Francúzi na svojich velikánov svätosti, akými sú Terezka z Lisieux, Ján Mária Vianney, Ľudovít IX., Jana z Arku, Bernard z Clairvaux, Lev IX., Vincent de Paul, Lujza de Marillac, Katarína Labouré či Bernadeta Soubirous? Počet katolíkov v krajine klesá, účasť na sviatostiach Cirkvi sa blíži k nule. Odráža sa to na počte povolaní do kňazstva a zasväteného života…

Zničená katedrála je nepochybne obrovská strata – po historickej, národnej, pamiatkovej i duchovnej stránke. Oveľa väčšia ujma však nastáva na hodnotách, ktoré tento národ postupne mení. Omnoho hrozivejšie následky môže mať odťatie kresťanských koreňov (pričom je otázne, koľko takých koreňov ešte vlastne drží). Pretože národ, ktorý zabúda na svoju minulosť, nemá ani budúcnosť… Pri páde strechy a veže parížskej katedrály sa musíme zamyslieť, či dávno nepadlo oveľa viac častí tej stavby, ktorá sa volá cirkev.

 

Pekelné brány ju nepremôžu!

Nestrácajme však nádej. Tak ako mnohí bohatí členovia národa i iných krajín, UNESCO i prezident Francúzska prisľúbili, že urobia všetko pre obnovu tohto chrámu, aj Kristus nám dal dôležitý prísľub: „Pekelné brány ju nepremôžu!“ Tým nás uisťuje, že cirkev bude stáť aj napriek slabosti svojich členov. Pamätajme však, že hovoril o cirkvi univerzálnej. Tá partikulárna môže utrpieť obrovské straty, ba aj sa vytratiť z krajiny. Preto Francúzsko potrebuje na prvom mieste naše modlitby. Potrebuje našich misionárov.

Nech je nám tiež výstražným prstom, že ani v našej krajine viera, cirkev, prirodzené hodnoty nie sú samozrejmosťou, ale musíme volať k Pánovi a zvolávať požehnanie pre náš národ a našu vlasť. Aby aj u nás nezačala horieť naša cirkev… Alebo už je tu ten čas, aby sme začali hasiť?

Svätí a sväté Francúzska, orodujte za francúzsky národ i francúzsku cirkev! Sedembolestná Panna Mária, svätí Cyril a Metod, všetci naši svätí a sväté, orodujte za nás, aby nikdy neochabla viera v našej krajine! Aby sme vždy zostali (tak ako doteraz) verní Rímu a pápežovi a pamätali, že katolícka viera spolutvorí našu minulosť a je koreňom, ktorý vyživuje náš národ.

Slovensko+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00