TOP

J.R.R.Tolkien: Spoločenstvo drží spolu, kým má nádej

Či už ste alebo nie ste fanúšikom Pána prsteňov, s menom J.R.R.Tolkiena ste sa pravdepodobne už stretli. Tento anglický autor dokázal vytvoriť fantastický svet Stredozeme a čistý mýtus. Písal príbehy, ktoré dokázali a ešte vždy dokážu osloviť čitateľov od desať do sto rokov. Čo vkladal do svojich textov, že sú aj dnes pre čitateľov také príťažlivé?

Titulná snímka: pinterest.com

Odpoveď je skutočne jednoduchá – nádej. Tolkienove príbehy dávali a stále dávajú nádej, že sa to dobre skončí. Že dobro nakoniec zvíťazí. Že Frodo, hoci je malý a bezvýznamný hobit, predsa len cestu dokončí a prsteň bude zničený. Že Gandalf, ktorý bojuje s temným Balrogom, prejde prerodom a už viac nebude Sivý, ale Biely. Že Aragorn konečne zasadne na kráľovský trón, ktorý mu právoplatne patrí. Prečo spomínam práve hrdinov najznámejšej fantasy trilógie?

Slovenskí fanúšikovia Tolkiena majú pri Pánovi prsteňov na výber z troch variánt – môžu sa uchýliť ku klasickým knihám, oprášiť rozhlasovú osemnásťdielnu sériu Rádia Twist a Slovenského rozhlasu alebo si pozrieť Jacksonovské filmové spracovanie. Vo všetkých troch spracovaniach je však výrazný prvok nádeje u trojice predstaviteľov – u čarodeníka Gandalfa, človeka Aragorna a hobita Froda. Práve títo traja totiž predstavujú v Tolkienovom vnímaní tri Kristove úrady, do ktorých je zároveň povolaný každý človek. Gandalf predstavuje proroka: „Nádej nie je víťazstvo. Maj trpezlivosť. Choď, kam musíš ísť a maj nádej!“ Aragorn, posledný žijúci Isildurov dedič, prináša nádej v postave kráľa. V časti Dve veže nájdeme, či už vo filmovej alebo v knižnej verzii, jeho slová: „Úsvit vždy prinášal ľuďom nádej.“ A Frodo, vo svojej misii zničiť prsteň ako posledné zlo, predstavuje úrad kňaza.

 

NÁDEJ LEŽÍ TAM, KDE AJ STRACH

V celom Tolkienovom diele narážame na odkazy smerujúce k nádeji. Keď Gandalf oslobodí Théodena, kráľa Rohanu, spod nadvlády padlého čarodejníka Sarumana a jeho prisluhovača Úlisa, jeho prvé usmernenia hovoria o nádeji: „Nepriateľ je nad pomyslenie mocný, no my máme nádej, s ktorou neráta. Vskutku, tým smerom leží naša nádej. Tam, kde striehne náš najväčší strach. Osud ešte visí na vlásku. Nádej však žije, ak istý čas ostaneme neporazení.“ Možno filmové spracovanie Pána prsteňov neodzrkadľuje úplne detailne všetky kapitoly kníh, avšak verne odráža práve hlavné posolstvo celého diela – spoločenstvo drží spolu, kým má nádej. Nevadí, že družina sa rozpadla. Nádej v dokončenie cesty, v zničenie prsteňa, v to, že na prvý pohľad beznádejná úloha v rukách malého hobita prinesie vytúžený pokoj celej Stredozemi. Spoločenstvo tvoria vzťahy a viera v jeden spoločný cieľ. Preto Sam nedovolí Frodovi odísť samému do Mordoru. Preto sa Aragorn, Legolas a Gimli vydávajú na takmer beznádejnú misiu zachrániť Chicha a Pipina. Preto sa Gandalf vráti a ide bojovať do Gondoru – aby odvrátil Sauronove oko a Frodo so Samom mali voľnú cestu k zničeniu prsteňa. A hoci by sa v posledných chvíľach zdalo, že moc prsteňa predsa len pohltí Froda a ten sám nenájde silu na jeho zničenie, nádej prichádza v podobe Glocha – Smeágola. Bytosti, pre ktorú niet nádeje, pre zradcu, ktorý zradí sám seba a poslúži tak dobrému cieľu.

 

Zdroj: cksen.cz

 

DESAŤ VÝROKOV O NÁDEJI

Na záver vám ponúkame desať výrokov z kníh i filmových spracovaní o nádeji. Môžete z nich čerpať aj v týchto časoch, keď nevidíme koniec pandémie a potrebujeme hľadať nádej vo všednosti bežných dní.

 

  1. Zistil som, že práve maličkosti – všedné skutky obyčajných ľudí – môžu zadržať temnotu. Jednoduché prejavy vľúdnosti a skutky lásky. (Gandalf)
  2. Nám však neprislúcha ovládnuť všetky zvraty tohto sveta, iba urobiť, na čo máme sily, pre dobro čias, v ktorých sme sa ocitli, a vykoreniť z polí zlo, o ktorom vieme; aby tí, čo prídu po nás, mohli orať čistú zem. (Gandalf)
  3. Nádej sa zrodí, keď sa najhoršie vodí. (Legolas).
  4. Dva razy je požehnaná nečakaná pomoc. (Éomer)
  5. „Povedz, je ešte nejaká nádej?Myslím pre Froda.“ „Nádej nikdy nebola veľká. Len nádej blázna, ako som si vypočul.“ (Pipin a Gandalf)
  6. Nie každý, kto blúdi, je stratený. (Aragorn)
  7. V tomto svete stále existuje dobro, pán Frodo. A stojí za to zaň bojovať! (Sam Mukro)
  8. Rozhodovať môžeme iba o tom, čo urobíme s časom, ktorý nám bol daný. (Gandalf)
  9. Gandalf! Vraciaš sa v našej ťažkej chvíli, keď sme v to už stratili všetku nádej! Čím som mal zastretý zrak?(Aragorn)
  10. Práve v tom okamihu, keď všetka nádej zhasla, uchopil kráľov syn Isildur otcov meč. (Pani Galadriel)

 

 

 

 

Komentáre

v Slovo+ od roku 2014 Vyštudovala filmovú a televíznu réžiu na Akadémii umení v Banskej Bystrici. Absolvovala stáž v YAP Italia v Ríme a Erazmus+ na Rome University of Fine Arts. Od strednej školy sa venovala písaniu pre Don Bosco dnes a do roku 2022 bola lektorkou a garantkou programu Mediálna škola. Dva roky pôsobila na Základnej škole v Turni nad Bodvou v rámci programu Teach for Slovakia. Je autorkou kníh Príbehy spoza katedry a Ruže uprostred zimy. Miluje Boha, svojho manžela, svoje deti a kávu. Venuje sa písaniu, fotografovaniu i nakrúcaniu videí a nebojí sa otvárať aj kontroverzné témy. Má vášeň pre čítanie kníh, vzdelávanie, storytelling a digitálny marketing.