TOP

Jozef Haľko: Hrdinkou na Slovensku je každá mamička vychovávajúca deti

Biskup, ktorý – aby ohlasoval evanjelium – neváhal vstúpiť aj do vôd virtuálneho sveta. Známe sú najmä jeho minútové videozamyslenia. Počas Adventu bol k dispozícii aj na Vianočných trhoch, ba počas ciest vlakom neváhal ponúknuť svoj čas na rozhovor či vyslúženie sviatosti zmierenia. S otcom biskupom Jozefom Haľkom (54) sme sa rozprávali o Cirkvi na Slovensku i v zahraničí.

Titulná foto: Peter Zimen

Základná otázka. Čo znamená Cirkev pre otca biskupa Haľka?

Cirkev je moja rodina, sú to moji bratia a sestry. Cirkev je pre mňa aj rodina približujúca mi Ježiša Krista, ktorý je základom tejto rodiny: Jej otcom a bratom. Cirkev je pre mňa otvorené spoločenstvo, do ktorého je pozvaný každý človek cez bránu krstu. Takisto je veľkým Božím impulzom a darom, ktorý sa ponúka každému.

 

Zmenilo sa nejakým spôsobom vaše vnímanie Cirkvi od prijatia biskupskej služby?

V každom prípade ako biskup môžem vnímať situáciu Cirkvi v našej arcidiecéze plošnejšie. Predtým som mal na starosti jednu komunitu. Dnes mám ako pomocný biskup na spoluzodpovednosti Bratislavskú arcidiecézu. Navštevujem farnosti, kňazov, spoločenstvá najrôznejšieho typu. Aj také, kde nie sú všetci praktizujúci veriaci, a preto mám trochu širší prehľad o situácii. Je výborné, že aj v tomto prostredí sa ponúka to jadrné evanjelium v pravde o tom, aký je život, aký je jeho zmysel, kto je človek, čo je to manželstvo a podobne.

 

Ste známy ako muž dialógu. Snažíte sa byť prítomný aj vo virtuálnom svete, často vediete rozhovory s rôznymi ľuďmi. Znamená pre nich Cirkev to isté, čo pre vás, alebo vás vyhľadávajú aj ako styčný bod na vyjadrenie svojho nesúhlasu s Cirkvou?

Pokračovanie článku je dostupné iba pre predplatiteľov

Existujeme takmer výhradne vďaka predplatiteľom. Objednajte si naše predplatné a o už niekoľko sekúnd môžete čítať všetky naše články. Ďakujeme, že nám pomáhate tvoriť hodnotný obsah.


Vytvoriť účet a objednať predplatnéUž mám účet, prihlásiť

Komentáre