TOP

Juraj Pigula OSA: Manželom odporúčam púť k svätej Rite

Najmenšia rehoľa na Slovensku. Momentálne tu pôsobia štyria, avšak práce majú i pre desiatich. Rozširujú úctu k svätej Rite a z kopca na sídlisku akoby bdejú nad Košicami.

V studené januárové ráno ma navigácia privádza do Košickej Novej Vsi. Po chvíli blúdenia a telefonáte nakoniec trafím správnu odbočku a prichádzam k novému kláštoru svätého Augustína. Čaká na mňa páter Juraj Pigula OSA, predstavený komunity augustiniánov. Stretnutie začíname kávou. „Charizma našej rehole – to sú špagety a káva,“ smeje sa páter Juraj.

 

 

Neisté začiatky

Keď sa augustiniáni po viac ako štyristo rokoch vrátili na Slovensko, nikto netušil, že ich nový kláštor a Kostol svätej Rity budú stáť práve v Košiciach. Bratia spočiatku bývali v Prešove, padlo však rozhodnutie, že aj z hľadiska budúcnosti by bolo lepšie pôsobiť v Košiciach. „Bývali sme na fare, otec Angelo bol v sklade medzi špagetami, otec Pavol mal izbu, ktorá slúžila ako kaplnka, obývačka a jedáleň zároveň. Ja a ďalší dvaja spolubratia sme mali jednu malú izbičku.“ Postupne sa im – aj vďaka podpore veriacich a augustiniánskych kláštorov priamo z Cascie – podarilo odkúpiť pozemky v Košickej Novej Vsi. „Ani sa nám nesnívalo o tom, že by sme raz mohli mať kostol a kláštor. Predstavovali sme si, že kúpime nejaký väčší starší dom a tam prípadne rozšírime kaplnku.“ Po približne dvadsiatich rokoch sa však rozhodli začať stavať. Finančná situácia nebola dobrá, a tak museli stavbu kostola pozastaviť. „Zasypali sme jamu a dostavali kláštor. Iná možnosť nebola.“ Slávnostné požehnanie kláštora prebehlo 12. novembra 2011. „A odvtedy sme tu,“ dodáva páter. Momentálne žijú v komunite štyria. Hoci izieb je v kláštore viac, je určený približne siedmim bratom. „V našej charizme je aj pohostinnosť, preto máme izby, ktoré môžu využiť účastníci duchovných cvičení, návštevníci alebo príbuzní.“ Keď už sme pri tej charizme, chcem vedieť aj niečo viac. Predsa len, dominikáni sú kazatelia, saleziáni sa venujú mladým, čo teda robia augustiniáni? „Interiorita – hlboký duchovný život, komunita – spoločné hľadanie Boha, služba – kde Cirkev potrebuje, tam slúžime. To sú tri piliere našej charizmy,“ vysvetľuje prior ďalej. V Košiciach zároveň bratia vyučujú taliančinu a patristiku. Prichádzame do prednáškovej miestnosti. Stenu tu zdobí známa freska Posledná večera – obrovský obraz poskladaný z drobných dielikov puzzle. Zaujme ma na prvý pohľad, pýtam sa na jeho pôvod. „Darovala nám ho jedna naša známa, skladala ho asi pol roka,“ dozvedám sa. V klauzúrnej kaplnke sa momentálne nachádza okrem relikvií aj ikona priateľstva. „Patrí to ku komunite a k nášmu spôsobu života.“ Vraciam sa v téme trochu k slovenským augustiniánom pôsobiacim v zahraničí. „Dvaja sú na štúdiách vo Viterbe, jeden v noviciáte v Brne. Tam zároveň pomáhajú aj otec Milan Hermanovský, otec Jozef Jurdák a náš slovenský Talian páter Angelo Lemme. A otec Pavol Benedik pôsobí vo Vatikáne ako sakristián pápeža Františka.“

 

 

Čo má svätá Rita spoločné so Slovenskom?

Pokračovanie článku je dostupné iba pre predplatiteľov

Existujeme takmer výhradne vďaka predplatiteľom. Objednajte si naše predplatné a o už niekoľko sekúnd môžete čítať všetky naše články. Ďakujeme, že nám pomáhate tvoriť hodnotný obsah.


Vytvoriť účet a objednať predplatnéUž mám účet, prihlásiť

Komentáre