Kde je tvoj brat?

Kde je tvoj brat?
Hoci sa zdalo, že veľkonočné slávenie sa po svete obíde v pokoji, Srí Lanka nám pripomenula niečo viac.

Nemôžeme zavrieť oči nad samovražednými útokmi v kostoloch a hoteloch na Srí Lanke. Postriekané steny a sochy od krvi v kostoloch, smútiaci ľudia a rakvy s tými, ktorí neprežili. Hoci útok (aj jeho predchodcu, ktorý opačne začal sériu odplát útokom medzi moslimami) odsúdil a odsudzuje tak Svätý Otec František, ako aj mnohí politici, situácia nie je ani trošku pokojná. Predovšetkým v nás samých.

Stačí sa len pozrieť do diskusie na slovenských portáloch novín a sociálnych sieťach, aby sme raz-dva zistili, že… nepoznáme brata.

 

Kde je tvoj brat?

 

Otázka, ktorú položil Boh Kainovi po jeho zlostnom čine, plnom nespokojnosti a neprijatia, znie tisíce rokov – a zdá sa, že v týchto časoch prechádza každým útokom do forte (a je jedno, z ktorej strany, hoci za kratší povraz ťahajú kresťania). Boh kričí a my nepočujeme alebo… nepočúvame: „Kde je tvoj brat?“

Svet bol, je a bude farebný. Budú tu takí, čo majú radi kakao, a takí, čo ho nemusia a nemôžu. Tí, čo fajčia, a tí, ktorí sú odporcami fajčenia. Ľudia, ktorí vyznávajú zdravý životný štýl, a rovnako aj tí, ktorí milujú fastfood. A to sú len vonkajšie rozdiely. Oveľa viac je ich v mene politiky, kultúry, oblečenia a spotrebičov, ktoré sú/nie sú „in“… a najviac v oblasti viery.

Na to, aby sme boli schopní prijať iných takých, akí sú, a milovať ich, nám nepomôže žiadny zákon, ba ani nové práva pre istú skupinu ľudí. Nepomôže nám skrývanie ich identity cez GDPR. Nepomôžu nám vyhrážky, ignorancia, ba ani vytesnenie „iných“, ktorí sú pre nás iní, nezaujímaví, provokační, lebo žijú tak, ako si nevieme ani predstaviť.

 

Jediným riešením je láska a… to, čo je teraz najťažšie aj na Srí Lanke. Odpustenie. Ten krok, ktorý priviedol Jakuba späť k Ezauovi aj s rizikom, že ho to bude (možno) stáť život. Nemal pokoj. Nevedel žiť, hoci sa mal dobre tam, kde bol. Cítil potrebu znovu sa vrátiť a v pokore požiadať o odpustenie a prejaviť lásku svojmu bratovi.

 

Kde je tvoj brat?

 

Je jedno, akú vieru máš a ako ju žiješ. Všetci sme povolaní k láske jedného voči druhému. Akokoľvek tvoja viera ubližuje iným myšlienkami… slovami… skutkami… zanedbávaním dobrého… stávaš sa neviditeľným atentátnikom, ktorý vnáša výbušninu neprijatia tam, kde žije.

A rozbíjaš. Neprijímaš. Odmietaš. Nenávidíš. V konečnom dôsledku chceš objekt svojho neprijatia fyzicky odstrániť, aby si ho nevidel.

Srí Lanka je otáznikom a výkričníkom pre každého z nás, nech sme kdekoľvek, nech máme akýkoľvek vek, vzdelanie, rodinný status, politický názor: Ako ja prijímam iných?

Lebo každý atentátnik začal tak, že stratil lásku k svojim bratom.

Slovensko+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00