KDH: Zachráňme malé obchody a veriacim umožnime aspoň individuálnu pastoráciu

KDH: Zachráňme malé obchody a veriacim umožnime aspoň individuálnu pastoráciu
Bratislava, 25. marec 2021 – Nariadenia musia byť spravodlivé. Dovoľme malým obchodom otvoriť prevádzky za rovnako prísnych podmienok, aké musia spĺňať hypermarkety zahraničných reťazcov. Pred blížiacou sa Veľkou nocou tiež umožnime veriacim aspoň individuálnu pastoráciu alebo osobnú modlitbu v kostole. V súvislosti s dnešným zasadnutím konzília odborníkov pre opatrenia cez Veľkú noc k tomu vyzýva KDH.

Chrániť životy a zdravie ľudí je nevyhnutné a prísnejšie opatrenia v zložitej pandemickej situácii sú namieste. Ale musia byť primerané a nie diskriminačné. Mnohí majitelia malých obchodov už ďalej nevládzu, viacerí už skončili, alebo sú tesne pred bankrotom a nemôžu si dovoliť ani jeden deň bez príjmu,” upozorňuje predseda KDH Milan Majerský. Aby mali nádej, potrebujú podľa neho reálnu zmenu a možnosť okamžite otvoriť prevádzky za prísnych proporčných protipandemických opatrení. “Ak ich zvládajú dodržať veľké supermarkety, o to ľahšie to zvládnu malí prevádzkovatelia,” povedal Majerský.

Vláda by mala podľa hnutia chrániť aj domácich podnikateľov a nie zvýhodňovať zahraničných. “Meter má byť na každého rovnaký. Vláda s hlavným hygienikom už niekoľko mesiacov tolerujú diskrimináciu medzi podnikateľmi. Veľkým zahraničným reťazcom je dovolené predávať všetko. Naši, žiaľ, majú smolu,” uviedol podpredseda KDH Igor Janckulík s tým, že mnohí drobní živnostníci bankrotujú. KDH tiež zdôrazňuje, že najmä rodiny s deťmi si nutne potrebujú zabezpečiť sezónnu obuv, oblečenie či zásoby z papiernictva.

Hnutie zároveň žiada umožniť veriacim sláviť veľkonočné sviatky aspoň v obmedzenom režime. “Za prísnych podmienok, teda s kapacitným obmedzením, rozostupmi, dezinfekciou, respirátormi FFP2, nie je neprimerané ani verejné slávenie bohoslužieb v kostoloch tak, ako je to možné napríklad v Česku či Taliansku. S príchodom teplejšieho počasia je možná aj alternatíva bohoslužieb na verejnom priestranstve. Ak to však konzílium odborníkov posúdi ako neriešiteľné riziko, umožnime ľuďom aspoň individuálnu pastoráciu alebo osobnú modlitbu v kostole či v exteriéri,” apeluje podpredseda KDH Marián Čaučík. Najhoršie je podľa neho tváriť sa, že sa nedá urobiť nič.

Ak môžeme ísť na trhovisko alebo relaxovať do prírody, prečo nemôžeme absolvovať spoveď s respirátorom v exteriéri? Ak môžeme ísť do supermarketu, prečo nemôžeme navštíviť individuálne aj kostol a absolvovať spoveď či rozhovor s kňazom pri zachovaní opatrení? Hľadajme riešenia, ktoré popri ochrane zdravia budú hájiť aj hlboký ľudský rozmer a ľuďom v ťažkých časoch nevezmú nádej. Tým, ktorí chcú, treba umožniť napĺňať aj duchovné potreby tak, že pritom neohrozia ostatných ani seba. Dá sa to, možnosti sú,” doplnil Čaučík. Celkové zdravie si podľa neho vyžaduje nielen zdravé telo, ale zvlášť v týchto ťažkých časoch i zdravého ducha. Podľa KDH je teraz úlohou konzervatívnych predstaviteľov vládnej koalície presadiť zmeny v prospech skúšaných občanov.

Obmedzenia pre malé prevádzky, šport, kultúru a náboženský život, ktoré musíme znášať tak dlho a v takej radikálnej podobe, sa bez maximálnej snahy pomôcť ľuďom už nedajú považovať za primerané,” uzavrel Majerský.

Slovensko+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00