TOP

Kňaz Ľubomír Majtán: Ak nedáme ľuďom odpovede my, nájdu ich inde

Svoje kňazské pôsobenie začínal ako kaplán v Martine, potom odišiel na štúdiá do Ríma, kde spravoval štyri roky Slovenskú katolícku misiu. Dnes pôsobí ako tajomník a ceremoniár žilinského biskupa. S Ľubomírom Majtánom (35) sme sa rozprávali aj o tom, čo je jeho srdcovkou a prečo je dôležité dávať ľuďom úprimné odpovede.

Ako sa u teba – rímskokatolíckeho kňaza – zrodila myšlienka zaoberať sa témou vzťahov?

Skôr ide o tému života mladého človeka, ktorý chce byť normálny, žijúci v bežnej spoločnosti. Mnohí hovoria, že im nestačí ten konvenčne prezentovaný spôsob života. Chcú od života viac. Žiadajú väčšiu kvalitu. Ďalším impulzom pre túto tému bol čas, dva roky, ktoré som strávil v Martine ako kaplán. Učil som na základnej a strednej škole, kde som mal mnoho príležitostí pravidelne sa stretávať s mladými. Tí si získali moju dôveru. Vedeli sa spýtať mnohé veľmi pekné otázky, hovoríme teda o všeobecných témach života, nielen o intímnych či osobných ťažkostiach mladých. Otázky boli rôzne – rodina, problémy s rodičmi alebo trápenie v škole. Ľudia majú aj teraz mnohé otázky a nehanbia sa spýtať. Je na nás, aby sme boli pripravení a usilovali sa im uspokojivo odpovedať.

 

Dokázal si ty ako mladý kaplán, po tom, čo si vyšiel zo seminára, odpovedať na tieto otázky?

Učil som na gymnáziu, kde mnohí mladí ľudia začínajú intenzívnejšie prežívať pubertu. Zrazu na nich prichádzali mnohé zmeny. Je to akési zemetrasenie v ich životoch: telo sa búri, vzťahy sa búria a oni to nechápu. Nevedia, čo majú robiť, a možno aj preto prichádzajú do spoločenstva, na stretnutia. Občas svojimi otázkami vedia vyviesť z miery. Ja som si však uvedomoval, že im nemusím hneď všetko vysvetliť a povedať. Nemusím vždy zareagovať. Podstatné je zostať s nimi. Mnohé veci sa predsa pri prvom stretnutí nevyriešia. Mladý človek si najviac váži, keď vie, že niekto je pri ňom a môže sa mu hocikedy, aj v budúcnosti, ozvať. Zažívam to aj teraz, po takmer desiatich rokoch. Mnoho deciek, ktoré ma vtedy znervózňovalo rýpaním alebo hlúpymi otázkami, sa mi teraz ozýva – niektorí sa chcú sobášiť, iným sa v živote čosi pokazilo a chcú sa poradiť a ďalší majú rozličné ťažkosti a problémy. Úprimne, poteší ma, keď vidím na Facebooku správu, ktorá sa začína slovami: „Pán kaplán, možno si ma ešte pamätáte zo školy… Chcel by som sa spýtať na váš názor.“

 

 

No dobre, ale čo mi už len nejaký kňaz môže hovoriť napríklad o sexe?

To je dobrý názor. V jednej kapitole publikácie, ktorú chystáme pre mladých, píšem práve o tom, čo katolícky kňaz, ktorý nemá rodinu a deti, môže hovoriť na túto tému. Kňazi však nepadli z mesiaca. Ich život sa nezačal „až“ vysviackou. Žili dokonca aj pred seminárom. Vychádzajú z nejakých rodín, majú rodičov a súrodencov. Tiež dospievali. Mnohé veci sme ako kňazi možno nezažili fyzicky, ale máme ich napočúvané z rozhovorov a zo spovedníc. Máme skúsenosť, že sme to videli okolo seba. Raz som sa rozprával s psychológom ktorý mi povedal: „Pán farár, keby ste vy vedeli, akú máte moc. Mnoho ľudí sa vám otvorí. Ja ako psychológ som za to platený, aby som sa k tomu človeku nejako dostal, no k vám ľudia jednoducho prídu a vyjavujú vám sami svoje najhlbšie vnútro. Čím viac sa vám človek otvorí a čím viac o ňom viete, tým lepšie mu môžete poradiť.“ My kňazi toho máme niekedy viac napočúvaného, ako majú ľudia prežitého. Nemusím mať práve osobnú skúsenosť s rodinou, manželstvom, s intímnym životom, lebo mnoho vecí som zažil takto, cez počúvanie. Niekedy viem u človeka predpokladať, čo asi bude nasledovať, akým smerom to pôjde, a teda mu viem aj lepšie poradiť.

 

Cítiš sa byť relevantný dávať takéto rady?

Ľudia majú niekedy strach, keď idú za kňazom, aby sa ho niečo spýtali alebo sa poradili. Premýšľajú nad tým, čo si ten kňaz o nich pomyslí, či nebudú v jeho očiach vyzerať ako ten najhorší človek! Mladí to niekedy po rozhovore povedia: „No a teraz si budete myslieť, že som ten najväčší hriešnik.“ Úprimne môžem povedať, že za tie roky som už počul asi všetko a zo všetkých oblastí. Neviem, či by ma ešte niečo mohlo prekvapiť.

 

 

SEXUALITA NIE JE JEDINÝ ASPEKT MANŽELSTVA

Hovorí sa, že sa ľudia najčastejšie spovedajú z hriechov proti šiestemu a deviatemu prikázaniu. Niekedy to vyznieva tak, že máme desať prikázaní, ale ľudia si z nich vybrali dve a z tých sa chodia spovedať.

Pokračovanie článku je dostupné iba pre predplatiteľov

Existujeme takmer výhradne vďaka predplatiteľom. Objednajte si naše predplatné a o už niekoľko sekúnd môžete čítať všetky naše články. Ďakujeme, že nám pomáhate tvoriť hodnotný obsah.


Objednať predplatné Už mám účet, prihlásiť


Komentáre