Kňaz na covidovom oddelení: Nedokázal som sedieť nečinne doma

Kňaz na covidovom oddelení: Nedokázal som sedieť nečinne doma
„Na oddelení máme na kyslíku mladú mamičku troch detí, posledné má pár mesiacov, a s rodinou je už týždne spojená len cez telefón… Títo ľudia potrebujú povzbudenie i modlitby,“ hovorí kňaz a psychológ Ján Kulan. Patrí medzi desiatky kňazov, ktorí sa na východe Slovenska ponúkli dobrovoľne pomáhať v nemocniciach. Hovorí, ako sú jednotlivé stavy ľudí s koronou nepredvídateľné. Muž, s ktorým sa len včera rozprával, dnes zomrel… Aj preto vníma prítomnosť kňaza na covidových oddeleniach ako veľmi dôležitú.

Kňaz Ján Kulan slúži ako správca a moderátor Arcidiecézneho centra pre mládež v Košiciach. Po piatich rokoch kňazstva vyštudoval navyše psychológiu na Pápežskej Gregoriánskej univerzite v Ríme. Dnes pracuje každý pracovný deň ako sanitár na klinike infektológie v Košiciach, na takzvanom covidovom oddelení. 

Pápež František vyzýva kňazov, aby boli cítiť po ovciach, teda aby boli blízko ľuďom, a teraz v karanténe aj priamo vyzýval, aby kňazi pomáhali, kde je to potrebné. Bola aj táto pápežova výzva pre vás motiváciou ísť robiť sanitára na infekčné covidové oddelenie? 

Páčia sa mi pápežove myšlienky, že kňazi majú ísť na periférie. Tie sú dnes práve pri chorých, zomierajúcich a pri unavených zdravotníkoch. Nedokázal som sedieť nečinne doma. Hoci by som si určite našiel prácu, nejaké psychologické online rozhovory, štúdium, ale toto som vnímal ako najakútnejšie miesto, kde by som vedel pomôcť. Aby som prinášal zmierenie, sviatosti, psychologickú pomoc tým, ktorí to teraz najviac potrebujú. 

Pápež nás vyzval ešte v prvej vlne, aby sme sa nebáli a aj za cenu nákazy išli pomáhať. Samozrejme, dodržiavame všetky dezinfekčné opatrenia, zbytočne neriskujeme. 

 

Na východe ste sa zmobilizovali desiatky kňazov, ako vznikla táto dobrovoľnícka iniciatíva? 

// Čítajte celý text //

Slovensko+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00