Kňaz Róbert Slotka: Dobrým základom súrodeneckých vzťahov je zodpovedná rodičovská výchova

Súrodenec môže byť pre dieťa spojenec, rival alebo veľký kamarát. Môže s ním prežiť nekonečné hádky, ale aj nezabudnuteľné spomienky na celý život. Všetko záleží od toho, aké vzťahy si súrodenci medzi sebou postupne vybudujú. Kňaz Róbert Slotka, správca farnosti Oravská Polhora, má dvoch bratov. Lásku, starostlivosť, obetu zo strany ich rodičov a silné puto medzi bratmi Pán Boh v ich živote mnohonásobne požehnal a všetkých troch si povolal do kňazstva.
Otec Róbert, prečo je dobré mať súrodenca a nebyť jedináčikom?
Mať súrodenca prináša mnohé výhody. V detskom období sa máte s kým zahrať a zdieľať spoločné zážitky, v dospelosti si môžeme vzájomne pomôcť a spoločne podať pomocnú ruku starším rodičom.
V dnešnej dobe už manželia nepreferujú rodinu s veľkým počtom detí. V čom môže byť výhoda rodiny s viacerými deťmi?
Viacpočetné rodiny môžu napomôcť, aby sa deti stali samostatnejšími a môžu sa lepšie pripraviť do rodinného a pracovného života.
Ak sa už manželia rozhodnú pre väčšiu rodinu s viacerými deťmi, je lepšie, ak by medzi súrodencami nebol až taký veľký vekový rozdiel?
Zo sprevádzania manželov vnímam, že rodičia, a predovšetkým matka, potrebujú čas aspoň dva roky, aby dieťatko podrástlo a žena zosilnela, aby si dokázali rodičia dieťatko užiť a pripraviť sa na ďalšie.

DOBRÉ VZŤAHY MEDZI SÚRODENCAMI NÁS ROBIA SPOKOJNEJŠÍMI
Ako ovplyvňujú náš život dobré či zlé vzťahy medzi súrodencami?
Dobré vzťahy nás robia spokojnejšími. Zlé vzťahy nás, naopak, vytrhávajú z rodiny, robia nás nestálymi vo vzťahoch.
Čo môže v dnešnej dobe napomáhať k budovaniu dobrých súrodeneckých vzťahov?
Dobrým základom je zodpovedná rodičovská výchova. Rodičia pomáhajú deťom svojím príkladom, vnímajú originalitu detí, rozvíjajú ju, určujú pre deti správne pravidlá, modlia sa za nich a spolu s nimi.
Biblia nám opisuje niekoľko súrodeneckých vzťahov. V Starom zákone sa nám v knihe Genezis ako prvý ukazuje bratovražedný príbeh Kaina a Ábela. Hnev a nenávisť Kaina voči svojmu bratovi ho doviedla až k jeho vražde. Stretávame sa s takýmito alebo podobnými prípadmi aj dnes?
Súrodenecká závisť sa ľahko dostane do detských duší. Rodičia a ostatní, ktorí vstupujú do výchovného procesu, môžu účinne napomáhať rozvíjať u detí ústretovosť, pozornosť a ochotu v službe. Preto zvlášť rodičia musia byť vnímaví na prejavy závisti u detí a už v počiatočných prejavoch ich správne usmerniť.
Ďalším je príbeh o Jozefovi a jeho bratoch, ktorého predali ako otroka do Egypta. Čo dnešných súrodencov môže naučiť tento starozákonný príbeh?
Príbeh Jakubových synov zachytáva spektrum súrodeneckých postojov od ľahostajnosti po postoje záchrany. Kiežby rodičia nevnášali medzi svoje deti nejaké uprednostňovanie a kiežby si deti v rámci súrodeneckých vzťahov dokázali pomôcť a predchádzať napätiam. Koniec príbehu o Jakubových bratoch prináša vzácnu lekciu odpustenia a zmierenia, ktorá je nevyhnutným lepidlom narušených vzťahov v rodine.
Nový zákon zas opisuje pozitívnejšie príklady, skúsme si ich rozobrať. Čo vieme o apoštolovi Ondrejovi, jeho bratovi Petrovi a o Jakubovi a Jánovi?
Ondrej priviedol Petra k Pánu Ježišovi – súrodenecké vzťahy môžu účinne napomáhať pri prehlbovaní kresťanskej viery. Jakub a Ján boli horkokrvní a chceli prevziať pozíciu sudcov do svojich rúk. Pán Ježiš im odovzdal lekciu šíriteľov pokoja, tichosti, podľa múdrosti blahoslavenstiev.
Vieme ešte o nejakých ďalších súrodeneckých vzťahoch, ktoré Písmo opisuje?
Zaujímavým vzťahom je vzťah medzi Dávidom a Jonatánom (1 Sam 20, 1 – 17), ktorí síce neboli pokrvnými bratmi, no predsa vychádzali medzi sebou ako bratia, lebo boli dobromyseľní a dobroprajní, vedeli si pomôcť a modlili sa za seba.

ZA NAŠÍM POVOLANÍM SA SKRÝVA POSTOJ OBETOVANIA ZO STRANY RODIČOV A ICH NEUSTÁLA MODLITBA
V rodine ste traja bratia a všetci traja ste kňazmi. Kde pôsobia vaši bratia a aký máte medzi sebou vzťah?
Pavol je farárom v Domaňovciach a Miroslav pôsobí medzi chlapcami v resocializačnom zariadení v Senci. Máme svoje familiárne mená, vieme sa v dobrom podpichnúť, v ťažkostiach povzbudiť, pomôcť si, máme spoločné koníčky a modlíme sa za seba navzájom.
Rozprávali ste sa ako bratia o svojich túžbach vstúpiť do kňazstva? Kto koho inšpiroval?
Najskôr som sa hlásil do kňazského seminára ja, ale strana a vláda rozhodli, že musím ísť pracovať a ísť na vojenčinu a potom sa uvidí. Mňa to neprešlo a spolu s bratom Pavlom sme sa prihlásili do Kňazského seminára v Spišskom Podhradí. Počas štúdia teológie som vnímal, že aj Miroslav má podobné smerovanie a nakoniec aj on vstúpil do kňazského seminára. Za naším povolaním sa skrýva postoj obetovania zo strany našich rodičov a ich neustála modlitba.
Určite je to požehnanie mať v rodine troch kňazov…
Kňazstvo je dar a tajomstvo. Postupne vnímam, čo to znamená pre mňa, pre súrodencov, pre rodičov, pre moju rodnú farnosť i veriacich, ktorí mi boli zverení.
Ako ste doma v rodine prežívali svoju vieru? Nasvedčovalo už niečo v detstve, že rodičia budú mať doma kňazov?
Keďže mamka bola učiteľka, nemohli sme sa zúčastňovať na školskej katechéze, no rodičia a starí rodičia nám to nahradili a zodpovedne nás pripravovali aj na prvé sväté prijímanie a sviatosť birmovania.
Taktiež sme boli zapojení do miništrantskej služby a vo farnosti sme mali obetavých kňazov. Mamka a stará mama mi naznačovali, či by som nechcel ísť cestou zasväteného života, no nevedel som si to ani predstaviť. Počas štúdia na strednej škole som vnímal vnútornú potrebu viac sa modliť, tak som na to reagoval v pravidelnej modlitbe svätého ruženca. Prvé skryté duchovné cvičenia pred maturitami počas totality mi priniesli svetlo pri rozlišovaní povolania a vtedy som s istotou vedel, že pôjdem do kňazského seminára.
Keďže Ježiš je naším bratom, všetci členovia Cirkvi sú si navzájom bratmi a sestrami a vytvárajú jednu veľkú rodinu. Čo by to pre nás malo znamenať?
Naše zjednotenie s Pánom Ježišom vo sviatosti krstu je pozvaním spevňovať pokrvné vzťahy v rodine prostredníctvom viery, rozširovať vzťahy s bratmi a setrami s putujúcou Cirkvou, prosiť o orodovanie členov oslávenej Cirkvi a prosiť za bratov a sestry Cirkvi trpiacej.
Foto: archív respondenta