Komentár: Strategické chyby Alojza Hlinu

Komentár: Strategické chyby Alojza Hlinu
Alojz Hlina robí z pohľadu slovenského kresťanskodemokratického voliča nepochopiteľné politické chyby. Nielenže mu vyčíta jeho nie práve najlepšie vzťahy skoro s každým, kto sa pohybuje v najvyššej slovenskej politike, ale ešte aj jeho pripravenosť bojovať, prostredníctvom svojich blogov, s ľuďmi z doposiaľ neexistujúcej kresťanskej strany.

Na mieste je preto otázka, čo tým sleduje. Lebo výsledkom tohto donkichotského boja nemôže byť nič iné, iba to, že zakladateľom strany Kresťanská demokracia – život a prosperita výraznou mierou dopomôže k získaniu chýbajúcich hlasov pre registráciu ich politického subjektu. A nielen to.

Už dnes svojmu hnutiu vôbec nepomáha tým, že v blogu v súvislosti s KDŽP útočí aj na momentálne asi najznámejšieho a zároveň veľmi obľúbeného slovenského kňaza, Mariána Kuffu, ktorý len pred pár dňami dostal v Šaštíne-Strážach na stretnutí Konferencie biskupov Slovenska nové požehnanie pre svoju činnosť.

 

Jediným možným vysvetlením, prečo sa Hlina pustil do boja so zatiaľ iba vznikajúcou kresťanskou stranou, je strach z toho, že by práve ona obrala KDH o väčšiu časť voličov, a tým pádom by sa jeho hnutie nedostalo do parlamentu. Svojím konaním však tomu v konečnom dôsledku výrazne napomáha a zatiaľ úplne neznáme KDŽP nepochopiteľne propaguje.

Čoskoro však hrozí ďalší konflikt. Richard Vašečka po krátkom čase prímeria dáva už dnes úplne jednoznačne a v konkrétnych veciach najavo, že politika A. Hlinu nie je to pravé, čo by kresťanská časť Slovenska potrebovala. Vašečka sa so zakladateľom KDŽP pánom Moldom zhoduje v kritike Alojza Hlinu vo viacerých veciach, predovšetkým však v absencii hodnotových tém. Tie predseda KDH smerom k verejnosti skoro vôbec nekomunikuje. Má síce vo svojich radoch niekoľko proliferov, ale širšia verejnosť, tak ako aj v prípade iných strán, pozná najmä lídra, ktorý je tvárou hnutia. A táto tvár pri hodnotových témach mlčí. Energiu venuje iným.

 

Mlčí napríklad aj pri návrhu svojho vlastného člena Richarda Vašečku, ktorým chce podstatne obmedziť zabíjanie nenarodených detí, a jeho podpora tejto takej zásadnej veci je zatiaľ v nedohľadne. Mlčí aj pri námietkach v súvislosti s postojom člena predsedníctva KDH Ivana Štefanca, ktorý nemá problém s registrovanými partnerstvami, a nevidno napríklad ani ochotu či ústretovosť v otázke prehodnotenia nového pravidla v KDH v prospech známej a politicky ostrieľanej Anny Záborskej, ktoré by jej umožnilo opäť kandidovať vo voľbách do Európskeho parlamentu.

 

Toto mlčanie najmä v hodnotových témach, takých dôležitých pre kresťanov, vyslovene provokuje zúfalého voliča KDH obzerať sa po iných možnostiach. A ešte aj toto sa mu vyčíta.

Ak sa KDH čím skôr nespamätá a nezačne ústami Alojza Hlinu otvorene hlásať hodnotovú politiku, môže sa stať, že ju v plnej miere prevezme Vašečka, ktorý vytvorí širšiu platformu nespokojných kresťanských politikov z radov KDH, z OĽaNO, prípadne sa dohodne s celou vznikajúcou KDŽP a pôjde do najbližších volieb ako nový líder hodnotovej politiky na Slovensku.

 

Lebo vymedzovať sa voči oprávnene nespokojným kresťanom a zároveň sa stretávať v bratislavskej kaviarni s pánmi Beblavým zo Spolu, respektíve Štefunkom z Progresívneho Slovenska, a ešte sa tým aj chváliť na svojom facebookovom profile, nemôže byť pre KDH už na prvý pohľad dobrá cesta…

Autor titulnej fotky: Matúš Hasil / Slovo+

Názory+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00

Obchod+