Kráľovná krásy?

Kráľovná krásy?
Každý rok sa koná aj na Slovensku súťaž krásy. Dievčatá musia byť pekné, vysoké, majú mať zodpovedajúce miery, a tak porota nejakú korunuje za miss či vicemiss… O čom je vlastne naozajstná krása?

Ak by sme chceli uvažovať o skutočnej kráse dievčaťa, tak sa zrejme nebudeme vôbec zaoberať výškou, váhou ani dokonalými mierami. Určite nedáme disciplínu promenáda v plavkách a v talentovej časti nás nebude zaujímať ani tanec, ani spev, ani iné pohybové cvičenie. Porota v televíznom programe síce sleduje chôdzu, vyžarovanie alebo akýsi druh charizmy (asi nemyslia od Ducha Svätého) a či sa vie súťažiaca pekne vyjadrovať, možno či si aj želá svetový mier… ale niekedy naozaj netuším, prečo potom vyhrá práve tá víťazka, ktorú zvolia. Sú to jednoducho zvláštne pravidlá, ktorým rozumie málokto. A mohli by sme sa ďalej zamýšľať aj nad zmyslom celej súťaže a životom, ktorý potom víťazka či iné finalistky vedú.

 

Kráľovná krásy?

 

Tituly svätíc

Poďme sa radšej pozrieť na iné vzory krásy. Zo svätíc by sme zrejme titul kráľovnej krásy dali Panne Márii. Mala ozaj ideálne „miery“: určite aspoň meter a pol trpezlivosti, možno päťdesiat kíl pokory, bola v znamení absolútnej dôvery a oddanosti Bohu a mala zvláštnu schopnosť vydržať sedem bolestí.

Titul miss sympatia by sme pokojne mohli dať napríklad svätej Terezke z Lisieux. Tak veľmi túžila byť s Ježišom, že už ako štrnásťročná išla do karmelitánskeho kláštora. Vo svojej voľnej disciplíne si zvolila písanie knihy o svojom živote. V nej odhalila, že jej povolaním je láska. Pápež jej dal aj titul učiteľka Cirkvi, hoci vlastne nenapísala teologicky nič veľké.

Titul za výnimočný talent by mohol ísť aj svätej Jane z Arku. Postaviť sa za svoju krajinu v boji so zbraňami nebola určite pre mladú dievčinu žiadna zábava, ale zvládla to.

 

Kráľovná krásy?

 

Raz nás isto čaká „Porota“

Určite by sme mohli pokračovať ďalej. Výnimočných svätíc bolo, našťastie, dosť. Aj tituly pre ne by sa našli. Takisto sa nájdu pre hociktoré dievčatá, ak si nezakladajú len na vonkajšej kráse.

Naozaj všetkým dievčatám (aj tým, čo chodia na súťaže krásy) prajem, aby objavili v sebe inú krásu. Nie je vôbec dôležité mať ideálne miery. Ak sa niektorej z vás zdá, že má kilá navyše, jednoducho si na vaše váhy nalepte namiesto číslic nápis: Si krásna, aká si. Ale to neznamená, že si nemáme dávať pozor na životosprávu. Trochu športu či pohybu neuškodí. Treba si ustriehnuť správnu mieru vonkajšej a vnútornej krásy a nepodceňovať sa. Určite každé dievča má svoje pekné stránky, vlastnosti, schopnosti, talenty…

Najdôležitejšie je mať dobré srdce. S tým sa raz určite dostaneme k „Porote“, ktorá poriadne zhodnotí, či si zaslúžime napríklad titul kráľovská dcéra.

Viera+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00