TOP

Kto je nezodpovedný a sebecký?

Anna Záborská po tichu, v ktorom ostala po zmene rozhodnutia predsedníctva KDH ohľadom jej kandidatúry do Európskeho parlamentu, ohlásila odchod. Stanovisko KDH prostredníctvom jeho hovorcu, pána Župu, na seba nenechalo dlho čakať. Až na to, že pripisuje svojej už bývalej členke presne to, čo minimálne vedenie KDH robí samo – a žiaľ, veľmi úspešne.

Hovorca v tlačovej správe označil správanie pani Záborskej za nezodpovedné, sebecké a rozbíjajúce hlasy kresťanských voličov. Naozaj je to len maslo dlhoročnej členky KDH?

Možno by stálo za to pripomenúť KDH niektoré zásadné veci, ktoré očividne samo nevidí a ktoré trápia mnohých ľudí, predovšetkým pred voľbami. Možno KDH nevidí, ako už niekoľké volebné obdobie chodia predovšetkým veriaci ľudia k urnám so zaťatými zubami a nevolia KDH z presvedčenia a nadšenia, so súhlasom a porozumením s tým, čo sa tam deje – ale často len kvôli osobnostiam (medzi ktoré, žiaľ, mnohí predsedu strany neradia).

Možno KDH nevidí, ako svojím správaním (a predovšetkým za bačovania súčasného predsedu) triešti hlasy voličov a núti ich uvažovať nad inými voľbami, ako je strana, ktorá by mala byť vlajkovou loďou kresťanov, ale aj tých, čo majú jasné morálne hodnoty a poriadok v živote. Ak niekto oslabuje a rozbíja voličskú základňu, ktorá v tomto čase potrebuje bojovať o hodnotu ľudského života (od prirodzeného počatia po prirodzenú smrť) a klásť dôraz na manželstvo ako jedinečný zväzok muža a ženy (ktorý si zaslúži podporu štátu rovnako ako zdravá a progresívna rodina ochotná prijať viac ako jedno-dve deti), je to práve KDH.

Odhliadnuc od iných hodnotových zápasov, napriek zvláštnemu právu hovoriť sám za celé hnutie nebolo od pána predsedu Hlinu počuť relevantné a hlasné slovko podpory zákona, ktorý predkladá člen jeho hnutia, Richard Vašečka, na ochranu nenarodených detí – a ktorý je v súčasnom stave tým najlepším, čo sa dá urobiť. Prečo to nespravil? Hanbí sa za tento náročný počin, vyžadujúci si dlhé sedenia a spoluprácu mnohých odborníkov? Nie je hrdý na to, že práve takýto zákon s takým znením pripravil člen jeho strany? Aké PR tomu urobil, keď už si to právo vyhradil – ochrane života aj podpore zákona?

 

Ak uznáva tieto hodnoty, už dávno ho malo byť počuť. Prečo nevyužil možnosť zjednotiť ľudí vyznávajúcich právo dieťaťa na život od počatia, ktorých je veľmi veľa už len podľa počtu ľudí zúčastnených na Pochodoch za život? Je ťažké pri takomto správaní uveriť, že sebecká je Anna Záborská…

Prečo v situácii, keď naša krajina veľmi potrebuje prezidenta s hodnotami a morálnym postojom, KDH nepredložilo žiadneho kandidáta? Veď predsa pred poslednými voľbami „zlanárilo“ do svojich radov nemálo proliferov a aktivistov z radov Cirkvi iba preto, aby sa z nich stali osobnosti budúcej generácie KDH! Nik z nich nebol ochotný kandidovať za túto značku? A prečo? Akú alternatívu primeranú svojmu svedomiu a hodnotám má teraz v prezidentských voľbách kresťanský volič, ak sa KDH nepostavilo ani za žiadneho z deklarovaných kandidátov na voľbu prezidenta?

Prečo okrem odchodu Anny Záborskej, ktorá neváhala pomenovať dlhotrvajúce názorové nezhody (bez akéhokoľvek posunu) s Alojzom Hlinom, odišlo z predsedníctva KDH a aj z jeho radov nemálo progresívnych ľudí? Aj tí boli takí namyslení a zažiadaní po stoličke, ako mnohí označujú Annu Záborskú? Niektorí odišli potichu, ako napríklad prednedávnom jedna z nových tvárí, Renáta Ocilková. Položili si minimálne vo vedení poplašnú otázku, prečo sa to stále deje?

KDH hovorí o nezodpovednosti Anny Záborskej. Ale nezodpovednosť je o tom, že nevydáme všetky svoje sily, schopnosti, talenty pre službu druhým, na rozvoj k dokonalosti seba aj tých okolo. Ktokoľvek sa pozrie na prácu Anny Záborskej, vie, že obetovala pre druhých všetko, čo mala, spájala, hľadala témy, nebála sa mnoho cestovať, počúvala, vedela prijať aj kritiku a iný pohľad – a to všetko, aby dokázala zmeniť postavenie mnohých ľudí k lepšiemu. Iste, ani ona nie je bez ľudských chýb – ale je oprávnené pýtať sa: Čo také zodpovedné urobilo pre ľudí s plným nasadením KDH, respektíve tí, ktorí Annu Záborskú kritizujú za jej krok?

Ak aj Anna Záborská skutočne vstupuje do nového politického objektu, určite to nerobí zo sebectva: čo už len tým získa vo svojom veku? Nie je to náhodou o tom, že jasne pozná situáciu a zúfalý stav rozhodovania ľudí v teréne, ktorí nemajú koho a prečo voliť smerom napravo? Logicky urobila len to, čo malo dávno robiť KDH a nerobí to: byť nositeľom pokoja, dobra a služby pre druhých, ako o tom hovoril na Nový rok pápež František. Pápež pritom zdôrazňuje, aké vlastnosti by mal politik mať a uplatňovať: spravodlivosť, rovnosť, vzájomný rešpekt, úprimnosť, čestnosť, vernosť.

Možno by si mali v predsedníctve KDH prečítať blahoslavenstvá politika, ktoré pápež pri tejto príležitosti predniesol. Nehovoriac už o čestnom a motivačnom dialógu, po ktorom niet v KDH ani stopy a bez ktorého sa strana neposúva do pozície radostnej, napredujúcej, oslovujúcej, príťažlivej, slúžiacej ustanovizne pre dobro iných…

Nakoniec, strom sa pozná podľa ovocia. Ak sa teda pozrieme na Annu Záborskú či iných „odídených“ – a na vedenie KDH, netreba dlho uvažovať nad tým, kto je nezodpovedný, sebecký a kto rozbíja.

Titulná fotka: Diliff – Own work, CC BY-SA 3.0 Komentáre