Lectio mamina: Legendy

Lectio mamina: Legendy

Keď sa povie „legendárny“, čo vám napadne? Najprv ja – legendárne makové perky mojej babky. Ach, už sú to roky, no spomienky na ne sú také živé, že po tejto úvahe budem musieť pravdepodobne použiť medzizubnú kefku. A vôbec, celá moja babka bola legendárna a všetci, ktorí sme ju poznali, z toho čerpáme dodnes a ešte dlho budeme.

Keďže nemám pri sebe žiadneho reálneho partnera na uvažovanie nad legendami, uchýlim sa (akokoľvek to znie) k internetovému vyhľadávaču. Takže máme tu:

  • Legendárny gól „Božia ruka“ legendárneho futbalistu Maradonu v roku 1986.
  • Legendárny James Bond, respektíve jeden z jeho predstaviteľov, ktorý mal nedávno problémy so zákonom, keďže nerešpektoval nariadenia národného parku (a stovky ďalších legendárnych hercov, herečiek, spevákov, speváčok a ich životné peripetie).
  • Legendárne automobily a lode (napríklad Titanic, my heart will go on and on).
  • Legendárne hlášky z českých filmov, do ktorých pomaly zasväcujeme naše deti, aby chápali, prečo sa dospelí na rodinnej oslave plieskajú so smiechom po stehnách, keď niekto spomenie Hliníka (ktorý sa odsťahoval – veď viete kam).
  • Legendárne príbehy z dávnych čias (Achillova päta a spol.).

Legendy nás sprevádzajú na každom kroku. Sú námetmi na rozhovory aj medzi neznámymi ľuďmi, pretože všeobecná znalosť legiend je skrátka fakt (priznám sa, o legendárnom góle „Božia ruka“ som pred chvíľou čítala po prvý raz, ale inak to sedí).

Začiatkom februára sa všetci náhlime do kostolov po svätoblažejské požehnanie. Tiež za tým stojí legenda. Vraví sa v nej, že k svätému Blažejovi, biskupovi a lekárovi, raz zúfalá matka priviedla svoje dieťa, ktorému ostala v krku rybia kosť (naše dcéry, našťastie, jedia len lososa, tak to máme o starosť menej). Blažej sa nad dieťaťom pomodlil, ono sa uzdravilo a zo svätca to razom urobilo patróna chorôb hrdla (ba čo viac, dokonca i otorinolaryngológov; joj, veď ani prečítať to neviem).

A tak utekáme, aby sme si na jeho príhovor pod legendárnou sviečkou „blažejkou“ vyprosili zdravie. Myslím si však, že aj v tejto oblasti treba spolupracovať s Božou milosťou. Nezabúdajme, že aj v starostlivosti o vlastné zdravie sme vzorom našim večne nás pozorujúcim deťom (konštruktívna kritika z ich strany sa z mesiaca na mesiac skvalitňuje v nepriamej úmere s mojimi nervami).

Svätý Blažej, múdry a rozvážny, vypros nám zdravie – a zodpovednosť zaň.

Snímka: unsplash.com

Viera+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00