Lenka Čačková: Vyrábam veci, ktoré som si chcela kúpiť, no nikde neboli

Lenka Čačková: Vyrábam veci, ktoré som si chcela kúpiť, no nikde neboli
Mladá mama, detská psychologička a zároveň umelkyňa. Vo svojej tvorbe pracuje najmä s drevom a zameriava sa na dekoratívne predmety a predmety určené deťom. S Lenku Čačkovou sme sa zhovárali aj o tom, kto ju v práci podporuje, ktoré zo svojich produktov má najradšej a ako vznikajú adventné či veľkonočné motívy.

Lenka, ako si sa vlastne dostala k práci s drevom? Čo ťa na práci s drevom fascinuje najviac?

Prírodné materiály i farby mám celkovo veľmi rada. Oceňujem ich trvácnosť, šetrnosť k životnému prostrediu i ten príjemný pocit, keď ich človek drží v rukách. Väčšina mojej tvorby prichádza k deťom a pre nich je tento materiál ideálny.

 

Máš dve deti, tretie na ceste. Kedy vlastne stíhaš vyrábať svoje produkty?

Popravde je toho času stále menej, ako by som si priala, obzvlášť teraz v časoch práce z domu a dištančného vzdelávania. Tento môj koníček je však špecifický od iných druhov malieb. Napríklad figúrky sú pomerne malá plocha, ktorú potrebujem natrieť opakovane a medzitým čakať na zaschnutie farby. Maľovanie jednej figúrky tak prebieha v kratších intervaloch v priebehu celého dňa. Každá figúrka prejde mojimi rukami minimálne štrnásťkrát, kým získa výslednú podobu. Tých niekoľko minút viackrát denne sa dá nájsť aj pri domácich povinnostiach.

 

Lenka Čačková: Vyrábam veci, ktoré som si chcela kúpiť, no nikde neboli

 

SYN MÁ LAKOVANIE FIGÚROK AKO PRVÚ BRIGÁDU

Vyrábaš z dreva personalizované dekoratívne výrobky na mieru. Zaujal ma Lego kufrík. Čo to je a ako vznikol?

Tento kufrík je popravde moja srdcovka, lebo je to jeden z mojich prvých výrobkov. Ide o drevený box s rúčkou a vysúvacou lištou, na ktorú je pripevnená podložka stavebnice. Kufrík zdobí tiež meno dieťatka. Tento box slúži na prenášanie kociek stavebnice, ale vďaka vysúvacej podložke je možné ho využiť aj v priebehu cesty (autom, vlakom). Podložku stačí jednoducho vysunúť a stavať si bez zbytočného neporiadku či nechceného vysypania. Prvý exemplár vznikol najmä z praktických dôvodov, keď syn (ako veľký milovník lega) neustále strácal a vysypoval kocky počas presunov a cestovania. Väčšina mojich výtvorov vlastne vznikla tak, že som mala presnú predstavu toho, čo by som chcela, avšak nikde som to nevedela kúpiť. Nakoniec som to skúsila vyrobiť a zapáčilo sa to aj iným ľuďom.

 

Ako pôsobí obdobie pandémie na tvoju tvorivosť? Máš viac nápadov či viac času, alebo je to práve naopak?

Tvorivých nápadov pribúda, možno aj preto, že sú zatvorené obchody. Avšak času na kreatívne vyžitie je omnoho menej. Najmä z dôvodu manželovej práce z domu a dištančného vzdelávania. Kreatívna tvorba je však v tomto čase príjemným spestrením dňa, takže som za ňu vďačná.

 

Pri každej umeleckej tvorbe je dôležitá podpora okolia. Kto podporuje teba?

Áno, podpora je dôležitá, najmä ak sú doma aj menšie deti. Tvorenie je pre mňa časom oddychu, a ten potrebuje každá mama. Každý z rodiny pomáha svojím spôsobom, niekto strážením detí, moja mamka aj technickou stránkou, keďže je tiež tvorivá duša a môj syn má záverečné lakovanie figúrok ako prvú skúsenosť s brigádou, po čom veľmi túžil.

 

Ktorý z tvojich produktov je medzi zákazníkmi najobľúbenejší a prečo?

V priebehu roka počas rôznych detských sviatkov je to kufrík na lego a dojčenské hryzadielka. Obľúbené sú tiež menovky na dvere zhotovené podľa fotografií a záľub. V období Vianoc to bol adventný Betlehem s dvadsiatimi štyroma kúskami, ktoré sa v priebehu Adventu postupne prikladali.

 

Lenka Čačková: Vyrábam veci, ktoré som si chcela kúpiť, no nikde neboli

 

 

DETI VNÍMAJÚ CEZ DOTYK A HRU 

Si veriaca, v tvojej tvorbe vidíme napríklad Betlehemy. Vnímaš svoj talent ako dar od Boha?

Verím, že tvorivosť je skutočne darom od Boha. A to obzvlášť krásnym. Využívam ho momentálne najviac doma počas rodičovskej dovolenky, predtým však dennodenne v práci detskej psychologičky.

 

Blíži sa Veľká noc a do tvojej ponuky pribúdajú veľkonočné výjavy. Komu sú určené a kde čerpáš inšpiráciu?

Veľkonočný kufrík je určený deťom, ktoré vnímajú najmä cez hru a dotyk s materiálom. Je to drevená škatuľka zvnútra maľovaná motívom kalvárie, s otváracím hrobom a šiestimi ručne maľovanými figúrkami (oslík, Ježiš, dvaja rímski vojaci a dve ženy). Je zhotovený tak, aby z neho bolo možné postaviť päť scén na výnimočné dni (Kvetná nedeľa, Zelený štvrtok, Veľký piatok, Biela sobota a Veľkonočná nedeľa). Ku každému dňu sú v manuáli aktivity pre deti. Pre mňa je Veľká noc najmä o nádeji, že po smrti, utrpení a ťažkostiach príde víťazstvo, pokoj a radosť. To symbolizuje otvorený prázdny hrob, na ktorom som si v kufríku dala obzvlášť záležať. Práve túto nádej si prajem sprostredkovať deťom, ktoré, obzvlášť v tomto čase pandémie, vidia viac ťažkostí a nešťastia ako inokedy.

 

Tvoríš pod umeleckým menom – LeTeJa. Ako vzniklo a čo znamená?

Tento pseudonym vznikol dávnejšie z môjho predchádzajúceho mena. LeTeJa – Lenka Tereza Janečková, pričom Tereza je moje birmovné meno. Jeho znenie sa mi však zapáčilo a nechala som si ho aj neskôr po svadbe.

 

Lenka Čačková: Vyrábam veci, ktoré som si chcela kúpiť, no nikde neboli

 

Máš v pláne rozšíriť svoje práce o nejaký iný materiál?

S drevom i jeho potenciálom som plne spokojná. Rozširujem skôr jeho tvary – veľkosť a druhy figúrok, typy boxov a podobne. Pri dojčenských hryzadielkach sa mi osdvečila kombinácia s potravinárskym, zdravotne nezávadným silikónom.

 

Ak by si niekto chcel objednať tvoje výrobky, kde ich nájde?

V prípade záujmu či bližších otázok si ma nájdete na facebookovej stránke „Leteja – Moje drevené radosti“, kde nájdete aj ďalšie ukážky mojej tvorby. Každé dielo je pre mňa výzvou i radosťou zároveň.

Rozhovory+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00