Leto s Bohom

Leto s Bohom

Ako učiteľka a matka troch školopovinných detí môžem povedať, ba dokonca zakričať – milujem leto!

Milujem tú náhlu zmenu atmosféry v našich ránach. Deti, ktoré neskoro večer nechcú spať a chichocú sa na svojich láskach z filmových príbehov (máme tri dcéry a každá z nich má minimálne dve filmové lásky) a ráno nedokážu uveriť, že už skutočne musia vstávať, pretože inak nestihnú vyučovanie – poznáte to? A zrazu je tu júl a z vás sa ráno nestáva policajt, ale veselá matka, akou ste vždy chceli byť, kým ste sa nezačali po rodičovskej dovolenke ponáhľať na autobus do práce. Chcú spať dlhšie? Nech sa páči –aspoň sa nerušene porozprávate s Bohom pri šálke ranného čohokoľvek, stihnete vyvenčiť psy a nakŕmiť morča, a najmä – nie ste v časovom strese (my učiteľky máme k časovému stresu veľmi blízky vzťah – a školské zvonenia na hodiny nás v tom nezdravo podporujú).

Leto je pomalé. Je plné slnka, stretnutí a zmrzliny. Nikdy som však nepochopila, prečo sa tak na konci školského roka zdôrazňuje deťom, že počas prázdnin si majú odpočinúť od školy, nie od Boha.

Ako sa dá odpočinúť si od Boha? Alebo inak – prečo by sme si mali od neho odpočinúť? Učiteľstvo je náročná, na interakcie až patologicky bohatá profesia. Pracujem od rána do neskorého večera – príprava vyučovacích hodín, testov či ich oprava – občas si musím riadne ukrojiť aj z víkendov, ak chcem žiakom pripraviť skutočne efektívne strávené hodiny. Prázdniny – pre mňa ako zamestnanca úplne prozaická dovolenka, ktorú si musím počas školského roka šetriť práve na leto – tak majú pre mňa regeneračný a radosť obnovujúci účinok. Podobne je to so školopovinnými deťmi – letný odpočinok má pre nich po dňoch strávených nad projektmi, úlohami a učebnicami obrovský význam.

Treba si však odpočinúť od Boha, nášho Otca, Priateľa, Pôvodcu pravej radosti? Čas trávený s Bohom predsa nie je povinnosťou. Je to vzťah. Jeho intenzita sa buduje práve spoločnými stretnutiami – v modlitbe, kontemplácii, sviatostiach. Priznám sa, občas ma rodinné či pracovné povinnosti počas školského roka pohltia. Prázdniny sú však výbornou príležitosťou zájsť za Bohom do ticha, pokoja či nefalšovaného úžasu zo západu slnka nad mestom. Teším sa na to!

Názory+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00