List každému katolíckemu tínedžerovi

List každému katolíckemu tínedžerovi
Čau drahý, všimla som si, že si ma všímaš. A tie divné „nenápadné” pohľady musia prestať.

Autor: catholiclinc.com

Chcela som zachytiť svoje myšlienky v liste najmä preto, že je ľahšie dať prúd slov na papier a preto, že v reálnom živote ich nemožno tak ľahko opraviť.

Neexistuje lepší čas na to, aby som písala tento list, ako cesta s rodičmi – na jednej strane vidím pravý príklad lásky, na druhej strane sa vyhnem „dospeláckej” konverzácii. Akokoľvek, je stále milé pozerať sa na to, ako sa mama uisťuje, že otcov cestovný hrnček je v jeho dosahu a ako ocino neustále upozorňuje na zaujímavosti popri ceste, ba dokonca na ich spoločnej ceste životom – a ešte milšie je to, ako ho o pár dní mamina opraví.

Ich cesta bola plná zatáčok a zmien. Keby len tak mali dobrú „vzťahovú” navigáciu. A potom mi to došlo – toto je moja mapa pre Teba, pre nás a pre našich priateľov.

 

List každému katolíckemu tínedžerovi

 

O dva kilometre odbočte vľavo!

Nie všetky dievčatá túžia po drahých rande, ale viac nám imponuje, keď prejavíš kreativitu pri ich príprave. Ak sa už priatelíš s dievčaťom, ktoré sa Ti páči, zistíš, ktoré veci ju bavia. Filmy sú tradíciou už od ich počiatku, avšak musíš tam byť s inými ľuďmi, je tam hluk, odvádzajú pozornosť a niekedy sú doslova morálnym „výtlkom” na ceste. Necháp ma zle, mám rada filmy s partiou a po tom, čo sa lepšie spoznáme, i s Tebou, ale nie je to najlepší spôsob, ako vytvoriť trváce spojenie.

Tých dvadsať eur, za ktoré kúpiš lístky a popcorn, si mohol využiť na piknik v parku alebo nejaké dobrodružstvo (umelecké centrum, múzeum, minigolf – i to môže napomôcť tomu osobnému spojeniu, len hľadaj to, čo má rada). Ak si trochu hanblivý, tak z toho sprav skupinovú akciu! Chceme Ťa spoznať a chceme poznať i Tvoju osobnosť. Neboj sa rozosmiať nás či ohúriť svojimi vedomosťami. To je to, čo považujeme za atraktívne, nie to, koľko peňazí si ochotný utratiť.

 

O pol kilometra odbočte vľavo!

Chceš vedieť tajomstvo? Keď je dievča do Teba, spraví si na Teba čas. Nebude sa vyhovárať, nebude sa tváriť, že si musí umyť vlasy alebo skúšať školskú hru. Akokoľvek, nečakaj, že bude zamdlievať zakaždým, čo ju pozveš von. Ak toto pochopíš správne, jasne odlíšiš značku voľný prejazd od značky stop. Si stále trochu neistý?

Tak ďalšia rada – či sa jej páčiš zistíš aj podľa toho, ako reaguje, keď okolo nej prejdeš a keď sa prechádza s kamoškami. Dievčatá si hovoria všetko, takže ak o Tebe povedala svojim kamoškám, začnú do nej štuchať alebo si začnú šepkať, keď pôjdeš okolo nich. Niekedy je život ako reality show a dievčatá majú radi odvahu a sebadôveru, takže určite neváhaj a pozdrav ju!

 

List každému katolíckemu tínedžerovi

 

O tristo metrov sa otočte o stoosemdesiat stupňov.

Katolícke dievčatá zbožňujú chalanov, ktorí sa neboja hovoriť o svojej viere a prejaviť ju. Vo svete, ktorý je plný trápenia tých, čo nesú Kristov kríž, je celkom osviežujúce vidieť muža, ktorý je hrdý na dar pravdy, ktorý dostal. Ak nosíš žiarivú Božiu zbroj, bude sa ligotať i v jej očiach. Ochraňuj ju a buď ochrancom jej čistoty. Pripomínaj jej, že pravá krása pochádza od Krista, ktorý je v nej.

Nežiadam od Teba, aby si menil vodu na víno. Keď však začneš chodiť s nejakým dievčaťom, v srdci by si mal ako cieľ nosiť manželstvo s ňou (samozrejme, časom). Tí, ktorí rozlišujú povolanie ku kňazstvu, by sa mali vyhnúť zavádzaniu dievčat. Zlomené srdce príde, sme tínedžeri, to sa proste stáva. Poplačeme si, bolí to, uzdravíme sa a ideme ďalej. Napriek tomu by si sa mal snažiť, aby si nezanechal nikoho v stave, že by obviňoval Cirkev a Pánovo volanie. Ak sa cítiš povolaný, je to ten najväčší dar, ktorý Pán dáva. Ak jej to dáš vedieť, je to dar, ktorý môžeš posunúť ďalej. Svätý Ján Chryzostom povedal: „Muž a žena by mali byť podobní ruke a oku. Keď je ruka ranená, oko plače. A keď oči plačú, ruka by mala poutierať slzy.”

 

Držte sa vpravo a potom opäť vpravo.

Niektoré dievčatá milujú chalanov s talentom (šport, umenie, hudba, keď dokážeš zjesť viac miniburgerov než ona). Niektoré dievčatá milujú chalanov, ktorí sú úplne obyčajní, ďalšie milujú chalanov, ktorí sú záhadní – ale len dovtedy, kým dokážu hádanku rozlúštiť. To je dôvod, prečo je dôležité, aby si sa nebál byť sám sebou. Pamätaj, dievčatá majú rady všetko od fantóma (Fantóm Opery) až po perfektného Forda (Stopárov sprievodca galaxiou). Máme rady veci, ktoré robia Teba Tebou a to je dôvod, prečo sa rozhodneme venovať náš čas práve Tebe a nie inému chalanovi.

Je to podobne ako s dobrou knihou – čím dlhšie ju čítaš, tým ťažšie ju dokážeš odložiť – nuž teda, zaujmi ju každou ďalšou kapitolou. To ale neznamená, že si pre seba necháš všetky dôležité tajomstvá, ale to, že ich budeš odhaľovať postupne. Nechaj ju trochu uveriť, že vie predpokladať, čo sa stane na ďalšej strane – a potom priprav skvelé rozuzlenie. Pošli jej kvety od „tajného ctiteľa”, nechaj jej v skrinke milé odkazy, alebo napíš príbeh s otvoreným koncom, ktorý môžete spoločne doplniť.

 

List každému katolíckemu tínedžerovi

 

Váš cieľ sa nachádza vpravo.

Choď na veci pomaly, nie sú to preteky o srdce dievčaťa. Ak sa budeš ponáhľať, bude sa cítiť pod tlakom. Pamätaj si, že popri diaľnici nájdeš iba rýchle občerstvenie. Ak chceš päťhviezdičkové jedlo, teplé a výživné, a také, ktoré budeš cítiť i neskôr (ako veľkú lásku), musíš ísť cestami, ktoré sú menej prechodené. Musíš si však dostatočne veriť, aby si sa vyhol tomu, že zapadneš do kolónky „kamarát”.

A na záver, nikdy nepodceňuj silu viery a jej schopnosť dávať vzťahy dokopy. Ak sa obaja neprestávate približovať k Bohu skrze modlitbu, ceníte si svoju čistotu a pristupujete k sviatostiam, budete rásť aj vo vzájomnej láske. Pravá láska dôveruje Bohu a je ochotná nechať sa ním viesť. Tak je to i u mojich rodičov – každý deň začínajú spoločnou modlitbou a končia ho čítaním z Písma. Skús navrhnúť spoločný „skype – ruženec” alebo ak chcete spoločne chodievať na omšu, choď do toho.

S trochou rady (potrebuješ však nájsť osobu naplnenú múdrosťou a s ňou sa rozprávať o vzťahoch, nie len s priateľmi), s pochopením svätého Jozefa, starostlivosťou Matky Márie a na príhovor Ducha Svätého – práve Ty môžeš byť môj výnimočný katolícky tínedžer.

S láskou,

Tvoja katolícka tínedžerka.

Viera+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00

Obchod+