Ľudia už potrebujú vidieť svetlo na konci tunela

Ľudia už potrebujú vidieť svetlo na konci tunela
Rozhovor s členom krízového štábu Vladimírom Krčmérym o uvoľňovaní obmedzení aj o novej vakcíne proti koronavírusu.

Stretli sme sa v útulku pre bezdomovcov, kde práve testovali klientov na koronavírus. Keďže ide o rizikovú skupinu, v útulku vládla spokojnosť, všetky dovtedajšie výsledky boli negatívne. 

Vladimír Krčméry, člen permanentného krízové štábu, hovorí, že je vedecky nevysvetliteľné, prečo je na Slovensku naďalej dramaticky iný priebeh nákazy koronavírusom než v iných štátoch Európy. Pripomína mu to epidémiu HIV, ktorá Slovensko tiež obišla a ani vtedy si to odborníci nevedeli dobre vysvetliť.

Krčméry v rozhovore pre Postoj hovorí, prečo si myslí, že vláda by mohla otvoriť škôlky aj prvý stupeň škôl, rovnako ako malé predajne či vonkajšie športoviská.

Premiér Igor Matovič povedal, že o uvoľňovaní ekonomiky nebudú rozhodovať politici, ale epidemiológovia a infektológovia. Takže ak sa chceme teraz dozvedieť, ako bude vyzerať uvoľňovanie reštrikcií, sme u vás na najlepšej adrese, nie?

To určite nie. Môžem vám povedať len svoj súkromný názor. Všetko sa rodí v diskusii, ktorú nemôžeme zjednodušiť do nejakých hesiel. Táto epidémia má svoje osobitosti, preto treba mať pred ňou istú pokoru.

Za svoj život som zažil osem epidémií aj koronavírusové ako SARS a Mers a vôbec si netrúfam povedať, že tomu rozumiem a poznám odpovede. Len na základe zažitého vnímam isté súvislosti. Kľúčové je pochopiť, ako sa bude ten vírus správať.

Ak aj vy hovoríte, že súčasné poznanie epidemiológov je veľmi obmedzené, mali by to byť epidemiológovia, ktorí budú rozhodovať o uvoľňovaní ekonomiky?

// Čítajte celý text //

Slovensko+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00