TOP

Majerský: Korona odhalila, že obchody v nedeľu chýbať nebudú

Modelovou situáciou v dôsledku Covid-19 sme zadosťučinili tomu, že nedeľa je tu pre človeka a nie človek pre nedeľu. Výrazné obmedzenie nedeľného predaja pomôže chrániť zdravie a vytvoriť rovnováhu medzi prácou a rodinným životom zamestnancov. V reakcii na diskusiu o voľnej nedeli to uviedol predseda PSK a podpredseda KDH Milan Majerský.

Prešov, 13. máj 2020

„Pandémia nového koronavírusu je obrovskou skúškou, ale zároveň pomáha prehodnocovať a usporiadať priority, čo je naozaj potrebné a bez čoho si naopak poradíme. Nedeľný predaj je tou druhou skupinou, netvárme sa, že bez neho neprežijeme alebo zhoršíme si kvalitu života,“ tvrdí Majerský, ktorý presadzuje výrazné obmedzenie nedeľného predaja. Súčasná situácia podľa neho pomáha znova sa vrátiť k dôležitej téme, ktorú KDH presadzovalo od roku 2011 aj na európskej úrovni.

 

„Ekonomika na obmedzeniach nedeľného predaja nepadne. Rodiny na nemožnosti byť spolu aspoň jeden deň v týždni áno,“ zdôrazňuje Majerský. Podpredseda KDH pritom poukazuje na to, že Slovensko by v prípade výrazných obmedzení obchodov v nedeľu nebolo prvé ani posledné. „V Belgicku je povinnosť uzavrieť obchod jeden deň v týždni, vo Francúzsku, Grécku či Poľsku môžu byť otvorené len niekoľko nedieľ v roku,“ uvádza prešovský župan.

 

Z pracovnej nedele sa podľa neho na Slovensku stal štandard, ktorým povyšujeme ekonomické ukazovatele nad základné ľudské potreby, a to mať čas na rodinu, oddych a chrániť zdravie. „Už pred desaťročím sme počúvali, že slovenská spoločnosť ešte nie je pripravená na obmedzenie nedeľného predaja. Dnes dokonca počúvame, že uvažovať o tom je nemiestne. Ja si naopak myslím, že môcť byť s rodinou jeden deň v týždni je viac ako náležité a v záujme zdravej spoločnosti. Oddýchnutý zamestnanec vie podať lepší pracovný výkon a štát, ktorý chráni rodinu, bude stabilnejší, čo je kľúčové aj pre jeho inovačný a celkový ekonomický rozmer,“ uzatvára Majerský a vyzýva na znovuotvorenie odbornej diskusie k tejto problematike.

Foto: Archív Milana Majerského

Zdroj: KDH

 

Komentáre