Manžel radí manželkám: Sedem najväčších emocionálnych potrieb muža

Manžel radí manželkám: Sedem najväčších emocionálnych potrieb muža
Na základe skúseností z práce s manželskými pármi by som vám chcel ponúknuť sedem najväčších potrieb mužov.

Autor: Ron Edmondson

Rešpekt

Rešpekt dávam na prvé miesto. Dokonca si dovolím povedať, že je VŽDY na prvom mieste. Aj vtedy, keď si to sami nechcú priznať. V Liste Efezanom 5, 33 sa píše: „Ale aj vy, každý jeden nech miluje svoju manželku ako seba samého. A manželka nech si ctí muža.“ Boh vedel, o čom hovorí. Muži potrebujú vedieť, že manželky ich rešpektujú viac než kohokoľvek iného. Každý muž cíti vnútorný tlak vynikať. Potrebujeme byť úspešní aspoň v jednej časti nášho života. A ak tento rešpekt necítime doma, budeme ho hľadať inde.

Dámy, vy zas chcete počuť, že manžel vás bezpodmienečne miluje. Rešpektujete aj vy jeho – bezpodmienečne? Pravdepodobne nie ste stále nesmierne „ľúbezné“. (Osobne by som sa vám to asi bál povedať, ale takto cez blog je to iné – a vy viete, že je to pravda.) A on pravdepodobne tiež nie vždy vzbudzuje úctu. Chceli by ste vtedy, keď nemáte práve „svoj najlepší deň“, byť milované menej? Pokiaľ ide o rešpekt – ani on nie…

 

Obdiv

Muži chcú, aby ich manželky potrebovali. Fyzicky, ale aj inak. Sme pre vás dosť silní – svalnatí? Nachádzate v nás všetko, čo od muža očakávate? Ak naša manželka počas pozerania filmov stále komentuje mužov, ktorí sú viac sexy či úspešnejší ako my, určite sa necítime obdivovaní. Napríklad, ak má rodina finančné ťažkosti a manželka sa na ne stále sťažuje, muž to vníma ako: „Nie som dosť dobrý.“ Najväčšie ubezpečenie, že máme všetko, čo máme mať, pochádza od našich manželiek. Muž, ktorý ho necíti, sa často prestane snažiť.

Dámy, ak by úspech vášho manžela zodpovedal tomu, ako ho obdivujete a ako mu tento obdiv komunikujete, aký úspešný by bol?

 

Pokoj a pohoda

S týmto máme trocha problém. Muž chce, aby sa jeho domov stal miestom, kde sa môže pripraviť na vonkajší svet, miestom, kde si môže oddýchnuť. Muži, toto ale nie je ospravedlnenie pre lenivosť! (Mimochodom, lenivosť je hriech.) Viem, že to môže byť bolestivé vyjadrenie, ale muži chcú, aby im ich manželky boli manželkami a nie matkami! Navyše, treba pochopiť, že ženy nikdy nedosiahnu to, v čo dúfajú, sekírovaním. Možno váš manžel spraví to, čo ste chceli, ale nie s takým postojom srdca, s akým ste chceli, aby do toho išiel. (Ak vychovávate chlapcov, toto by ste si mali zapamätať.)

Dámy, je váš domov pokojným a pohodovým miestom? Niekto raz povedal, že manželka/matka je teplom domova. Je to tak. V akej pohode teda žijeme?

 

Manžel radí manželkám: Sedem najväčších emocionálnych potrieb muža

 

Odovzdanosť

Áno, aj muži ju chcú! Chcú vedieť, že sú pre vás jednotkou. Muž nechce, aby sa jeho manželka pozerala po inom mužovi či komentovala, aký je skvelý. Potrebuje vedieť, že je verná len jemu. (Viete, aké je naše ego povrchné a krehké?)

Dámy, vie váš manžel, že je pre vás číslom jeden a že iný muž ho nikdy nenahradí?

 

Prijatie a zapojenie

Muži vskutku nehľadajú ženu, ktorá sa bude snažiť zmeniť ich. Aj keď pripustíme, že niektorí by niečo zmeniť mali, majme na mysli, že biblická cesta zmeny je prostredníctvom modlitby a príkladu. Taktiež chcú, aby ich manželka oceňovala ich hobby a záujmy. Tie sú súčasťou muža, ktorým sú. Nemusíte hneď milovať golf, ale keď príde domov, je dobré, ak viete, že čím nižšie skóre, tým lepšie. Potrebuje sa niekomu pochváliť. A dúfa, že tým niekým ste práve vy.

Dámy, povedal by váš manžel, že práve vy ste jeho najväčším fanúšikom?

 

Byť vodcom

Väčšina mužov chce viesť svoju rodinu, ale nevie, ako by to vlastne mali robiť. Manželka by mala manželovi dovoliť pár chýb a nekritizovať ho, ak nevie niečo spraviť tak perfektne ako ona (čo, ako vieme, je mnoho vecí :-)). Ak už vynaložíme to úsilie, aby sme opravili posteľ, nepríďte hneď v tej sekunde narovnať po nás prikrývku (alebo nás to aspoň nenechajte vidieť). Ak zistíme, že v istej veci nemôžeme súťažiť, jednoducho sa prestaneme snažiť. Pochváľte to, čo robíme dobre, a my sa budeme snažiť ešte viac. Naozaj chceme byť úspešní!

Dámy, pociťuje váš manžel vašu spokojnosť s jeho vodcovskými schopnosťami? Ak chcete, aby vás viedol, spýtajte sa seba, či si želáte nasledovať ho.

 

Emocionálna úľava

To najťažšie som si nechal na koniec. Väčšina mužov nevie, ako sa pohybovať v príliš emocionálnom kontexte. Takže keď je naša manželka nahnevaná, začneme zmätkovať. Prejdeme do módu „napraviť“. No ten je, žiaľ, zvyčajne kontraproduktívny. Keď ste citovo vyvedené z rovnováhy a viete, že to nie je jeho vina, veľmi pomáha, keď to dáte najavo. Stačí povedať, že vy dvaja ste v pohode a on nespravil nič zlé. Že to nie je jeho vina a nemusí sa snažiť napraviť to.

Dámy, cíti sa váš manžel niekedy zodpovedný za vaše emócie, ktoré sú úplne mimo jeho kontroly?

Muži, to je môj zoznam. Čo by ste pridali vy?

Viera+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00