Manželia Valachovci: Hranice v chodení nám poskytli základ, na ktorom staviame v manželstve

Manželia Valachovci: Hranice v chodení nám poskytli základ, na ktorom staviame v manželstve
S Lukášom (30) a Sonkou (29) Valachovcami, ktorí sú manželmi šesť rokov a ktorých možno viacerí poznáte ako autorov knihy Stenu dáme preč, sme sa rozprávali o hraniciach v manželstve, o tom, či sa odlišujú od hraníc v období chodenia a tiež o tom, čo pre nich znamenala a stále znamená predmanželská čistota, o ktorej verejne hovoria.

Verejne hovoríte o tom, že ste svoj čas chodenia prežili v čistote. Zrejme sa vás viackrát pýtali, aké to bolo; mňa by však zaujímalo, čo pre teba ako muža, Lukáš, znamenalo prvýkrát o tom verejne hovoriť? Čelil si predsudkom?

Keďže sa dlhodobo obklopujem priateľmi, ktorí sa snažia žiť rovnako kresťanské hodnoty, tak som nemal nejaké negatívne skúsenosti. Možno sa vyskytlo pár online nepríjemných reakcií, ale tam nám doteraz chodia skôr povzbudivé správy o tom, že ich naše prednášky či knižka Stenu dáme preč povzbudili kráčať v čistote.

 

Manželia Valachovci: Hranice v chodení nám poskytli základ, na ktorom staviame v manželstve

 

ŽIŤ V ČISTOTE BOLO JEDNO Z NAJLEPŠÍCH ROZHODNUTÍ

Sonka, ako toto rozhodnutie vnímaš s odstupom času už ako manželka?

Vnímam ho ako jedno z najlepších rozhodnutí života, pretože nám pomohlo vyhnúť sa hlbokej bolesti a zmätku, ktoré človek zažíva, keď sa sexuálne odovzdá inému človeku mimo manželstva, no ich vzťah nemusí vydržať, a tak vzniká veľa zbytočných zranení. Som vďačná, že sme si ponechali tento dar do manželstva. Počas chodenia sme mali dostatok času spoznať sa po ľudskej stránke a po šiestich rokoch manželstva môžem povedať, že sa jeden s druhým cítime veľmi dobre. Znie to veľmi jednoducho, ale myslím, že je veľmi dôležité mať pri sebe človeka, pri ktorom sa nebojíte byť sami sebou a keď ste vedľa seba, neleziete si na nervy, ale je vám jednoducho dobre.

 

Predpokladám, že ste si museli vytýčiť jasné a pevné hranice už na začiatku vášho vzťahu, aby ste dokázali čeliť hriechu. Je to tak?

L: Áno. Ak chcem niečo žiť so svojou priateľkou (teraz už manželkou), treba si to nahlas pomenovať. V prvých týždňoch chodenia sme si stanovili hranice, ktoré nikdy nechceme prekročiť – spať spolu pred svadbou, a tiež hranice, ktoré by sme mali udržiavať v zdravých medziach, ako telesné dotyky či bozkávanie.

Diabol, ktorý nás zvádza na hriech, sa usiluje, aby sme to udržiavali v tajnosti, v tme. Vynesenie našich pokušení či hriechov na svetlo pred Pána a pred seba navzájom nás privádza do slobody žiť to, čo v srdci skutočne chceme.
S: Tieto hranice boli pravidelne preverované, a boli chvíle, keď sme museli pred sebou navzájom a pred Bohom priznať, že sme ich do nejakej miery prekročili. No vďaka tomu, že sme spoločne prichádzali za Bohom, časom sme pociťovali, že On nám v našom vzťahu fandí a posilňuje nás do ďalšieho kráčania a úsilia o lásku, ktorá nie je sebecká. Hranice nám pomáhali navigovať našu telesnú príťažlivosť tak, aby sa ten druhý pre nás nestal objektom.

ČISTÉ SRDCE JE DÔLEŽITÉ ZACHOVAŤ SI AJ V MANŽELSTVE

Teraz tvoríte manželský pár. Lukáš, čo pre teba predstavujú hranice v manželstve? Kde všade sú potrebné, kde možno vnímaš, že chýbajú?

Ak sa bavíme o hraniciach v telesnosti, tak tam je to zrejmé – vyhýbať sa smilstvu, pohľadom či myšlienkam na iné ženy. Ale čisté srdce je dôležité zachovávať si aj v manželstve – nepozerať na svoju manželku len ako na sexuálny objekt, keď príde na intímny čas, ale vnímať ju ako celého človeka a pristupovať k nej s láskou, nie s egoizmom. Tiež sme sa hneď od svadby zhodli, že nebudeme uplatňovať žiadnu formu antikoncepcie, ale budeme sa držať prirodzených metód, ku ktorým vedie Cirkev. Rovnako to platí, aj keď sa snažíme o bábätko – neberieme život do vlastných rúk, ale dôverujeme Bohu a usilujeme sa využívať všetky spôsoby schválené Cirkvou.

 

Sonka, v čom vnímaš najväčší rozdiel hraníc v manželstve a hraníc v chodení?

Hranice v chodení nám poskytli základ, na ktorom staviame v manželstve. Keďže sme sa počas chodenia naučili nebrať druhého ako nástroj na naplnenie prázdna svojho vnútra, nemáme s tým zásadný problém ani v manželstve. Pre mňa osobne je medzi hranicami v manželstve a v chodení značný rozdiel. Počas chodenia som zažívala väčší tlak na zachovávanie našich hraníc, no v manželstve sa dodržiavanie hraníc stalo prirodzenejším a akýmsi nenúteným. Samozrejme, nechcem tým povedať, že hranice v manželstve máme brať na ľahkú váhu, ale naša skúsenosť je, že v manželstve je to akési jednoduchšie.

 

Manželia Valachovci: Hranice v chodení nám poskytli základ, na ktorom staviame v manželstve

 

NAŠA KNIHA JE PRE TÝCH, KTORÍ SA CHCÚ DOBRE PRIPRAVIŤ NA BUDOVANIE VZŤAHU

Poďme však ešte k vašej spoločnej knihe s názvom ,,Stenu dáme preč“. Komu je určená, o čom vypovedá a čo bolo pre vás najťažšie v nej vyjadriť?

L: Táto knižka je určená pre všetkých tých, ktorí sa chcú dobre pripraviť na budovanie vzťahu, alebo vo vzťahu už sú a chcú sa v ňom dobre pripraviť na manželstvo. Podelili sme sa v nej o náš príbeh chodenia a zásnub a zhrnuli praktické princípy, ktoré ostatným môžu pomôcť vybudovať si silný vzťah a kráčať v čistote. Často sme boli dosť konkrétni, v čom sa Sonka necítila vždy komfortne, ale povedali sme si, že chceme hovoriť o tom celom otvorene.

S: Áno, tá konkrétnosť bola asi najťažšia. Ale možno práve preto je téma čistoty vo vzťahoch taká neprehľadná, lebo sa o nej často hovorí príliš všeobecne. Knihu sme sa preto snažili písať čo najjasnejšie a uvádzať príklady z osobnej skúsenosti, aby čitateľ nezatváral knihu s pocitom neurčitosti, ale s praktickým príkladom, ktorý mu môže pomôcť.

Pri písaní knihy nám veľmi pomohla aj skúsenosť prednášania pre mladých, či už na školách alebo rôznych festivaloch. Viacero otázok od mladých nám pomohlo zakomponovať do knihy aj odpovede na otázky, ktoré by sme sami od seba nevytiahli.

 

Boli ste svedkami toho, že vašich jedenásť kapitol mladým ukázalo iný pohľad na vzťah a jeho prežívanie?

L: Áno, prišlo nám viacero svedectiev o tom, že niektorým čitateľom/čitateľkám pomohla tá knižka nájsť svoju identitu, iných zas povzbudila v tom, že ich smerovanie je správne a že na ceste čistoty nie sú v tejto dobe sami. Mňa osobne potešili príbehy ľudí, ktorí mali predtým nečisté vzťahy, ktoré ukončili a do nového vzťahu sa rozhodli ísť v čistote aj na základe našej knižky či prednášky. Vtedy si hovorím, že už len pre tento pár to malo význam a ďakujem Bohu, že si to takto použil.

 

Keby ste mali napísať knihu o manželstve, ako by sa volala?

Už sme nad tým premýšľali. Teraz asi nevieme povedať názov, ale ak by sme sa do nej pustili, chceli by sme, aby niesla podtitul ,,otvorene o manželstve” a bola naozaj otvoreným zdieľaním a inšpiráciou tak, ako tomu bolo v prvej knihe.

 

Knihu Stenu dáme preč si môžete zakúpiť tu.

 

 

Viera+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00