Manželský poradca: Predstava, že deti sú v manželstve na prvom mieste, je falošná

Manželský poradca: Predstava, že deti sú v manželstve na prvom mieste, je falošná
Marián Kubeš (65), psychológ a jeden z prvých a najskúsenejších kresťanských koučov na Slovensku, nám prezradil, že medzi najčastejšie príčiny vzniku manželskej krízy patrí aj nezvládnutá emocionalita, neodpútanosť od rodiny či syndróm opusteného hniezda. V rozhovore s nami však hovoril nielen o tom, ako kríza prichádza, ale aj ako sa z nej dá dostať von.

Hovorí sa, že kríza prichádza po siedmich rokoch manželstva. Je to pravda?

Už niekoľko rokov za mnou a manželkou pravidelne prichádzajú manželské páry, ktoré sprevádzame. Sú to páry, ktoré sú spolu 6 mesiacov až 30 rokov. Prichádzajú, keď sa objavia ťažkosti. Dostali sa do bodu, keď im spolužitie nedáva to, čo od neho očakávali. To sa môže udiať tak týždeň po svadbe ako aj v momente, keď odídu deti z domu.

Je syndróm opusteného hniezda častou príčinou manželských kríz?

Je to naozaj častý spúšťač. Ide o obdobie, keď sa deti začínajú osamostatňovať, odchádzajú z domu a začínajú žiť svoj život, bývajú na internáte, alebo dokonca sa už celkom od rodiny oddeľujú. Manžel a manželka si zrazu uvedomia, ak ich najvyššou prioritou boli deti, teda to, čo tvorilo podstatu ich manželstva, že cieľ, pre ktorý si mysleli, že žijú, zrazu strácajú.

Čo prežívajú manželia, ktorí prechádzajú touto fázou?

V takýchto vzťahoch dôjde k uvedomeniu si, že deti nás už nepotrebujú a ak sme nebudovali súčasne aj náš vzájomný vzťah, nastáva určité prázdno, ktoré môže spustiť krízu. Žili sme naplnení falošnou predstavou, že deti sú zmyslom nášho manželstva. Toto je jeden z veľmi častých momentov, a to veľmi zákerný. Starať sa o deti je predsa normálne. Je to naša povinnosť. Zabúdame pri tom však na to, že my dvaja s manželom máme budovať v prvom rade naše manželstvo. Nechcem povedať, aby sme nevychovávali deti, a namiesto toho budovali manželstvo. Naopak! Neustálym budovaním manželského vzťahu sa darí aj lepšie vychovávať deti. My to máme ale v mnohých manželstvách obrátené naruby. Veď by sme dali pre deti všetko. Čo je zmyslom vášho manželstva? ‒ zvykneme sa pýtať párov, ktoré za nami chodia. O čom je vaše manželstvo? Deti, deti, deti. Nechcem povedať, že deti nie sú dôležité, veď od toho, čo im my dáme, sa bude odvíjať ich život. Lenže my im nedávame to najdôležitejšie, pokiaľ nevidia náš vzťah, nevidia náš zápas, nevidia naše prijatie, naše objatie, naše odpustenie, naše slzy. Nevidia to, že do ťažkostí sa dá dostať, a že z ťažkostí sa dá aj dostať von.

// Čítajte celý text //

Slovensko+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00