TOP

Máte pripravenú výbavičku pre Ježiška?

Čas sa kráti, Vianoce sa blížia a ako dobrá „mama“ Ježiša chcem, aby bolo na jeho pôrod, príchod všetko prichystané. Čo vlastne treba nachystať?

„Čo mi prospeje, že sa Kristus raz narodil v Betleheme, ak sa nenarodí vierou v mojej duši,“ povedal cirkevný učiteľ Origenes. Adventná doba, čas čakania a očakávania, je príležitosťou, ako si pripraviť jasličky vo svojom vlastnom srdci, aby sa v nich mohol narodiť Ježiš. A aby sme ho mohli ďalej darovať, „porodiť“ svetu. Čo treba na narodenie bábätka, ktoré vôbec nie je obyčajné, pripraviť?

 

PORIADOK (V SRDCI)

V predvianočnom čase sa zväčša usilujeme najmä o upratané domovy a upratovaním trávime hodiny a hodiny času, len aby sa leskol každý kútik. Veď ako by ste doniesli bábätko do špinavého domu? Ale Ježiš očakáva nielen vyupratovanú domácnosť, ale aj upratané – čisté srdce. Odmotať pavučiny nielen z domova, ale aj zo srdca. Pretože práve naše srdce je jeho domovom. A tak potrebujeme urobiť generálne upratovanie so všetkými dostupnými prostriedkami – ideálne počnúc ľútosťou, sviatosťou zmierenia.

Je moje srdce schopné prijať Ježiša?

Mám čisté srdce?

Ak nie, čo pre to môžem urobiť? Smelo do toho!

 

 

ZMIERENÉ VZŤAHY

Pre bábätko nie je dobré, keď príde do prostredia plného stresu, kriku, hádok, hnevu a neodpustenia. Nasáva to ako špongia. Ani Ježiš do nášho srdca nepríde, ak bude plné hádok, kriku, neodpustenia. Preto si potrebujeme doslova „dať veci na poriadok“. Každý si už vie doplniť, čo v tomto smere musí sám urobiť.

S kým sa potrebujem zmieriť?

Komu potrebujem odpustiť?

Alebo skôr darovať odpustenie?

 

POSTIEĽKA alebo MIESTO PRE NOVORODENIATKO

Keď si do svojho domu prinesieme novonarodené bábätko, musíme mu vyčleniť miesto. Ani s Ježišom to nie je inak. Ak je naše srdce zahltené všetkým možným, nie je v ňom miesto pre Ježiša. Preto sa v tomto čase potrebujeme zahľadieť do vlastného srdca a pripraviť miesto. Možno sa musíme niečoho vzdať či zrieknuť, možno máme, naopak, urobiť a vytvoriť niečo nažive. Verím, že každý nájde odpoveď v tichej komôrke, do ktorej sa zavrie, v ktorej najlepšie počuť Boží hlas.

Mám vo svojom srdci preňho miesto, nie je zahádzané a zapratané inými vecami či ľuďmi?

Čo z neho potrebujem vyhádzať?

K čomu ma Ježiš pozýva, čoho sa mám vzdať, zrieknuť?

 

KOČÍK či AUTOSEDAČKA

Ježiš sa v našom živote nechce narodiť len preto, aby sme ho zavreli vo vnútri svojho bytu či domu. Chce von! A na to budeme potrebovať kočík alebo autosedačku – tými je evanjelizácia. Evanjelizačný kočík nám postačí pre naše okolie, rodinu, blízkych, školu či prácu, miesta, kde sa bežne pohybujeme, ale ak chceme ísť ďalej, za hranice nášho mesta či štátu, odporúčam siahnuť po evanjelizačnej autosedačke. 😉

Ako môžem zvestovať Ježiša, ktorý sa vo mne narodí?

Čo môžem urobiť pre to, aby ľudia v mojím okolí spoznali Spasiteľa?

A čo, naopak, by som vo svojom živote robiť nemal?

 

A teraz niečo, čo by sme Ježiškovi chceli dať my, ale napokon to darúva on nám.

 

 

VÝBAVIČKA či DARY A OVOCIE

Mamičky pred pôrodom starostlivo chystajú výbavičku pre dieťatko – oblečenie, plienky, hračky či rôzne hygienické potreby, viac či menej potrebné pre novonarodeniatko. Ježišovi týmto radosť neurobíte, ale rozhodne ho potešíte, keď prijmete a okúsite zo stromu ovocia Ducha Svätého, ktoré vám bolo dané, a jeho darov.

Toto ovocie dobre poznáme z Písma (Gal 5, 22 – 23): láska, radosť, pokoj, trpezlivosť, zhovievavosť, dobrota, láskavosť, vľúdnosť, vernosť, skromnosť, zdržanlivosť, čistota. A Ten, ktorý prichádza, aby sa sám stal pre nás darom, prináša aj plnú priehršť darčekov: dar múdrosti, dar rozumu, dar rady, dar sily, dar poznania, dar nábožnosti a dar bázne voči Bohu.

Čo očakávam od Ježiša?

Aké ovocie Ducha Svätého vidím vo svojom živote? Aký je strom môjho života?

Vnímam aj darčeky od Ducha Svätého a rozvíjam ich?

 

CUMLÍK alebo POKOJ

Rodičia ho dávajú bábätku, ktoré sa nevie utíšiť, plače, a oni by už chceli mať trošku pokoj alebo ho chcú uspať. Ježiš cumlík – pokoj nevyžaduje, ale naopak, on je ten, kto nám ho prináša. Pretože on sám je pokoj a túži nás ním skutočne naplno naplniť. Nie aby sme „mali už od všetkého pokoj“, ale aby sme mali hlboký, uchvacujúci pokoj, ktorý nie je z tohto sveta. Pokoj, ktorý nám môže darovať jedine Ježiš.

Mám v srdci pokoj?

Ak nie, čo môžem urobiť pre to, aby som ho nadobudol?

Cítia pokoj v mojom srdci aj ľudia okolo mňa?

 

„Raduj sa a jasaj, dcéra Siona, lebo hľa, ja prichádzam a budem bývať uprostred teba, hovorí Pán,“ modlím sa v ranných chválach. A aj ja túžim, aby Ježiš býval uprostred mňa. Ale je na jeho príchod v mojom srdci, živote všetko pripravené? Ešte je čas, tak sa horlivo púšťam do príprav.

Pridáte sa aj vy?

Pretože ja naozaj čakám teba, Kráľ!

 

 

Komentáre

v Slovo+ od roku 2014 Vyštudovala žurnalistiku, editorstvo a vydavateľskú prax na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Okrem práce v Slovo+ sa venuje jazykovým korektúram kníh a časopisov. Dcéra milovaných rodičov a svojho Boha, sestra troch súrodencov. Žena, ktorá zasvätila svoj život Bohu a službe blížnym. Nohami Zvolenčanka, srdcom v nebi. Rada sa necháva unášať stránkami kníh, hudbou, službou, kreativitou či chvíľami za šijacím strojom alebo volantom. Hľadá pravdu a neuspokojí sa, kým ju nenájde. Rada objavuje Boha vo všednosti dní. Jej srdcu je obzvlášť blízke prepájanie psychológie a viery. A v neposlednom rade potrebuje najmä Ježiša a kávu (áno, v tomto poradí).