Matka Carla Acutisa: Nebola som vzornou katolíckou matkou

Matka Carla Acutisa: Nebola som vzornou katolíckou matkou
Ctihodný Carlo Acutis, pätnásťročný chlapec, ktorý bude čoskoro blahorečený, pritiahol k Bohu nielen mladých, ale i vlastnú matku.

Carlo, ktorý bude 10. októbra tohto roka blahorečený v Assisi, je príkladom mladého človeka, ktorý používal internet, aby „ovplyvnil“ ľudí a pritiahol ich bližšie k Bohu, vraví jeho matka.

„Carlo bol schopný využívať sociáne siete ako ‚Boží influencer,‘“ povedala v rozhovore pre EWTN Antonia Salzano, chlapcova matka.

Carlo zomrel na leukémiu v roku 2006 ako pätnásťročný. Bol to počítačový talent, ktorý sa sám naučil, ako programovať, a vytvoril webovú stránku, ktorá zhromažďovala dáta o eucharistických zázrakoch vo svete.

Vyrastajúc v centre Milána, Carlo prechovával hlbokú lásku k Eucharistii. Nikdy nevynechal dennú svätú omšu a adoráciu. Často sa tiež modlieval modlitbu svätého ruženca a raz týždenne pristupoval k sviatosti zmierenia.

Od svojich jedenástich rokov pomáhal s vyučovaním katechizmu vo farnosti a pomáhal núdznym a bezdomovcom vo svojom okolí.

Podľa jeho matky žil bežné veci výnimočným spôsobom. „Samozrejme, keďže bol chlapcom dneška, zažíval všetko, čo majú ostatní mladí ľudia jeho generácie – počítače, videohry, futbal, škola, priatelia…“ Tieto veci sa nám môžu zdať bežné, ale „on ich dokázal pozdvihnúť na výnimočné“.

 

Matka Carla Acutisa: Nebola som vzornou katolíckou matkou

 

Ako mnohí tínedžeri, aj Carlo rád hrával videohry. Jeho mama vraví, že by mohol učiť dnešných mladých, ako správne užívať nielen hry, ale i iné technológie bez nebezpečenstva, že sa stanú korisťou internetu a sociálnych sietí.

„Pretože si uvedomoval, že boli potenciálne škodlivé a nebezpečné, chcel byť ich pánom, nie otrokom,“ vraví Carlova matka. Jej syn sa cvičil v čnosti striedmosti, vysvetľuje, a preto „si predsavzal tráviť s týmito komunikačnými prostriedkami len hodinu týždenne“.

„Takže prvou vecou, ktorú by chcel Carlo naučiť mladých ľudí, je striedmosť, sebaovládanie. Pochopiť potrebu zachovať si autonómiu a byť schopnými povedať ‚nie, stačilo,‘ aby sa nestali otrokmi.“

Carlova matka tvrdí, že Carlo by povedal, že je to o vyváženosti. Ak niekto strávi svoj život sledovaním „influencerov“, naučí sa iba to, ako sa obliekať, ale „úplne zabudne na Boha“.

V rozhovore spomenula, že sociálne siete sa zmenili na meradlo, ktorým ľudia merajú svoje šťastie. „Ste šťastní, ak dostanete lajk; ak nedostanete lajk, robí vás to nešťastnými. Na toto Carlo vraví: ‚Nie ja, ale Boh.‘“

„Dnes, v spoločnosti založenej na prchavosti, velebení seba samých, egu, keď v tom všetkom človek zabúda na existenciu Boha, je Carlo veľkým prorokom,“ dodáva jeho matka.

„Pripomína nám, čo je najdôležitejšie. Najdôležitejšou vecou je dať Boha na prvé miesto v našich životoch.“

Antonia Salzano vysvetľuje, že jej syn žil veľmi moderným životom, ale „viera bola preňho rovnaká ako pred viac než 2 000 rokmi; že Boh existuje, že sa stal telom, že pre nás zomrel a opäť vstal z mŕtvych“.

 

Matka Carla Acutisa: Nebola som vzornou katolíckou matkou

 

„Carlo je tak pre nás akoby zvestovateľom týchto právd… ale priniesť ich do moderného sveta mladých ľudí, má ich iste čo naučiť,“ vraví Antonia.

Ďalšou vecou, ktorú môže Carlo ukázať iným, je dobro, ktoré môžeme konať vo svojom vlastnom okolí. Namiesto toho, aby si kúpil hry, rád nakupoval veci pre bezdomovcov v susedstve – napríklad spací vak.

Nerád míňal peniaze na bezcenné veci, vraví jeho matka, a nezaujímalo ho oblečenie a vychytené módne značky. „Keď som mu povedala: ‚Carlo, poď, kúpime ti jeden pár topánok naviac,‘ rozhneval sa a odpovedal: ‚Mami, jedny mi stačia. Pomôžme chudobným.‘“

„Bol to veľmi, veľmi jednoduchý chlapec. Jedny nohavice preňho znamenali to isté než druhé, pár topánok bol rovnako dobrý ako ktorýkoľvek iný.“

V rozhovore pre CNA v máji 2019 Carlova matka povedala: „Od troch, štyroch rokov preukazoval veľký záujem o Krista a svätú Matku. Keď sme šli na prechádzku, vždy chcel vojsť do kostola, pozdraviť Ježiša a poslať bozk krížu.“

Antonia Salzano tvrdí, že „nebola ideálnym vzorom katolíckej matky,“ keď sa jej narodil syn, „a bola nevzdelaná vo veciach viery“. Ale vplyvom svojho syna sa vrátila späť k viere.

„Krôčik po krôčiku som sa začala zbližovať s Cirkvou. Začala som sa opäť zúčastňovať svätých omší. A bolo to vďaka Carlovi. Bol pre mňa akoby malým ‚spasiteľom,‘“ vraví matka čoskoro blahoslaveného chlapca.

Autor: Hannah Brockhous

Zdroj: catholicnewsagency.com

 

 

Svet+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00